Zůstaň se mnou
Ayobami Adebayová

5ca20719c10deobrazek.pngYejide a Akin jsou milující manželé. Ani po čtyřech letech vztahu však Yejide nemůže otěhotnět. Zkusili všechno – odborná vyšetření, návštěvy léčitelů, svaté poutě, tanec s proroky i modlitby k Pánubohu. Yejide ale stále doufá v zázrak. Až do chvíle, kdy si Akin přivede druhou manželku. A tak se začíná odvíjet příběh plný nečekaných zvratů, lásky i žárlivosti, který je navzdory historickým i kulturním odlišnostem stále velmi aktuální.

Yejide doufá v zázrak: že porodí dítě. Touží po něm její manžel. Touží po něm její tchyně. Yejide už vyzkoušela všechno – namáhavé svaté poutě, tance s proroky, modlitby k Pánubohu. Když ale její rodina neústupně trvá na tom, aby si Akin našel druhou ženu, je už toho na Yejide příliš. A tak se začíná odvíjet příběh odcizení, žárlivosti, zrady a zoufalství.

Na pozadí společenských a politických zvratů, kterými v osmdesátých letech 20. století procházela Nigérie, vykresluje Ayobami Adebayová strhující obraz křehkosti manželské lásky, rozpadu rodiny, zničujícího žalu i všepohlcujících mateřských pout. Román Zůstaň se mnou je příběhem o naší zoufalé snaze ochránit před zármutkem sebe i ty, které milujeme.

Recenze naší čtenářky:

Jako milovnice detektivek jsem k románu Zůstaň se mnou přistupovala poněkud skepticky. Myslela jsem si, že přečtu pár stránek a knihu odložím na neurčito. Jenže to jsem se opravdu spletla. Příběh z pera nigerijské autorky Ayobami Adebayové mě natolik strhnul, že jsem ho zvládla přelouskat za tři večery. Vyprávění o životě manželského páru v osmdesátých letech dvacátého století v Nigérii mi umožnilo nahlédnout do zcela odlišné kultury, než na kterou jsem zvyklá. Do kultury, kde je možné mít více žen současně a kde rodiče velkou měrou zasahují do života svých dětí. Hlavními postavami knihy jsou manželé Yejide a Akin, kteří touží po dítěti, ale nedaří se jim to. Zoufalství dostane Yejide až do stavu, kdy je přesvědčená o tom, že je těhotná, přestože tomu tak není. A tím manželské peripetie ani zdaleka nekončí. Zaplétají se do toho nevěry, nátlak ze strany rodičů i dětská úmrtí. Několikrát jsem měla slzy na krajíčku...
Andrea Beranová
5ca2070677403obrazek.png

Knihu můžete koupit na ALBATROSMEDIA.CZ

Reklama