Foto: Profimedia

Na Tachovsko jezdíme nejen kvůli krásným lesům, výletníky láká i středověká historie v podobě zřícenin po šlechtických rodech. První zmínka o Tachově pochází už z roku 1115, a tak není divu, že se zde urozené krve vystřídalo několik. Kromě Přemyslovců, Švamberků, Lobkoviců, pánů z Gutštejna, pluhů z Rabštejna i Windischgrätzové. Trasa turistů pak většinou končí na hradě Přimda, Gutštejn, zámku Bor či u kladrubského klášteru od Santiniho. Pokud vás však láká trocha tajemna, u bývalé jízdárny ve Světcích se nachází méně známý nedostavěný klášter, jehož pozůstatky si postupně přivlastňuje okolní zeleň.


Foto: YouTube/Folklor Rataj

Nerealizovatelná představa

Zhruba tři kilometry od Tachova se nachází obec Světce, která je známá především novorománskou jízdárnou vybudovanou v letech 1861 generálem Alfrédem Windischgrätzem, jenž měl Tachov v držbě. Druhá největší jízdárna ve střední Evropě je od roku 1991 kulturní památkou a využívá se ke kulturním a společenským událostem. Patří k ní i chátrající paulánský klášter, který chtěl generál přestavět na romantický zámek.


Foto: Profimedia

Klášter zanikl v roce 1786 a o několik let později se ho rozhodl odkoupit šlechtický rod Windischgrätzů. Nejprve sloužil jako sídlo úředníků. Snaha o přestavění na honosné sídlo (1857-1861) byla však finančně náročná a sedmdesátiletému generálovi už tehdy navíc docházely i síly. Povedlo se mu tedy zrekonstruovat pouze jedno křídlo, které je nyní využívané jako střední průmyslová škola.

Pověst předchází pád

Při procházení se troskami kamenného kláštera na návštěvníky doléhá pocit mystické atmosféry. Zřejmě nejen kvůli tomu, že si pozůstatky budovy osvojila příroda. Místo je stejně jako mnohé další na Tachovsku opředené mýty. Podle pověsti zde stával velký balvan po pohanských rituálech, na němž se začalo objevovat 14 malých světélek. Křesťané v nich spatřovali 14 svatých pomocníků v nouzi a na místo se chodili modlit.

U kamene se jednou zastavil i neznámý rytíř, který zázraku nevěřil a mečem jedno světélko propíchnul. Když postupně zhasnul všechna světýlka, propadl se i s koněm do země. Pozůstalá přilba byla vystavena v tehdejším kostele na mýtickém balvanu s důlky a v jeho středu byl zabodnutý kříž. Kostel s tajemným kamenem by měl ležet právě pod troskami kláštera, a tak dávejte při procházce pozor, ať se také navždy nepropadnete do neznáma.

Reklama