Jak se mohou podnikatelé z měst stát zajímavým zaměstnavatelem na venkově

Několik kilometrů od Rakovníka směr Kralovice narážíme na malou odbočovací ceduli směr Břežany. Obec, jejíž historie sahá až do roku 1039, s dnešním počtem obyvatel 120 s příjemnou tichou návsí a silnicí, která dál už nevede. Po cestě poli a loukami vyvstává otázka, čím se tady lidé mohou živit, a jaká tady může být zábava. Paní Kavanová - majitelka nově zrekonstruovaného selského stavení v malebný pension, nás však vyvádí hned z omylu: „Lidé v Břežanech jsou nesmírně aktivní. S pomocí grantů přiložením vlastních rukou zachránili a zrekonstruovali historickou sýpku z doby Marie Terezie. Pravidelně se tady pořádají společné akce, kdy se setkává většina obyvatel vesnice. Bývá to při příležitosti nejrůznějších výročí, poutí nebo posvícení.“

Rodina paní Kavanové pochází z vedlejšího městečka Kořlany, kde byl její pradědeček pekařem. Má k tomuto kraji na hranici Chráněné přírodní rezervace Křivoklátsko vřelý vztah. Sama vystudovala ČVUT a pracovala v několika mezinárodních korporací. S manželem - bývalým učitelem, se seznámili již za studentských let. Ten zase dováží řadu let do České republiky luxusní francouzskou kosmetiku GERnétic a provozuje několik kosmetických salonů. V podnikání si vyměňují řadu cenných zkušeností.

Statek Břežany se stal jejich společnou vášní. Finance z vydělaného podnikání investovali do statku z roku 1850, respektive do budov ve zchátralém stavu. Oběma bylo ale jasné, že udělají maximum pro zachování jeho původní podoby. Ve volném čase do Břežan začali s celou svojí rodinou jezdit a kousek po kousku dávat statek dohromady. Rekonstrukce trvala celkově 2 roky, a jak říkají, ještě není hotovo. Pro práci na statku využívají místních řemeslníků, jejichž práci velmi chválí. Pokud si přeje skupina turistů ve statku kuchaře, pak jim zajistí i místního kuchaře, popřípadě se domluví s místním hospodským, kam mohou hosté chodit na domácí specialisty. Na řadě prací se podíleli osobně.

Dnes již přebudovaný statek nabízí celkem 12 pokojů pro 30 osob. Unikátní je statek v tom, že je k dispozici celým skupinám, které mají veškeré soukromí. Jak prostorný dvůr, plně vybavenou kuchyň a společenskou místnost s dětským koutkem, tak vekou konferenční místnost. Ta byla vybudována na místě bývalé maštale. Kavanovi nádherně propojili historii s nejvyšším komfortem, který součastný svět vyžaduje. Do budoucna je v plánu i sauna a vířivka.

Celá rodina (syn 19let, dcera 22let) se zapojila i do společenského života. Ve vsi obecnímu úřadu pomohla uspořádat t soutěž o nejkrásněji osázenou zahrádku a truhlíkovou výzdobu - Břežanský truhlík..

Protože se relaxace snoubí s krásou, nabízejí Kavanovi pro zájemce i program kosmetické péče, cvičení nebo vše zcela dle přání návštěvníků. Ti zatím nejvíce jezdí do Břežan za krásami přírody, výlety na kole a za odpočinkem. Velký program tedy převážně neplánují. Pokud je třeba, spolupracují Kavanovi s místním turistickým průvodcem, který může nabídnout Nordic walking, sjezd Berounky na kánoích, výlety na kole s průvodcem Oblíbený je také výlet na nedalekou farmou Hedecko, kde lze vyzkoušet jízdu na koních a pozorovat domácí zvířátka Je libo představit například lidovou pravou zabíjačku? Lze zařídit i to.

To, zda český venkov hyne, nebo naopak žije bohatým životem, nechám na každém z Vás. Posuďte sami. Každopádně je inspirující to, jak je i díky podnikatelům z měst, zachovávána historie českých vesnic. A neznamená to pokaždé bagry a rovnání se zemí. Přestavba selského stavení ve velmi příjemný multifunkční pension je toho jen pravým důkazem. S řadou pracovních příležitostí pro místní.

Břežanský statek dnes

Břežanský statek

Břežanský statek

Břežanský statek před rekonstrukcí

Břežanský statek

 

Reklama