Starobylá města a nádherná krajina. Nemusíte pokaždé strávit celou dovolenou jenom rácháním v moři a sluněním. Projeďte se v létě půvabnou vinařskou oblasti ve střední Itálii, Toskánskem. S návštěvou nemusíte nijak spěchat. Toskánské podnebí je po celý rok mírné a příjemné babí léto tu vydrží minimálně až do října.

Toskánsko s úrodnými údolími, bohatou vegetací a příjemným klimatem se rozkládá ve střední Itálii při pobřeží Tyrhénského moře. Na severu sousedí s provincií Emilie-Romagna a Ligurií, na východě s Umbrií a Marche a na jihu s Laziem.

Cesta vnitrozemím lemovaná cypřišovými alejemi a olivovými háji se klikatí kolem vinic, krajinou tak zelenou, až oči přecházejí. Venkovské statky, panská sídla a středověké osady, které se dochovaly téměř nedotčené od dob, kdy byly založeny na vrcholcích pahorků, tvoří společně celek obdivuhodného architektonického bohatství.

Florencie - Ponte Vecchio

Florencie dodnes láká tisíce turistů svou galerií Uffizzi s největší kolekcí italského renesančního umění. Proslula i malebným mostem Ponte Vecchio s krámky zlatníků, dómem s baptisteriem, gotickým kostelem Santa Croce či náměstím Piazza della Signoria a dalšími vyhledávanými památkami.
Kraj bohatý na historii se pyšní středověkými náhorními městečky, které mají své kouzlo a osobitost. Kolébka renesance vyniká také unikátní sbírkou uměleckých děl. Dodnes tu najdete řadu památek připomínajících místní nejstarší obyvatele, Etrusky a Římany, překrásné kostely a bezpočet renesančních staveb.

LuccaPisaLucca se řadí k městům, jejichž prohlídku si nesmíte nechat ujít. Určitě nevynechejte jeho historické centrum, ohraničeného starověkými hradbami.

Pisa
dokázala ve středověku využít cest do zámoří k obohacení jak městské pokladnice, tak i vzdělanosti a kultury. Dokladem toho jsou stavby v centru města, z nichž nejznámější je určitě Šikmá věž na Campo dei Miracoli, „náměstí Zázraků“.

„Toskánsko je známé slavnými víny a bohatou škálou regionálních specialit,“ říká Dagmar Halamčíková z CK Salve Tour. „Mezi Sienou a Florencií se nachází Chianti, zdejší nejznámější vinařská oblast.“

Toskánské pobřeží s piniovými hájky a zátokami láká ke koupání v průzračném moři. Stejně tak mnohé návštěvníky přitahují i toskánské termální lázně.

ArezzoSienaArezzo patří k nejbohatším toskánským městům, které prosperuje výrobou šperků. Mezi jedinečné památky tohoto města patří fresky v kostele Saint Francesco.

Sienu proslavilo náměstí Piazza del Campo, které má tvar lastury a řadí se k největším renesančním náměstím v Evropě.

„Kromě přírodních krás, historických památek a uměleckých sbírek se můžete seznámit také s lidovými tradicemi a zúčastnit se různých slavností,“ uvádí Halamčíková.

Toskánsko s rozlohou 22 990 km² a se 3,5 milionů obyvatel tvoří deset provincií: Arezzo, Florencie, Grosseto, Livorno, Lucca, Massa Carrara, Pisa, Pistoia, Prato a Siena. Hlavním městem je Florencie, ležící na řece Arno.

Reklama