Tělové bylinné oleje i směsi pro bylinné koupele si můžete koupit, ale doma si je vytvoříte levněji, ve větším množství a složení bude přesně podle vás. Stejně tak kvalita jednotlivých složek bude záviset na vás. Poradíme vám, jak si doma vyrobit tělový olej i směs pro bylinné koupele a dokonale se zrelaxovat.

Tělové oleje s bylinkami
Pokožka s vůní růží nebo rozmarýnu je zkrátka neodolatelná. Vyrobte si snadno sami přírodní oleje s přirozenou vůní a silou přírody. Bez syntetických barviv a vůní.

63c672ab2bedfobrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Rozmarýnový olej pro bolavé svaly

Snad každý zná bolesti svalů po dlouhém horském výšlapu nebo práci na zahrádce. Pokud hledáte úlevu, sáhněte po rozmarýnu. Olej z jehličkovitých, kožovitých listů rozmarýnu podporuje krevní oběh, prohřívá, tiší křeče a bolesti, je tedy ideálním pomocníkem. Nejlépe je olej používat po sprše a vmasírovat jej do ještě vlhké pokožky. 

  • Příprava oleje:
    Čerstvým nebo sušeným rozmarýnem naplňte čistou sklenici zhruba do dvou třetin. Poté zcela zalijte olejem a protřepejte. Nechte stát při pokojové teplotě nejméně 4 týdny, občas protřepejte. Během macerování postupně olej nasákne vůni rozmarýnu. Poté olej přeceďte přes sítko nebo plátýnko. Uchovávejte v chladu a temnu, rozmarýnový olej vám tam bez problémů vydrží 6-12 měsíců.

Růžový masážní olej

Klid. Odpočinek. Relax. S uklidňující masáží růžovým olejem rychle zapomenete na každodenní stres a ponoříte se do světa klidu. Sladká, jemná vůně růže přináší harmonii, obnovuje rovnováhu a je dokonalým společníkem pro smyslné momenty.

  • Příprava oleje:
    Okvětní lístky růží či celá poupata zalijte nejlépe jojobovým olejem. Růžový olej je výborný při péči o pleť, rychle se vstřebává a nezanechává lesklý film. Pro velmi zvláštní okamžiky můžete přidat ještě pár kapek éterického oleje z růže Ylang Ylang. Má rafinovanou vůni a relaxační a afrodiziakální účinky.

Bylinné koupele

63c673117059dblobid0.jpg
Foto: Shutterstock

Co zaručeně funguje na hlavu přeplněnou prací i únavu a útoky zákeřných bacilů? Bylinná koupel! Jak má ale správně vypadat a kterou bylinku si vybrat?

Užít si domácí přírodní wellness není nic složitého. Vychutnat si bylinnou koupel jde i bez parabenů, silikonů a umělých aromatických látek. Využijte čerstvých nebo sušených bylinek, éterických olejů a pro navození té správné atmosféry klidu a uvolnění třeba i pár svíček. Vyhraďte si čas jen pro sebe a užijte si ho na maximum!

Připravte si koncentrovaný bylinný nálev dopředu: litr vody přiveďte k varu, přelijte bylinky a nechte přikryté louhovat zhruba 10 minut. Pak byliny zamíchejte a případně sceďte, můžete přidat éterický olej. Výluh nalijte do napuštěné vany.

Ideální teplota koupele je 38–40 °C, při ní se účinné látky z bylin ideálně uvolní. Teplotu samozřejmě ale zvolte tak, aby vám byla příjemná. V horké koupeli by neměla trvat déle než 20 minut a pokud přidáte éterický olej, neponořujte hlavu, aby nedošlo k podráždění sliznic.

Naložte se do vany ideálně těsně před spaním. Horká koupel nejen příjemně uvolní, ale také otevírá kožní póry, proto je dobré se po koupeli držet v teple: uvařte si třeba lipový čaj a zabalte se do peřin.

Kterou bylinku vybrat?

Pokud chcete protáhnout dýchací cesty a vyhnat z těla bacily, doporučujeme lžíci heřmánku, majoránky nebo třeba tymiánu. Můžete přidat také mátu nebo pár kapek eukalyptového či čajovníkového éterického oleje.

Uvolnění vám pomůže najít levandule, heřmánek nebo meduňka. Voňavá koupel vás naplní klidem a pohodou, a může tak napomoci bezproblémovému usínání.

Zdroj: Sonnentor, Bydlíme kvalitně

Čtěte také: