Zabrousíte-li do našeho hlavního města a vybude vám volná hodinka, nabízí se návštěva nějakého menšího muzea. Vyzkoušet můžete například komorní muzeum gramofonů a fonografů...

gram

Zajímáte se o starou techniku? Jste na návštěvě Prahy a zbylo vám okénko v programu? Potom můžete navštívit například muzeum gramofonů a fonografů, které najdete kousíček od Staroměstského náměstí.

Kde, kdy a za kolik?

Muzeum se nachází na adrese Michalská 12, Praha 1.

gram

Co můžete očekávat

Stálá exhibice gramofonů a fonografů je poměrně malá, respektive zabírá celkem jednu výstavní síň. Dostanete k ní odborný historický výklad a dozvíte se více i o záznamu zvuků. Na základní otázky mi odpověděla přímo majitelka muzea, paní Šárka Pečevová...

Kolik čítá výstava exponátů?
Máme vystavených asi sto deset fonografů a gramofonů v neprodejní části. Potom je k shlédnutí i spousta (asi 500) druhů dobových krabiček na jehly, dále hudební plakáty a samozřejmě desky a válečky.

Jaký nejstarší gramofon můžeme na výstavě vidět?
Jsou tam dva druhy přístrojů - náš nejstarší fonograf je z roku 1898. A pak tam máme gramofony, které byly vynalezeny o deset let později, návštěvníci si mohou prohlédnout exponát z roku 1900.

gram

V muzeu si můžete pustit staré desky například s Inkou Zemánkovou a zakoupit nejen právě desky, válečky do fonografů či krabičky od jehel a další tematické předměty, ale také některé gramofony a fonografy. Cena se pohybuje od 5.000 korun u kufříkových gramofonů, až po zhruba 20.000 korun u vzácnějších fonografů.

Fonograf vs. gramofon

Jaký je rozdíl mezi fonografem a gramofonem? Fonograf je vlastně předchůdce gramofonu. Jeho vynálezcem je Thomas Alva Edison a první fonograf spatřil světlo světa v roce 1877. Záznam se prováděl nikoli na desky, ale na válečky ze speciálního tvrzeného vosku a délka záznamu byla v řádu minut.

Fotografie: www.gramofony.cz

Reklama