Pokud jste už někdy přemýšlela nad tím, jakou dekoraci zvolit na zeď, a nechcete nic obyčejného, můžete si pořídit mozaiku z úlomků kachliček. O této technice jsme si povídali s Kamilou Dvořákovou.

mozaiky

Na zajímavý nápad, totiž na bytové dekorace ve formě mozaiky z úlomků kachliček, nás upozornila paní Kamila Dvořáčková. Sama se výrobou těchto mozaik zabývá již druhým rokem.

Její nabídku najdete na stránkách: letni-byt.cz. A co nám o mozaikách řekla?

mozaiky

Jaké všechny mozaiky vyrábíte?
Obrázky nejen na zeď, ale sestavuji je i rovnou do obkladů. To potom vypadá jako mozaikové puzzle, kde je nákres a každý úlomek má své číslo. Vyrábím i mozaiky na bytové doplňky: krabičky, šperkovnice, stolní sety různých tvarů.

Jak jste s tím začala? To jste obkládala koupelnu a spadla vám kachlička na zem?
Ne, ne, takhle to nebylo. Kupovali jsme asi před dvěma lety dům, a ten měl poměrně nezáživné ponuré schodiště do prvního patra. Ráda dekoruji, tak jsem stále přemýšlela, co by se tam hodilo. Jednou jsem takhle zašla do dílny a našla tam nějaké obkladačky, a nápad byl tady. Zkusila jsem nalepit prvních pár obrázků - bylo jich pět. Pak začaly chodit návštěvy, dospělí, děti, všem se to líbilo. Tak mě napadlo, že bych mohla tyhle obrázky, které jsem dělala pro nás, tak že bych je mohla připravit pro děti jako ruční práce. Udělala jsem ta mozaiková puzzle, dala je do krabiček s lepidlem a začala to dávat jako dárky. Pak přišel nápad prodávat to.

mozaiky

Kolik takový set stojí?
Okolo tří set korun. Je v něm všechno, tedy podklad, nákres, číslované úlomky a lepidlo. Spárovací hmota není v balíčku, ale dá se koupit zvlášť, protože každý má rád jinou barvu - většinou se dává bílá nebo světle šedá, ale už jsem posílala i čokoládovou a obrázek s ní krásně vynikl.

mozaiky

Má to nějaká úskalí?
Dlouho jsem hledala podkladový materiál. Třeba masivní dřevo je absolutně nevhodné, protože se kroutí - je to technologie založená na vodě. Používám překližku z měkkého dřeva, ve které se vyrovnává pnutí. Problém byl i jakým lepidlem spojit dvě tak rozdílné věci, jako je keramika a dřevo. Ale takové informace jsou dnes již dobře dostupné na internetu.

Jak dlouho vyrábíte jeden obrázek?
Záleží na obrázku. Největší časové rozpětí jsou technologické pauzy na schnutí. I s nimi to může trvat třeba víkend. Kreslení, lepení spárování, zabrušování krajů a zahlazování - to samo o sobě řekněme, u menšího obrázku, je tak na šest hodin.

mozaiky

Čtěte také...

Reklama