Přímo ukázkově se drží tradice Tří králů v malé obci, kde bydlí naše čtenářka Tina5. Krásná idylka - jen kdyby šlo to venkovní osvětlení :)) Více již v příspěvku.

Milá redakce, jistě pro vás není novinou, že jsem věřící člověk. Bez Pána Boha si neumím vysvětlit ani představit život. Tak máme doma i katolický kalendář a když se podívám na dnešní den, vedle slavnosti Tří králů je červeným písmem napsáno Slavnost Zjevení Páně. Na to se už asi trošku pozapomnělo, všude se hovoří jen o Třech králích.

Na dveřích máme nápis požehnanou křídou stále, přepisuje se pouze datum. Zkratky K + M + B nejsou zkratkou jmen těch tří mudrců, co se přišli poklonit Ježíškovi do Betléma, ale je to z latiny: Christus mansionem benedicat – Kristus ať obydlí žehná, ať Kristus požehná tomuto příbytku (po celý rok – proto se za třetí křížek píše letopočet). Tři křížky symbolizují Nejsvětější Trojici, tj. Otce, Syna a Ducha Svatého. Nejsou to tedy znaménka „plus“ mezi iniciálami.

My jsme tu malá vesnička mezi horami, takže jsem ráno vstávala a nešlo venkovní osvětlení, celou noc foukal silný vítr, ale doma elektrika jde, internet také, takže hurá, mám kávu, mám ženu-in a než budu vypravovat školačku (druhá marodí), mám chvíli jen pro sebe.

Asi tím, že jsme opravdu malá obec a každý tu zná každého (jen já za těch 5 let poznala jen část lidí),  jsme ušetřeni podvodníků s jakoukoli sbírkou. Navíc, dětí tu není mnoho, chodí tedy i naše dcery. Už se těší, největší zájem je samozřejmě o „černého“. Když není velká zima, mají sebou dcery flétny a koledu hrají na flétny, letos asi zůstanou pouze u zpívání, venku je slušná zima. Večer jsem odházela víc než 20 cm krásného čerstvého sněhu, záda nemazala a teď ráno jsem slyšela místní traktor, jak nám tu prohrnuje silničku. Až bude světlo, zajdu se ven podívat, kolik nám za noc připadlo a opět si zacvičím s hráblem :)

Ve městě vás asi každou chvíli zastavuje někdo s prosbou o dar či s nabídkou koupi nějakého výrobku a tím přispějete na dobrou věc. Nám to posílají do školy, takže dcery každou chvíli nosí nějaké magnetky na ledničku, manželovi zase chodí propisovací tužky.. no, nevím, když mají na rozesílání takových dárků, kde vlastně peníze určené na pomoc potřebným končí. Nejvíce jsem o tom asi přemýšlela, když se rozvířila aféra s paní Herečkou Helenou Růžičkovou, kdy podporovala dětský domov a pak zjistila, že peníze určené pro děti končily v novém nábytku do kanceláří atd.. je to smutné, protože každá taková negativní zkušenost člověka odradí od další chuti někomu pomoci.

Mě zarazilo loni nebo předloni, omlouvám se, mám dojem, že se čas opravdu zrychluje, ale zahlédla jsem v TV reklamu na Tři krále, ať otevřeme svá srdce atd.. opravdu mě to šokovalo. Od té doby přemýšlím, zda má Charita na to, aby si platila reklamu v TV. Manžel mi říkal, že to třeba organizace dostala jako sponzorský dar od někoho. Já nevím, nikoho z pověřených lidí jsem se neptala, u reklamy žádnou informaci nezahlédla, že by to byl sponzorský dar a netuším, kolik taková reklama stojí. Ani její výroba, ani kolik stojí každá vteřina vysílání v TV. Myslím si, že Tříkrálová sbírka je tak známá, že snad nepotřebuje televizní reklamu. Také mi vadí, že děti dostávají za koledování dárky od Charity jako vstupenku na bazén či do kina apod. Nikdy jsme je nevyužili. A když čekám koledníky (chodí tu několik skupinek) vždy mám připravené peníze do kasičky a dětem nějakou sladkost. A myslím, že nejsem sama. Tak se ptám, zda by ty peníze nešly využít rozumněji. Nebo je to taky sponzorský dar? Kino, bazén atd..

Krásný pátek(hurá) všem přeje Tina5

pozn. red. Text nebyl redakčně upraven

___________

Krásný příspěvek k dnešnímu tématu. Je v něm seznámení s tradicí, zamyšlení nad její dnešní podobou a jako bonbonek jsi nám prozradila, že i tvoje děti chodí na Tři krále.
Tak ať jim to hezky zpívá a neodfoukne je vítr :)

Pěkný den i víkend vám všem :)
Saša

 

Téma dnešního dne 6. ledna 2012: Tři králové

  • Udržuje se ve vašem městě nebo vesnici tradice Tří králů?
  • Měly jste už někdy na vašich dveřích nápis K † M † B ?
  • Líbí se vám tato tradice?
  • Věděly jste, co vlastně přesně značí?
  • Setkáváte se dnes spíše s tradiční podobou charitativních organizací?
  • Nebo s různými falešnými lidmi, kteří se Třemi králi štítí?
  • Nebo přijdou i ti, kteří znají pravý smysl této tradice?   
  • Odstrojujete dnes s koncem křesťanských Vánoc vánoční stromeček?

Vše o dnešním dnu - Tři králové - pište na redakční e.mail: redakce@zena-in.cz
Můžete přikládat i fotografie

Jednu z pisatelek odměním pěkným dárkem, a to dvěma vstupenkami na výstavu Pražské módní salony 1900-1940, která probíhá v pražském uměleckoprůmyslovém muzeu a potrvá až do 29. dubna 2012.

vstup

Reklama