Svoje rodinné rituály nám popsala také čtenářka Tina5. Je jich opravdu spousta a jeden krásnější než druhý. Ze všech dýchá rodinná pohoda a láska. Přečtěte si následující příspěvek.

Krásný páteční den, milá redakce.
Pravda, sníh nás trošku zaskočil po tom skoro letním namlsání se, ale upřímně se přiznám, že si ráda trošku odpočinu od zahrádky a snad pohnu s háčkovaným plédem, který už týden tvořím po chviličkách..

Rodinné rituály, to je opravdu krásné téma. Krásné téma, co pohladí dušičku, co voní domovem, co má barvu lásky, pocitu bezpečí, jen si myslím, že ne všechny rituály se hodí křičet do světa, tak o některých pomlčím, některé je zbytečné psát, kdy a kdo strojí stromeček atd..

Ale máme jeden, který se u nás každému, kdo k nám zavítá, moc líbí. Držíme se ho, co jsme se přestěhovali do našeho vysněného domečku a o Vánocích prvně udělali. Když se sejdeme všichni u stolu a pomodlíme se před jídlem, po modlitbě se chytíme všichni za ruce a popřejeme si jednohlasně dobrou chuť a po té následuje přípitek. Vzhledem k tomu, že se málo scházíme všichni u společného stolu a není to všední událost, praktikujeme to pouze na neděle, svátky v roce a narozeniny.

Loni nás tedy dcerky už měsíc dopředu upozorňovaly na naše výročí svatby. Já si myslela, že jim ho připomněl manžel, on si totéž myslel o mě a ony si holčičky samotné hlídaly, kdy máme výročí a chtěly hostinu. Holky se moc těší, prostírají a nikdy nezapomenou připravit skleničky na přípitek.

Je zvláštní pozorovat děti od malička, jak milují rituály. I na narozeniny a nejen své, hlídají narozeniny i těch druhých. Snaží se potěšit i své paní učitelky, tak si pro vysvědčení nechodí pouze s kytičkou, ale i s vlastnoručně vyrobením přáníčkem a naposledy, když marodily a pro vysvědčení jsem jim byla já, paní učitelka z hudebky mi se slzami v očích říkala, že nikdy nic tak krásného, tak osobního, nedostala.

Večerní pohádky v jedné posteli se všemi dcerkami, dokonce už ta nejmladší volá poádku, poádku a poslouchá taky..

Další krásný rituál má babička, manželova maminka. Každému z rodiny k narozeninám upeče krabici jeho nejoblíbenějšího druhu cukroví, takže si každé léto pochutnávám na krabici úžasných voňavých vanilkových rohlíčků stejně výborných jaké pekla moje babička. Ráda bych po ní tento zvyk jednou převzala. Sice je to mnohem pracnější než jít koupit bonbošku do hyper super, ale je to krásné a moc se mi to líbí. Vzhledem k tomu, že má babička 15 vnoučat a 3 děti se třemi protějšky, moc si od pečení neodpočine. Ale potěší mě víc než kdyby mi dala zlato.. dává kus sebe, i když ji to stojí hodně sil..

Krásný víkend ať s rituály nebo bez
Tina5

pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven

________________________

Vy jste přímo ukázková rodina k dnešnímu tématu. Moc děkuji za krásný příspěvek. Ať vám ta rodinná soudržnost a pohoda vydrží co nejdéle.
Klidný víkend (pokud možno s tajícím sněhem))
Saša

Téma 30. 3. 2012: Rodinné tradice a rituály

  • Dodržujete rodinné tradice a rituály?
    př. čtení pohádek na dobrou noc, rodinné výlety, přání k narozeninám a svátkům, nejen našim, ale i babičkám a dědečkům… ad.
  • Máte nějaké vlastní, nové rodinné rituály?
  • Vzbouřily se někdy vaše děti?
  • Vzbouřily jste se Vy?
  • Považujete dodržování rodinných rituálů za staromilské?
  • Snažily jste se rodinné rituály dodržovat třeba i po rozchodu s partnerem, když jste zůstaly s dětmi samy?

Napište vaše názory, životní příběhy i zkušenosti k tomuto tématu. Budeme se těšit.

pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Dva vybrané příspěvky odměníme balíčkem se sušenkami Oreo, každý v hodnotě 200 Kč.

foto

Reklama