Maang tikka je nedílnou součástí šperků indické nevěsty. Jde o řetízek, na jehož konci je zavěšený ornament a na druhém háček nebo čelenka, pomocí nichž se tikka přidělává do vlasů. Za háček se obvykle provlékne pérko do vlasů a připevní se jím tak, aby ozdoba směřovala doprostřed čela.


 
Původně měla tikka odlišit nevěstu od ostatních. Nyní už ji však nosí ženy všech věkových kategorií na různé příležitosti, které vyžadují, aby žena vypadala neodolatelně. Okázalý design maang tikky má své kořeny v historických obrazech a artefaktech. Jako ozdoba vlasů byla dříve nošena nejen ženami, ale také muži.


 
Tikka je navržena tak, aby spočívala na šesté čakře čela. Podle hindské mytologie představuje třetí oko neboli sílu duše. Střed čela, kde je umístěna, také znamená schopnost ovládat emoce a sílu soustředění.


V dnešní době si tikku oblíbily i ženy na západě. Je populární i mezi módními návrháři nebo světovými celebritami. Ve své kolekci tikku použil například Chanel. Ty nejkrásnější tikky se vyrábějí z drahých kamenů a perel. Krásné jsou však i ty levnější z bižuterie.

Zdroj: Shutterstock

A jak tikku správně připevnit do vlasů, aby vám dobře držela? Pomohou pérka, případně lepidlo na řasy.

Reklama