Že plasty nejsou zrovna nejekologičtější materiál, a to i když se recyklují, napadne asi většinu z nás. Skleněné lahve jsou ovšem nejen ekonomicky náročné, ale také těžké a neskladné. Existuje ovšem ještě třetí možnost – nápojové kartony. Právě ty se ve výzkumu IFEU (Institut pro energii a ekologický výzkum v Heidelbergu) osvědčily jako vhodná ekologická náhrada PET lahví.

Nápojové kartony mají podle LCA (analýza životního cyklu – sledování výrobku „od kolébky do hrobu“) prokazatelné přednosti: vyžadují nižší spotřebu energie po celou dobu životnosti obalu od výroby k recyklaci, jsou vyrobeny z obnovitelných zdrojů a přispívají méně ke globálnímu oteplování.

Z čeho se obaly vyrábí?
Hlavní složkou nápojových obalů je totiž papírový karton. Ten je vyráběn speciální technologií z celulózových vláken. Vlákna jsou vrstvena tak, aby při minimální možné hmotnosti obalu bylo dosaženo maximální pevnosti. Obaly jsou přitom vyráběny v několika variantách. Pro čerstvé produkty (především mléko a mléčné výrobky) se používají obaly z kartonu oboustranně chráněného vrstvou polyethylenu (90 % obalu tvoří papírový karton). Karton tak nepropouští světlo, je těsný, a tím zajišťuje dokonalou hygienickou ochranu výrobku. Proniknutí světla (zejména UV záření) totiž způsobuje rozklad tuků, oxidaci vitaminů a celkové znehodnocení produktů. Polyethylen zamezuje provlhnutí obalu, proniknutí mikroorganismů a kontaminaci výrobků. V těchto nápojových kartonech a při jejich správném skladování je zachována zdravotní nezávadnost produktů, jejich chuťové i nutriční vlastnosti, všechny vitaminy a přirozený obsah živin. V kartonech, které vyrábí Elopak, jsou baleny například produkty českých mlékáren Olešnice, Valašské Meziříčí, Madeta, Olma a Moravia Lacto Jihlava.

Jak se recyklují?
Složení obalů zajišťuje snadnou recyklovatelnost. Správnou recyklací nápojových kartonů se může zhodnotit až 100 % jejich odpadu. Pro nápojové kartony jsou určeny speciální oranžové kontejnery, které zajišťuje společnost Eko-kom. V České republice jsou nápojové kartony tříděny ve více než 1 600 obcích a městech, kde žije 5,8 mil. obyvatel. Za rok 2006 bylo vytříděno a recyklováno více než 1 300 tun těchto obalů.

Recyklace nápojových kartonů může probíhat dvěma základními způsoby. Jednotlivé materiály – vrstvy kartonu – se od sebe oddělí a jsou zpracovávány zvlášť. Karton, jako většinový materiál, je po oddělení od zbylých materiálů zpracováván podobně jako starý papír. Druhou možností je recyklace na speciální lince, kde se nápojové kartony rozdrtí a drť se za tepla lisuje do desek, které je možné použít např. jako stavební izolační materiál.

Každá druhá PET láhev končí na skládce!
Při recyklaci plastových lahví dochází, na rozdíl od kartonů, k takzvanému „downcycling procesu“, při kterém se postupně snižuje kvalita suroviny a nevzniká materiál v původní kvalitě. Podle statistik zveřejněných společností Eko-kom se v České republice za rok uvede na trh a do oběhu zhruba 59 tisíc tun nápojových PET lahví. Z toho končí přibližně 29 tisíc tun PET lahví na skládkách, tedy zhruba každá druhá.

Zdroj: Tiskové materiály společnosti Elopak

Kupujete nápoje v kartonových obalech? Nebo spíše v PET lahvích? Nebo dáváte přednost sklu? V čem kupujete třeba mlíko? Je někde poblíž vašeho bydliště oranžový kontejner na nápojové kartony? Věděla jste, že takové kontejnery existují? Třídíte odpad? Na jaké složky?