Asi jste je již někde viděli, minimálně na fotografiích z míst dalekého Nepálu, Tibetu, Indie a podobně. V posledních několika letech je můžete potkat i u nás, na zahradách, ve volné přírodě i doma. Na naší bývalé zahradě jsme je měli pověšeny mnoho let a naše nová zahrada se na ně už chystá. Modlitební vlaječky se rozvěšují především na větrná místa a díky nim pomocí větru posílají modlitbu bohům. Podle webu radostinepalu.cz tyto modlitby přinášejí štěstí, spokojenost, zdraví, lásku a blaženost nejen těm, kteří si je pověsí, ale také svým rodinám, přátelům, známým a i vašim nepřátelům.
5c65792dd5050obrazek.png

5c657999a91e8obrazek.pngPodle tibetských mystiků jsou na praporcích vytištěny mantry, modlitby a symbol koně pro štěstí. Nejznámější vlaječky, které můžeme potkat právě na nepálských větrných místech a které se nejčastěji dají sehnat v našich orientálních obchůdcích, jsou tibetská Lungta.

Čtěte také: Talisman ruka Fatimy vás ochrání před špatnou energií

Tyto praporky, které se mezi určitým typem lidí setkávají se stále větší oblibou, mají pět barev: bílou, modrou, červenou, zelenou a žlutou. Tyto barvy pak představují nebe, vzduch, oheň, vodu a zemi. Modrá barva podle některých učenců může představovat Akášu (nekonečné, všeobsahující, neohraničené). A samotný název je spojením slov Lung - vítr, ta -kůň, takže větrný kůň. Kůň je totiž pro Tibeťany důležitou mýtickou bytostí z doby ještě před Buddhou.
5c657832254a2obrazek.png

Modlitební vlaječky pak spojují v sobě vítr a koně, kteří společně nesou modlitby od nás ze země vzhůru do nebes… Jako každá věc, ty magické nevyjímaje, má ovšem i věšení modlitebních praporků svá pravidla, daná dávnými učenci dalekého a moudrostí prodchnutého Tibetu. Jako nejvhodnější den pro takovou činnost je podle nich pátek, a to v období během prvních patnácti dní lunárního kalendáře, v čase, kdy měsíc dorůstá. Úterý a sobota jsou pak vysloveně dny nevhodné! V dalších dnech - neděle, pondělí středa a čtvrtek - můžeme vlaječky bez obav pověsit s jistotou, že budou mít pozitivní funkci. Tibetští mystikové nás nabádají, že v případě nedodržení těchto doporučení mohou vlajky způsobit pravý opak, a dalším doporučením při zavěšování kouzla větrného koně je odříkávání mantry Sang Ghe Chhoe Dang Gedun Dang (Buddhovi, Dharmě a společenství mnichů).
5c657909a7b92obrazek.png

V poslední době, kdy je velký vítr stále častějším jevem, jsou podle mě tibetské praporky, pokud je máme pověšené s dobrým úmyslem, stále více na místě. Představa mnoha větrných koňů, kteří chvátají k nebesům s modlitbami, je přece nádherná…

Reklama