Je úplně jedno, co čtete. Důležité je, aby vás to bavilo a abyste přišli na jiné myšlenky. Samozřejmě, že odborná literatura vás vzdělá víc než knihy z červené knihovny, ale i tam můžete najít pochopení, utěšení nebo cestu z problému. Ať už něco řešíte, nebo ne, čtěte. Vaše psychické i fyzické zdraví vám poděkuje, i když tomu teď možná nevěříte.

Číst můžete začít kdykoliv a pamatujte, že nikdy není pozdě a nikdy nejste moc staří nebo mladí na to, abyste četli. 

64f05795a725dobrazek.png
Foto: Shutterstock

Čtení posiluje mozek
Výzkumy ukazují, že čtení z vás dělá inteligentnější osoby, které rychleji přemýšlejí. Čtením totiž svůj mozek zaměstnáváte a ten musí spojovat signály v mozku a propojovat písmenka ve slova a ty zase spojovat ve věty a zkrátka nutíte mozek neustále pracovat, čímž ho trénujete. Stáváte se tak psychicky silnějšími, což využijete při řešení jakéhokoliv úkolu.

Při výzkumu vědci zkoumali, jak se u lidí mění aktivita v mozku. Nechali je číst román Pompeje po dobu devíti dnů a u toho čtenářům skenovali mozky. S každým dnem se mozková aktivita zvyšovala.

Díky čtení budete empatičtější
Lidé, kteří čtou literární fikci, tzn. příběhy, které zkoumají vnitřní životy postav, vykazují zvýšenou schopnost porozumět pocitům a myšlenkám druhých lidí. Jedná se o dovednost, která je nezbytná pro budování a udržování sociálních kontaktů. 

Lepší slovní zásoba
Tuto výhodu vysvětlíme na tzv. Matthewově efektu, což je termín, který odkazuje na přísloví: Kdo má, tomu bude dáno více. Kdo nemá, tomu bude odebráno i to, co nemá. Tento koncept platí jak pro peníze, tak i pro slovní zásobu. Slovní zásoba má význam při studiu na vysoké škole, ale také při pracovních příležitostech a následném plnění pracovních úkolů.

S poklesem věku pomáhá udržovat kognitivní funkce mozku
Národní institut pro stárnutí doporučuje čtení knih a časopisů jako způsob udržení zapojené mysli. Studie naznačují, že lidé, kteří trpí Alzheimerovou chorobou, fungují lépe, pokud během života četli.

Snižuje stres a zlepšuje spánek
Vědci zjistili, že 30 minut čtení denně snižuje krevní tlak a psychickou tíseň, stejně jako jóga či humor. Budete také lépe spát, pokud si před spaním dopřejete pár kapitol oblíbené knihy, kterou byste měli vzít na milost a naopak odložit telefon a další přístroje, které vyzařují modré světlo.

Čtení má na svědomí také dlouhověkost
Studie došla k závěru, že ti, co čtou knihy, žijí asi o dva roky déle než ti, kteří nečtou vůbec nebo málo. Pravidelní čtenáři mají o 23 % vyšší pravděpodobnost, že budou žít déle.

Zdroj: studie o prospěšnosti čtení, studie o čtení románů, studie o teorii mysli, Matthewův efekt, studie o prevenci udržení kognitivních funkcí, studie o Alzheimerově chorobě, studie o vysokém tlaku, studie o dlouhověkost

Čtěte také:

Reklama