Před dílnou mě vítá Filip Truhlář a já se neubráním mírnému úsměvu. Truhlář opravdu s velkým „T“, nomen omen. Aby té latiny nebylo dost, upoutá mou pozornost motto „Sempre sursum“ napsané u vchodu do dílny. Dozvídám se, že to v překladu znamená „stále vpřed“ a začínám tušit, že mě čeká víc než jen showroom s vystaveným zbožím.

6405eccb6d1a5obrazek.jpg

Vstupuji do dílny a ocitám se ve společnosti staré i více než sto let. Shlíží na mě z polic na stěnách, tiše postává okolo. Jen pomalu přecházím pohledem po místnosti a prohlížím si nespočet typů, tvarů a originálních detailů nábytku. Všechny  židle, křesíla, stoličky, houpací křesla i lavice mají jedno společné. Ladné linie dosažené unikátní výrobní technologií ohýbání dřeva.

6405eced1e657obrazek.jpg

Filip Truhlář mě provádí nejen svou dílnou, ale také historií výrobců a značek sahající nazpět až do poloviny 18. století. Thonet, Jacob & Josef Kohn, Fischel a další, kteří dokázali své designové výrobky rozšířit do celého světa. Že jejich odkaz a oblíbenost přetrvává dodnes, dokazuje Sedíme stylově už 6 let. Nejen starými fotografiemi z továrny Thonet, portrétem samotného Michaela Thoneta nebo vášní a zápalem, s jakým se o všem dozvídám. Především přehlídkou designových židlí, mezi kterou se nacházím.

Sedíme stylově nerenovují pouze židle. Navrací sedací nábytek se 150 let dlouhou tradicí zpět mezi moderní vybavení domácností, kam se svým nadčasovým designem vždy patřil. Oživují někdejší ohlas rodiny Thonetů, která se kdysi usadila v českých Koryčanech, aby zde založila světově první továrnu na sériovou výrobu nábytku z ohýbaného dřeva. A tomu říkám opravdu stylové sezení.

6405ed26b3241blobid0.jpg

Všímám si několika židlí v hodně špatném stavu a těžko se mi věří, že se na ně jednou opět někdo posadí. Oprýskaný povrch je ta nejmenší vada na kráse. Hůř vypadají protržené výplety, chybějící sedáky nebo zlomené nohy a popraskné konstrukce. Můj průvodce se podívá stejným směrem a automaticky mi začíná popisovat renovaci, po které budou „Thonetky“ opět vypadat jako nové. Pečlivá ruční práce, znalost řemesla i historie jednotlivých modelů sedacího nábytku včetně jejich konstrukce jsou cenným know-how a určitým uměním Filipa Truháře a Sedíme stylově. Ty je možné lépe poznat během jednoho z workshopů, které v Sedíme stylově pro své zákazníky pořádají.

6405ed5072432blobid0.jpg

Nakonec se rozhoduji pro 4 židle z výroby továrny Thonet. Zaujaly mě jejich krásné tvary, jednodnuchý a přeci tak komplikovaný design i historie, kterou si s nimi přinesu domů. Společně s Filipem Truhlářem vybíráme čtyři designově odlišné modely a já musím souhlasit, že tím interiér získal víc na hravosti a osobitosti. Má nejmladší dcera si od prvního momentu oblíbila thonetku č. 19, tzv. „andělskou“, a moje oblíbené místo je na ikonické čtrnátce, na které sedával samotný Pablo Picasso. I u nás doma se potvrzují slova slavného architeka Adolfa Loosa, že každý člen rodiny přijde do místnosti v jiném rozpoložení a takto si může sám vybrat, které sezení je mu nejpřijemnější. Kdo ví, třeba svou sbírku příště rozšířím o křesílko navržené Josefem Frankem.

6405ed794c3a7obrazek.jpg

Domů se vracím s „Thonetkami“ s velkým „T“ a přemýšlím nad tím, jak je krásné, když někdo zasvětí svůj život ruční práci, které věří a především rozumí.

Více inspirace najdete na: