Řecko a jeho ostrovy jsou pro Čechy poměrně známé. Thassos však patří k posledním místům, která turisté ještě úplně neobjevili.

Thasoss

Ostrov  patřil Turkům, Egypťanům i Řekům. Všichni na něm zanechali své stopy. Leží v severním konci Egejského moře a doveze vás na něj trajekt z městečka Keramoti. Průměr ostrova je pouhých 40 kilometrů, jeho obvod kolem stovky. Průmysl zde není žádný, jeho klima proto patří k nejzdravějším. V dobách antiky býval zeleným rájem, název se odvozuje od slova dasos – les.

Říkalo se mu také smaragdový ostrov. Dnes je porostlý hlavně borovicemi, cedry, citrusy, fíky a duby. Ovšem jen potud, jestli nepočítáte olivovníky, kterých je tu nejvíc v celém Řecku. Místní obyvatelé jsou na nich závislí jako na jednom ze čtyř zdrojů svých výdělků. Kromě ještě nerozvinutého turismu je to těžba bílého a šedého mramoru a prodej vynikajícího medu s nakládaným ovocem, zeleninou a ořechy. Mramor je zde podle Řeků nejlepší na světě a najdete ho nejen jako stavební materiál antických chrámů, svatyní a soch v celém středomoří a Turecku, ale i v každé sebeotrhanější chalupě na ostrově. Turisté, kteří se rozhodnou opalovat se na plochých skaliskách na pobřeží, budou ležet s největší pravděpodobností na čistém mramoru.

Co vás čeká

Na okružní cestě kolem ostrova však čeká zajímavostí daleko víc. ThasossPrvní zastávkou je hlavní město Limenas – přístav, který má sice jen 3 tisíce stálých obyvatel, ale poměrně dost krámků, taveren a restaurací. Dvě patří k místní kuriozitě. Stojí na území Egypta a potřebují-li majitelé ohledně nich jednat s úřady, musí na egyptskou ambasádu. V roce 500 př. n. l. zde stálo starobylé tržiště Agora, jehož pozůstatky jsou střeženy hned vedle městského muzea. Cestou z Limenasu do protilehlé jižní Limenárie pojedete okolo pláže Sirén. Ty zde „žily“ v dobách antiky a svým zpěvem lákaly námořníky k útesům, na kterých pak jejich lodě ztroskotaly. V kopcích nad azurovým mořem stojí za zastávku horský klášter Archanděla Gabriela. 

Je ryze ženský a nesmí se v něm fotit. Pohled na zdejší poklad – třísku z kříže Ježíše Krista, si proto každý musí uchovat jen v paměti. V blízkosti monastýru vyvěrá léčivý pramen, který podle pověstí vznikl tím, že z nebes sestoupivší archanděl Gabriel udeřil palicí do skály, odkud začala téci zázračná voda. Jeptišky zde v lahvičkách nabízejí zdarma malý vzorek, takže lze jeho účinky vyzkoušet na vlastní kůži.

Na jihu Thassosu se rozkládá nejposvátnější území ostrova – Aliki. Křišťálové moře zde naráží do mramorových útesů, nad nimiž se vypínají jak pozůstatky antické svatyně boha Dionýsa, tak raně křesťanské sakrální stavby. Pláž a místní hospůdky nabízejí velice romantický a klidný odpočinek.

Ostrov Thassos se hodí pro ty, kdo hledají stále ještě turisty neobjevená místa bez rušných diskoték a narvaných pláží. Pro ty, kteří by se přece jen nudili, je možné podniknout výlety trajektem na pevninu a navštívit stotisícové město Kavala nebo o něco vzdálenější Soluň. 

Pozor na řidiče!

ThasossSilnice na ostrově jsou hojně lemovány pravoslavnými betonovými pomníčky, které upozorňují na to, že na těchto místech zemřeli účastníci silničního provozu. Řekové jsou totiž po Portugalsku druhou zemí Evropy s nejvyšším počtem dopravních nehod.

S rychlou spotřebou stále dalších pomníčků se počítá natolik, že je možné je koupit už odlité v keramických dílnách. Půjčíte-li si zde ke svým výletům auto, motorku či kolo, pozor tedy na šílené řidiče!

Seznamte se

Thassos je nejsevernější řecký ostrov ležící v Egejském moři. Mytologie ho zná jako bájný ostrov Sirén, které zpěvem lákaly plavce do zkázy. Od řecké pevniny je vzdálen pouze 8 km, spojení obstarává trajekt.

Severní a východní svahy jsou strmé, na jihu a západě klesá pohoří mírněji k moři a tvoří četné hluboké písčité zátoky s křišťálově čistou vodou. Jsou zde mimořádně dobré podmínky pro klidnou a příjemnou dovolenou. Stavby na ostrově málokdy převyšují dvě patra a jsou v úplném souladu s okolím. Na veřejných plážích jsou půjčovny sportovních potřeb, slunečníků a lehátek, komplet stojí 3–5 eur.

Kdo není pokřtěný, jako by nebyl

V životě Řeků hraje dodnes důležitou roli náboženství. Drtivá většina vyznává pravoslaví, do něhož vstupuje křtem. Ten je považován za nejdůležitější den v životě každého Řeka. Dokud není dítě pokřtěné, nemá jméno a okolí ho oslovuje „hej ty, kluku, holko, ty tam“… a tak dále. Jelikož ke křtu často dochází až v několika letech věku dítěte, může se stát, že než si na něj zvykne, může ho i zapomenout. Kdo však pokřtěný není, může mít v dospělosti problémy s úřady. Nebudou mu totiž chtít vydat osobní doklady ani pas.