Pokud vyrážíte do Thajska a máte čas na cestování, pak nezapomeňte navštívit Kho Tao.

Kho Tao

Zastrčené pláže s nádherným pískem, žádné turistické maso v podobě stovek lehátek a slunečníků. Když přijedete na Kho Tao, máte pocit, že se tady trochu zastavil čas. Vše se odehrává v líném pohodovém tempu, vše má svou atmosféru.

Kho Tao je jedním z nejmenších obydlených ostrovů v Jihočínském moři, ležící nedaleko Koh Samui. Klidná a ospalá atmosféra nadchne ty, kteří nemají rádi turistický mumraj a hluk. Název ostrova je odvozen podle tvaru, připomíná želvu s ponořenou hlavou. Ostrov je vyhlášeným místem pro potápěče a nezávislé cestovatele.

Kho Tao

Obchůdky, restaurace a bary to jen potvrzují. Když si půjdete dát chlazený drink nebo pivo, spíš potkáte u baru potetovaného vlasatého surfistu nebo potápěče než německého turistu v letech. Ani tolik známé Thajky – společnice, které loví Evropany pro příjemný pobyt, tady žádné nejsou.

Bohatá zeleň, krásné pláže s oblými obřími kameny a nádherně zbarvené moře. Viditelnost pod vodou je 25 m, zachovalé korály, množství druhů ryb jako např. rejnok, žralok velrybí a leopardí, delfíni či barracudy činí z tohoto místa nejatraktivnější potápěčskou destinaci v Jihočínském moři. V období předminulého století ostrov díky své strategické poloze dosluhoval jako základna pro piráty. Celé pobřeží ostrova je poseto malými zátokami, ve kterých se ukrývají krásné komplexy bungalovů.

Kho Tao

Jestli chcete objet ostrov a prohlédnout si pláže, není nic jednoduššího než si vypůjčit motorku (půjčovny jsou na každém rohu) za 200 Bathů na 24 hodin a podle mapy hledat cesty k nádherným plážím. Cesty jsou často kamenité a neupravené, někdy je to dobrodružství dojet k vybranému cíli. Stoupání a klesání je kolikrát tak prudké, že raději slezete, protože kameny a díry na cestě neslibují bezpečnou jízdu. Výsledek ale stojí za to. Když dojedete k pláži, je často poloprázdná, čiré zelené moře úplně vybízí k ponoření.

Kho Tao

Pokud se tady chcete potápět, na ostrově vyrostlo během několika let přes čtyřicet potápěčských základen, které nabízejí možnost individuálního potápění. Naším tipem je potápěčské centrum New Way DivingCeny ponorů: 2 ponory 1800 Bathů, 4 ponory 3500 Batů, 6 ponorů 4800 Bathů, 10 ponorů 7000 Bathů. Více na www.newwaydiving.com

Kho Tao

Milujete masáže? Pak nezapomeňte vyzkoušet tu pravou, thajskou. Ceny za hodinovou masáž jsou v rozmezí 200-400 Bathů, je to velmi příjemné. Máte pocit, že se po masáži už asi nenarovnáte, hbité ruce masérek dají opravdu zabrat. Vědí ale, co dělají. Následný relax je odměnou.

Kho Tao

Doprava na ostrov je velmi jednoduchá: buď letadlem z Bangkoku na ostrov Koh Samui (www.bangkokair.com) a návazně lodí (možnost výběru Seatran, Lomprayah, Songserm). Cesta lodí trvá 2 hodiny. Levnější variantou je noční vlak nebo autobus Bangkok - Chumpon a dále lodí stejných společností. Lístek dálkovým busem včetně lodě stojí 700 Bathů.