„Čas letí jako bláznivý“ zpívá se v jedné známé písničce a stejně jako letí čas utekla nám i první polovina prázdnin. Někteří již mají po dovolené, někteří před a někdo ji zrovna teď prožívá. Myslím si, že nezáleží na tom zda jste vaši dovolenou strávili u moře nebo někde v tuzemsku, ale hlavní věcí je, že jste si snad dostatečně odpočinuli, ať už to bylo sportem, ležením na lehátku nebo prací na zahrádce. Dovolená je především určená k regeneraci těla i duše a proč si tedy trošku neprodloužit ten krásný čas relaxace například masáží. Ano masáží, ale jakou? Nevíte? Nechte se tedy inspirovat a vyzkoušejte Thajské masáže.

 

 

Kdy a kde vznikly Thajské masáže?

 

"TTM má své kořeny v Indii. Zakladatelem tohoto umění byl lékař, který žil v severní Indii a jmenoval se Jivaka Kumar Bhakka. Byl osobním lékařem krále Magadhy Bimbisary, který žil asi před 2500 lety. Jivaka byl pravděpodobně blízkým přítelem Buddhy a lékařem buddhistického církevního řádu.Dodnes je Jivaka uznáván jako Otec lékařství."

 

Čím se liší od klasických masáží?

 

"TTM je masáž, která se liší od klasické masáže tím, že pacient leží na matraci na zemi a má na sobě lehký gymnastický úbor.
Masér začíná celkovou masáž krátkou modlitbou a používá při celé masáži šlapky, kolena, dlaně, tlak palců a lokty. TTM je masáž ve které se objevuje přibližně 140 různých jógových asan, z čehož je patrno,ze tato masáž není jen na půl hodiny.
TTM se skládá z akupresury, ayurvedy, reflexní masáže, vyrovnávání energie, lehkých manipulací, drobných protažení a vrcholí velkými jógovými asanami."

 

Pro koho je tato masáž vhodná a jaké jsou její účinky?

 

"Tato masáž je vhodná pro lidi, kteří jsou vystaveni velkému stresu a pro lidi, kteří mají problémy s pohybovým aparátem, pro postižené. Zvláště silné účinky jsou u lidí, kteří mají chronické bolesti v zádech, ramenou, kyčlích, nebo u lidí, trpícími bolestmi hlavy.
Thajska masáž je chápana,jako duchovni cvičení, které navazuje na buddhistické učení. Proto dobrý masér pojímá masáž jako meditaci. Pracuje při soustředění mysli, bdělý a s naprostou pečlivostí.
Celá sestava TTM se provádí v délce od 2,5- 3 hodin.Masér začíná pracovat u nohou, postupuje přes energetické linie těla až k hlavě."

Jaké jsou druhy Thajských masáží?

"V Thajsku se rozlišují 2 základní styly masáže. Jižní styl je více manipulativní a používá rychlejších pohybů, severní styl klade důraz na rytmus a pomalé uvolnění.
Jižní styl se vyučuje v chrámu Wat Pho v Bangkoku a Severní styl v nemocnici tradiční thajské medicíny na severu Thajska ve městě Chiang Mai."

Jak poznáme dobrého maséra?

"V Thajsku poznáte dobrého maséra s kvalifikací podle toho, že nemasíruje na pláži, ale pouze v nemocnici, místnostech určených pro masáže, nebo v buddhistických chrámech. V Čechách a v Evropě se musí lidé spokojit s certifikátem na Thajské masáže, ale kurz by měl obsahovat minimálně 90 hodin."


 

Poznámka: asany a jógové polohy udržují svaly a klouby pružné a ohebné a harmonizují činnost všech vnitřních orgánů.

 

Na otázky odpovídala Radka Schöngarth, která se narodila v Olomouci, ale momentálně žije v Ansbachu-v Německu, kde se věnuje alternativní terapii. Vlastní Licenci a certifikat s mezinarodní platností na sportovní masáže, certifikát na Thajské masáže ( Thajsko-Chiang Mai ), certifikát na SEN-terapii ( Thajsko-Chiang Mai ), certifikát na Reflexologii-Thajsko a certifikát na lektorskou činnost thajských masáží-Thajsko.