Od nepaměti perly člověka fascinovaly. Jsou synonymem bohatství a vysokého společenského postavení. Také reprezentují ženu a její schopnost darovat život; perla je přirovnávána k plodu a lastury, ve kterých vznikla, k ženským pohlavním orgánům. Jsou jim přisuzovány dokonce léčebné vlastnosti.
Existuje několik typů perel produkovaných různými druhy měkkýšů. Drobné sladkovodní, z mořských pak bílé z Perského zálivu nebo například dožluta zbarvené perly pocházející z Austrálie, která je v současnosti největším producentem kultivovaných perel na světě. Nejkrásnějšími a nejdražšími jsou ale polynéské černé perly. Díky své vzácnosti, neobvyklé barvě a vysoké ceně si získaly přízvisko perly královen – královny perel.
O původu perel se dlouhá staletí jen spekulovalo. Až v 18. století bylo zjištěno, že vznik perel je způsoben vniknutím cizorodého tělesa (zrnka písku, kousku mořských řas ap.) do lastury. Perlorodka se jej snaží izolovat, a tak dojde k jeho obalení tenkými vrstvami perleti, tvořené ze dvou složek založených na uhličitanu vápenatém – aragonitu a konchiolinu. Na přelomu 19. a 20. století přišel Japonec Kichimatsu Mikimoto na to, že kulatý předmět vložený do gonády (pohlavní žlázy) perlotvorky bude po určité době obalen perletí.
V době před objevením tajemství umělé kultivace obsahovala černou perlu pouze jedna z 15 000 perlotvorek. Situace se podstatně změnila v roce 1968, kdy byla v atolu Manihi (v souostroví Tuamotu) otevřena první perlová farma ve Francouzské Polynésii, aplikující právě metodu umělé kultivace.
Když černá je zlatá
Trochu paradoxně Tahitské černé perly – jak se tyto perly oficiálně nazývají – ani nepocházejí z Tahiti, ani nejsou černé. Široká škála jejich barevných odstínů zahrnuje šedou, zelenou, modrou, purpurovou, zlatou, a hlavním místem jejich kultivace jsou atoly Gambierových ostrovů, 1600 kilometrů na jihovýchod od Tahiti, a souostroví Tuamotu, vzdálené od Tahiti asi 400 kilometrů.
Zhruba v patnácti měsících, když perlotvorky dorostou asi osmi centimetrů v průměru, je každá pomocí speciálních kleští pootevřena. Drobným skalpelem se jí nařízne zadní strana pohlavní žlázy, vloží se do ní nejprve kulička o průměru šesti milimetrů (vyrobená z lastur sladkovodních měkkýšů, většinou z Mississippi), pak malý kousek tkáně jiné perlotvorky tak, aby se kuličky dotýkal (působí jako katalyzátor vylučování perleti). Celá operace trvá jen několik vteřin. Pak jsou lastury provrtány, nylonovými vlákny navázány pod sebe na lana dva metry dlouhá a co nejrychleji vráceny zpět do vody. Na malých farmách jich takto denně zpracují kolem tisíce.
Život na laně
Každá farma má své perlotvorky umístěny jen několik minut jízdy motorovým člunem, v hluboké vodě laguny. Mezi bójkami jsou v pěti až devítimetrové hloubce natažena silná lana, na která jsou pak potápěči pouze s brýlemi a ploutvemi, snad potomky dávných lovců perel, navazována lana s perlotvorkami. Takto zůstanou osmnáct měsíců, během kterých jsou pravidelně čištěny a kontrolovány, než proběhne první sklizeň. Kolem jádra se mezitím vytvoří vrstva perleti, kterou se perlotvorka snaží izolovat cizorodé těleso. Narůstá zhruba o milimetr každý rok. Vrstva perleti kolem jádra černých perel je silnější než u jiných perel. To je způsobeno faktem, že perlotvorka velká vylučuje tři až čtyři mikronové vrstvy aragonitu každý den.
Perlotvorky, ve kterých byly při první sklizni nalezeny perly, jsou použity ještě dvakrát. Po vyjmutí první perly je do nich ihned vloženo větší jádro, protože jsou silnější a produkují více perleti v kratším časovém intervalu. Úspěšnost se v těchto případech pohybuje kolem devadesáti procent. Ve volné přírodě by se perlotvorky mohly dožít až třiceti let, na farmách ale po vyprodukování třetí perly většinou končí na talíři pokapané citrónem. Z jejich lastur se buď vyrábějí místní suvenýry, nebo jsou vyváženy na výrobu knoflíků.
Černé perly jsou používány k výrobě všech možných šperků: náhrdelníků, náramků, náušnic, prstenů... Jejich hodnota se určuje podle několika faktorů. Důležitá je velikost, která se pohybuje mezi 8 a 16 milimetry. Existují čtyři tvarové kategorie: kulaté a polokulaté, polobarokní (mající alespoň jednu osu souměrnosti), barokní (asymetrické) a prstencovité (na jejich obvodu jsou viditelné prstence, kolmé na osu souměrnosti). Podle kvality se dělí do čtyř skupin A–D, kdy je určující množství povrchových vad a lesk. Klenotníci hodnotí perly pomocí dvou písmen a číslovky. Perla označená RA 11 je kulatá (anglicky round), kvality A (s vadami na méně než 10 procentech povrchu a vysokým leskem) a její průměr je 11 mm. A cena? Tu snad ani nechtějte vědět…
Převzato z časopisu Lidé a Země
Nový komentář
Komentáře
Zajímavý článek. perly nosím ráda, ale ne ke všemu se hodí
joo, co se třpytí to je moje
Kelly: to bych fakt chtěla vidět, jsem na zlato - nějaká perla by neškodila
Moc poučný článek.To jsem nikdy netušila že perlama se léčí epilepsie,že bych to vyzkoušela a sem tam nějakou rozkousala.
Perly se mi nikdy příliš nelíbily, ale teď mi přivezla tchyně z Karibiku nádherný náhrdelník z maličkých bílých a růžových neošetřovaných přírodních perel a nosím ho téměř obden
MEK: taky jsem posílala a mám náramek ale kdo ví jestli jsou opravdu opravdové
perly nemám
perly jsou krásné a dají se běžně nosit,například malá perlička v náušnicích
nemam a ani nechci
nemam,ale nevim co bych delala snima kdybych mela
nenosila bych
Jsou pěkné žel žádnou nemám
Z Tenerife mám náušnice a jemný náhrdelník z bílých perel. Je to nádhera a nebylo to "až" tak drahé.
Ale tu prodejnu, kde jsem to kupovala, bych vám všem přála vidět. Prodávali tam výrobky nejen z perel, ale i z korálů a "drahého" kamení.
Bylo to něco úúúžasného.
Perly jsou krásné bohužel žádné nemám
jedny perly mám doma,hrála jsem soutěž SMETANINO
Věrulinka: Myslím, že perličky můžeš nosit téměř ke všemu. Právě ony tomu dají smrnc! Ne?
sobina: pracující žena
I pracující žena snad taky smí jít někdy do divadla, do opery, na večírek nebo na ples, ne? Nebo celej život jenom pracuje?
standa1:
Hezké (a relativně levné) jsou taky říční perly
Perly jsou krásné, Ale pravé perly pozná jen odborník. Když má člověk na krku dobrou napodobeninu, bez bližšího studia to nikdo nepozná. A parádu to udělá taky, Jde jen o pocit, že mám na krku opravdu něco cenného, přírodního.