Nemají na vybranou. Něco mimořádného se od nich neustále očekává a mají jen minimální šanci na obyčejný život jako jejich vrstevníci. S tím žijí dětí slavných lidí. Popularita jejich rodičů jim často dává zabrat.

 

Podle klinické psycholožky Zdeňky Sládečkové z Klubu Diana se potomci známých osobností nečastěji setkávají se dvěma odlišnými přístupy okolí. „Buď bývají jen díky popularitě svého rodiče až příliš vyzdvihováni, nebo se naopak potýkají spíše s negativními postoji jako shazování či urážení,“ řekla a dodala, že se okolí k těmto dětem nesnaží najít standardní cestu. „Velice často schází obyčejný postoj člověka k člověku,“ uvedla.

 

Taková společenská pozice se pak na člověku samozřejmě podepíše. „Rozhodující samozřejmě je, jak k tomu přistupují rodiče,“ tvrdí Sládečková. „Oni jsou tím, kdo může v dětech vytvořit schopnost vyrovnat se s tím. Rodiče svým dětem dávají sílu v životě překonat urážky a ponížení na straně jedné, podlézání na straně druhé,“ zdůraznila psycholožka a zároveň si povzdychla. „Největší kámen úrazu ale je, že populární rodiče obvykle nemívají čas. Pak hrozí, že děti nedostanou potřebnou podporu a sílu.“

 

Se šikanou ve škole kvůli jménu se potýkaly například děti zpěváka Ivana Hlase (54). „Můj syn, který nemá žádné nadání na matematiku a podobné předměty, u tabule slyšel třeba: Dneska to je zase za pět, radši bys zpíval Malagelo, co?“ svěřil se v článku na Ženě-in Ivan Hlas: Můj pes je hudební kritik.

 

S popularitou své matky Jiřiny Bohdalové se musela vypořádávat také Simona Stašová, která si také zvolila prkna, která znamenají svět. A od počátku měl každý tendenci srovnávat ji s matkou. Podařilo se a dnes i ona patří mezi nejpopulárnější herečky se svým vlastním kouzlem. Lidé prý už srovnávání dávno opustili. „Ostatně kdyby to dělali, byli by hloupí. Srovnávali by nesrovnatelné. Jsme každá sama za sebe. A hlavně máma je fenomén. Ona je národní majetek!“ řekla Stašová.

 

To výtvarnice Marie Saudková-Havlenová, dcera fotografa Jana Saudka, tvrdí, že ji stín slavného otce nijak neomezoval. „Já si nemyslím, že by rodiče, kteří jsou slavní, byli jiní rodiče než všichni ostatní. Dětství probíhalo stejně,“ poznamenala. Do rozporu s tvrzením, že jejich jméno nehraje významnou roli, se však dostává následující větou. „…když přijde instalatér, tak se hlásím svým druhým jménem, Havlenová, když jdu někam něco zařídit, tak se představuji jako Saudková,“ prozradila Ženě-in v rozhovoru Marie Saudková: Heroin jsem vyměnila za děti.

 

Někdy to rodiče svým dětem neusnadní a odlišení od jejich vrstevníků jim zajistí kromě příjmení i nezvyklým křestním jménem. U malé Gottové si spolužáci budou muset zvykat na oslovování Charlotte Ella, syn Kláry Nademlýnské se zas jmenuje Nathan. A budou-li vrstevníci pokřikovat na potomka topmodelky Terezy Maxové, zlomí si jazyk při zvolání: „Tobiasi Josuo!“

Reklama