Ideální čas pro návrat do práce
Správně terminologicky jde o návrat do práce po rodičovské, nikoliv po mateřské dovolené, která té rodičovské předchází. Rodič má možnost navrátit se do práce takřka kdykoliv. Zaměstnavatel má však povinnost „podržet“ vám pracovní místo do doby, než dítě dosáhne věku 3 let. To je zároveň doba, kdy začíná být dítě více méně schopno překlenout odloučení od matky a adaptovat se na nové prostředí ve školce.

65dca23fccb74obrazek.jpg
Foto: Unsplash

Nástup do dosavadní práce
Některé maminky se vrací na svou dosavadní pozici u stávajícího zaměstnavatele. Pokud získají vyhovující pracovní podmínky, je to bezpečná cesta, jak zpět naskočit do pracovního procesu. Lépe se mohou například přizpůsobovat situacím, kdy dítě onemocní. Rozhodující jsou však podmínky nastavené vedením.

Změna pracovních podmínek i vlastního nastavení
Pokud zaměstnavatel nezohlední rodinný stav v dostatečné míře, kterou rodič vyžaduje, může se návrat do stávající práce jevit jako velice silný stresor. Vyvstává otázka, zda v zaměstnání zůstat, nebo jej změnit. Na řadu přichází dvě možnosti – buď si ve stejném sektoru najít jiného zaměstnavatele, anebo přeskočit celkově na jiný typ práce.

Jsou i ženy, které změní práci dobrovolně, protože během rodičovské dovolené v sobě objevily nové schopnosti, naučily se novým znalostem, mají jiné postoje a hodnoty a zkrátka je to táhne do jiné sféry. Pokud rovnou nepřesedlají na pole živnostníka, je nasnadě rozhodit sítě a najít vhodného zaměstnavatele.

Stresující může být i situace, kdy jsou sice pracovní podmínky ze strany zaměstnavatele vyhovující, problém ale vyvstává z vlastní strany ve zvládání obsahu pracovní pozice a dosahování kýžených výkonů. Doba se dynamicky mění a 3 roky „mimo provoz“ udělají své. Do náplně práce zasahuje spousta vlivů, které mohou změnit model pracovní náplně, která po 3 letech není identická podobě, kterou rodič před odchodem na rodičovskou dovolenou zastával.

Doplnění vzdělání
Nedostatky ve vzdělání si lze snadno doplnit a zaměstnavatel často tuto možnost nabízí v rámci běžného pracovního zaškolení. Buď pro vzdělání použije interní systém anebo vám poskytne doplnění znalostí formou různých kurzů, workshopů atp. V získání nových znalostí i osobním růstu pomáhá například platforma Seduo prostřednictvím řady online kurzů na různá témata a následuje i trendy moderní doby.

65dca233b9e23obrazek.jpg
Foto: Unsplash

Kde najít nového zaměstnavatele
Způsobem, jak opravdu rychle a bezpečně navázat osobní kontakt s řadou zaměstnavatelů, a to navíc na jednom místě, je návštěva festivalu pracovních příležitostí a kariérního růstu. Letos poprvé se v Praze koná festival Career Expo, který je ve dnech 13. - 14. března otevřený všem uchazečům o práci. V prostorách O2 Universum se návštěvníkům naskytne možnost pohovoru se 120 vystavovateli. Svůj speciálně vyhrazený prostor zde budou mít významní partneři akce, mezi něž například patří Česká Spořitelna, Notino, Kaufland nebo Lidl. Program je plný přednášek. Některým uchazečům může v lepším nasměrování k ideálnímu zaměstnání přispět zóna Skill Lab, v níž mohou otestovat své dovednosti bez ohledu na věk, vzdělání či tělesné omezení. V této zóně si mohou návštěvníci vyzkoušet komunikovat s umělou inteligencí a osahat si i další nové technologie, který ovlivňují trendy dnešní doby.

Další snadnou variantou se může jevit hledání práce přes HR portály, které denně zveřejňují kvanta volných pracovních pozic z různých oborů. O ty se ale uchází i spousta dalších potenciálních zaměstnanců. Úskalím je, že v návalu dalších uchazečů se může následný kontakt s personalistou zdát trochu neosobní, nebo vyvstává riziko, že inzerovaná pracovní pozice je popsána trochu jinak, než ve výsledku reálně vypadá, aby se ozvalo právě co nejvíce uchazečů. Jde proto většinou o běh na dlouhou trať.

Důslednější výběr zaměstnanců probíhá skrze HR agentury, které se specializují na vyhledávání zaměstnanců například pro specifická pracovní místa se specifickými požadavky. Tyto agentury nabízejí často i odborný poradenský servis pro úspěšné jednání se stranou nabídky a mohou pomoci vás nasměrovat na správnou cestu.

Pro uplatnění rodičů na trhu práce vznikají samostatné projekty, které mají za cíl začlenit rodiče do pracovního tempa a zprostředkovat jim vhodnou práci, která by zajistila respektující podmínky pro dosažení kvality rodinného života i dobře ohodnocené práce. Platformy nabízejí i různé workshopy a semináře pro vzdělání a lepší uplatnění na trhu práce.

Další možností je přímá poptávka u „vysněného“ zaměstnavatele. Můžete reagovat na konkrétní inzerát zaměstnavatele zveřejněný na sociálních sítích nebo webových stránkách, nebo lze společnost oslovit napřímo. V tomto případě lze očekávat osobnější přístup při vyjednávání o pracovních podmínkách a často brzy víte, na čem jste.

Ať už se vydáte jakoukoliv cestou pro dosažení nového zaměstnání, nikdy neodsouvejte výběr práce na poslední chvíli a rozmýšlejte možné varianty v předstihu před ukončení rodičovské dovolené. Najít  pracovní pozici, která vám přinese jak vhodné finanční ohodnocení a zohlední váš rodinný stav, může někdy trvat zkrátka déle.