Často je doprovázena i únikem stolice. Postihuje především starší pacienty, a to ženy i muže. U seniorů po 65. roce patří inkontinence k nejfrekventovanějším zdravotním obtížím. Únik moči či stolice je také jedním z doprovodných komplikací spojených s demencí, u některých pacientů přichází relativně záhy, u dalších až v pokročilých stádiích, kde je často způsoben faktem, že pacient nemůže najít toaletu včas. Jde o skutečně specifický problém, který se týká nejen pacientů, ale i jejich rodin či osob, které o ně pečují. Pro společnost je velmi potřebné o těžké inkontinenci mluvit a bořit tabu, které pacientům zbytečně znepříjemňuje život, protože řešení existuje. 
 
Celosvětově trpí inkontinencí 4–8 % populace, v České republice je to 500 000 lidí. Celkem rozlišujeme 3 stupně inkontinence. K úniku moči při prvním stupni, reprezentujícím lehkou formu inkontinence, dochází zpravidla při náhlém velkém zvýšení nitrobřišního tlaku (smích, kašel, kýchnutí). Druhý stupeň odpovídá střední formě inkontinence. Únik moči je zaznamenán například při chůzi po schodech či lehčí fyzické námaze. Třetí stupeň, těžká forma inkontinence, je charakterizován únikem moči i při minimální fyzické námaze nebo únikem trvalým, bez možnosti jakékoli kontroly. Často je doprovázena i únikem stolice. Těžká inkontinence postihuje především starší ženy i muže, velmi často se jedná o osoby s omezenou pohyblivostí či úplně nepohyblivé. Jednou ze specifických skupin zasažených inkontinencí jsou pacienti s demencí či pacienti, u kterých se inkontinence projevila jako komplikace po operaci.
 
Demence a inkontinence
Inkontinence moči je v průběhu demence způsobena různými faktory a začíná zejména ve středně pokročilé fázi, zatímco inkontinence stolice přichází později, zpravidla až v pokročilé fázi demence. Nejedná se jen o medicínský, ale i o socio-ekonomický problém. Vyšetření a eventuální terapie musí probíhat v souladu se stavem pacienta a po konzultaci s ošetřujícím lékařem. Na zvážení je také, zda inkontinenci nezhoršují některé z léků, které senioři užívají. Cílem jakékoli léčby či péče by měla být vždy snaha poskytnout osobám s demencí to, co je pro ně nejlepší, a nezpůsobit jim žádnou újmu. To znamená brát v úvahu jejich osobnost a podporovat jejich samostatnost, pohodu a nezávislý život poskytováním adekvátního individuálního posouzení a péče.
 
Je pravděpodobnější, že problémy s inkontinencí bude mít osoba s demencí častěji než osoba bez demence ve stejném věku. Existuje pro to mnoho důvodů, jako například neschopnost najít, rozpoznat nebo použít toaletu. V mnoha případech se pacienti potýkají s rozpaky po „nehodě“, se kterou se snaží neúspěšně vypořádat, nebo nejsou schopni dostatečně rychle reagovat na pocit potřeby.  Mokré nebo znečištěné oblečení často schovávají mimo dohled ošetřující osoby.
 
Známky výskytu potíží s kontinencí je třeba sledovat, neboť někteří pacienti mají tendenci tyto potíže skrývat. Důvodem mohou být rozpaky či stud. Sami často netuší, jaké jsou možnosti léčby, a jakmile jsou v seniorním věku, mohou mít dojem, že inkontinence je normálním průvodním projevem stáří. Jak poznáme, že se někdo potýká s inkontinencí? Mnohdy tráví na toaletě neobvykle dlouhou dobu a trápí ho příznaky potíží s dolními močovými cestami. Typickým projevem jsou vysoce frekventované návštěvy toalety v noci, časté převlékání během dne, nechuť vycházet z domu, zejména na neznámá místa, občasné zvracení či bolesti způsobené průjmem, nebo zácpou.
 
Kvalitní inkontinenční pomůcky – důstojné řešení problému
Jedním ze způsobů, jak důstojně a efektivně tento problém řešit, jsou inkontinenční pomůcky. „Vzpomínám na časy, kdy pomůcky pro pacienty s těmito problematickými a ožehavými obtížemi, které člověka provázely a budou provázet, zdaleka nedosahovaly současného komfortu – respektive dříve bychom o komfortu ani mluvit nemohli,“ říká Lenka Kalvodová, jednatelka agentury AlfaCare s.r.o., www.alfacare.cz.
 
Pomůcky jsou vyvinuty tak, aby dokázaly vstřebat velké množství tekutin a zároveň pohlcovaly pach. U těžké inkontinence je navíc potřeba dbát na přísnou hygienu a předcházení opruzeninám. „Když se řekne, že někdo nosí plenkové kalhotky dnes, tak jejich forma je již tak diskrétní, že už to ani není problém. Samozřejmě nemůžeme popřít, že inkontinence problém je, ale zajisté ne tak velký, aby člověka sociálně izoloval,“ dodává. Již zmíněné kalhotky, jež jsou vhodnou ochranou při těžké inkontinenci, se vyrábí jak pro ženy, tak i pro muže. Jsou nerozeznatelné od běžného spodního prádla, vytvořené z vysoce absorpčního materiálu, který pacienta uchrání při jakékoli situaci a zbaví ho nechtěného zápachu a vlhkosti.
 
Kvalitní inkontinenční pomůcky jsou také prevencí proti vzniku proleženin, které jsou pro seniorní či nemobilní pacienty velkým strašákem. „Proleženina vzniká zejména v místech, kde kost utlačuje kůži, a tím v důsledku sníženého okysličení tkáně a snížením úrovně výživy a hydratace dochází k porušení kůže. Objeví se otevřená rána, která inklinuje k infekci, a v případě zanedbání má tendenci rychle růst co do hloubky i šíře. V tuto chvíli se potýkáme s velkým nepřítelem, někdy se doslova jedná o boj na život a na smrt,“ uvádí Lenka Kalvodová.
 
Péče o citlivou a namáhanou pokožku pacientů s inkontinencí

Ať už se jedná o jakéhokoliv pacienta s inkontinencí, vždy je důležité myslet také na hygienu a péči o kůži. V případě těžké inkontinence je důležitost o to větší.  Kůže je složitý orgán, který obsahuje různé druhy tkání, svaly, cévy, žlázy a nervová zakončení. Jde o největší orgán lidského těla. Pokud je dennodenně vystavován podráždění a vlhkosti, trpí. Tvoří se záněty, podráždění a suchá místa. Pacientům se doporučuje dodržovat 3 jednoduché kroky, které zdraví kůže podporují. Kromě výběru správné pomůcky je důležité pokožku čistit a následně chránit.
 
Používat by se měly speciální přípravky vyvinuté k péči o perineální oblast určené k očištění, obnově a ochraně zranitelné a citlivé pokožky.  Na zranitelnou nebo ohroženou pokožku tenká vrstva bariérového krému, na již popraskaná a podrážděná místa pak malé množství zinkového krému.  Tyto produkty by měly pokožku čistit jemně a efektivně, obnovit přirozenou rovnováhu vlhkosti a lipidů zdravé pokožky a chránit citlivou pokožku před degradací, poškozením způsobeným vlivem moči a stolice. 
 
Při výměně absorpčních produktů by se měla provést kontrola a očištění kůže. Například pomocí vlhčených ubrousků můžete provádět běžné očištění bez oplachování. Důležitá je ale očista celého těla. Příležitostná koupel se doporučuje, ale pro nejpraktičtější péči je vhodné používat očištění bez oplachování, protože snižuje riziko poškození vlivem vody a mýdla. Každodenní hygienické postupy se mohou provádět například s vlhkou mycí žínkou.
Jedním z konkrétních onemocnění je dermatitida spojená (asociovaná) s inkontinencí (AID). Je obtížně léčitelná a výrazně snižuje kvalitu života. Do jisté míry se dá přirovnat k dermatitidě u malých dětí.
 
Vybrané inkontinenční pomůcky TENA určené pro těžkou inkontinenci 
 
5ac361de51febobrazek.pngKalhotky TENA Pants Normal
Kalhotky TENA Pants Normal jsou novinkou na českém trhu. Jsou pružné a přizpůsobí se tělu stejně jako spodní prádlo. Díky technologii Smart Design jsou tenké, přesto dokonale bezpečné. Diskrétní střih umožňuje pohodlné nošení, pod oblečením je tak nepoznáte. TENA Pants Normal nabízíme ve všech velikostech. Neutralizátor zápachu zabraňuje šíření čpavkového zápachu a dodává pocit svěžesti.
 
5ac361f6592a7obrazek.pngKalhotky TENA Pants Maxi
Tenké a flexibilní jádro kalhotek TENA Pants Maxi vytváří při nošení dvě absorpční komory, označované rovněž jako dvojí absorpční zóna, která účinně odvádí vlhkost od pokožky. Díky integrovaným bariérkám proti protečení nabízejí větší pocit jistoty, sucha a spolehlivosti. Neutralizátor zápachu zajistí redukci nežádoucích pachů.
 
5ac36211707d3obrazek.pngKalhotky TENA Flex Maxi
Ochranná pomůcka TENA Flex Maxi je zcela prodyšná, dermatologicky testovaná a podporuje zdravou pokožku. Integrovaný rychloupevňovací pás s širokými nastavitelnými upevňovacími pásky umožňuje snadnou a pohodlnou výměnu. Vysoce absorpční dvojité jádro nabízí extra ochranu před protečením ve dne i v noci. Prodyšný materiál připomínající textilii je velmi pohodlný a měkký a zajišťuje diskrétní nošení.
 
5ac3622556efeobrazek.pngPlenkové kalhotky TENA Slip Maxi
Plenkové kalhotky TENA Slip Maxi jsou plně prodyšné a dermatologicky testované, a proto pomáhají zachovat zdravou pokožku. Rychle absorbující jádro této inkontinenční pomůcky s vysokou absorpcí zajišťuje vysokou ochranu proti protečení. Materiál kalhotek je velmi měkký a připomíná textilii. Praktická lepítka umožňují snadnou manipulaci a pohodlné nasazení. Plenkové kalhotky TENA Slip Maxi jsou vhodné i k použití během noci.
 
5ac36238d193aobrazek.pngTENA Bed
Ochranná pomůcka pro lůžko TENA Bed obsahuje absorbující mikročástice, které zaručí vysokou ochranu. Je dostupná v různých úrovních absorpce, aby bylo vyhověno individuálním potřebám.
 
5ac3624a246a1obrazek.pngTENA Barrier Cream
Šetrné složení produktu TENA Barrier Cream vytváří silnější voděodolnou ochrannou bariéru proti podráždění kůže. Používá se jako prevence v místech, která vykazují první příznaky zarudnutí nebo postižení, primárně v citlivé oblasti hráze. Obsahuje přírodní výživné leje a vitamín E a je tak ideální pro citlivou pokožku.
 
5ac3625c43329obrazek.pngTENA Wash Cream – Mycí gel 3v1
Čistí, hydratuje, zanechává na pokožce ochrannou vrstvu a příjemnou vůni. Jedná se o dokonalou alternativu mýdla, vody a vyživujících látek. Nanáší se suchou žínkou (např. Wash Glove) nebo jemným ubrouskem (např. Soft Wipe). Neoplachuje se.
 
5ac3626a74176obrazek.pngTENA Wash Mousse – Mycí pěna 3v1
Zvlhčuje, zanechává na pokožce ochrannou vrstvu a příjemnou vůni. Šetrná alternativa mýdla, vody a vyživujících látek. Nanáší se přímo na znečištěnou pokožku v perineální oblasti a poté se setře suchou žínkou (např. Wash Glove) nebo jemným ubrouskem (např. Soft Wipe). Není ji potřeba následně oplachovat.
 
5ac362814c3a9obrazek.pngTENA Wet Wipe – Vlhčené ubrousky
Pevné, široké a zároveň jemné ubrousky z řady 3v1 bez obsahu mýdla jsou určené pro snadné čistění a výživu citlivé pokožky. Jde o ideální řešení pro časté a jemné čištění perineální pokožky i celého těla (několikrát během dne).
 
5ac362a4b4fccobrazek.pngTENA Skin Lotion – Pleťové mléko
Mimořádně jemný krém, který pomáhá při kožních problémech, jako je suchá pokožka. Hydratuje ji a zachovává její hebkost a hladkost.
 
5ac362b7c72b2obrazek.pngTENA Skin Cream – Pleťový krém
Díky jemnému složení zanechává kůži hebkou a jemnou a pomáhá udržet její přirozenou mastnotu a vlhkost. Jedná se o mnohoúčelový krém pro péči o citlivou pokožku.
 
5ac362c897b8eobrazek.pngTENA Zinc Cream – Zinková mast
Uklidňuje, obnovuje a chrání popraskanou a podrážděnou pokožku a zároveň tiší bolest. Zajišťuje ideální péči pro suchá místa. Obsahuje vazelínu a podzemnicový olej, vitamin E a antioxidanty. Neobsahuje vodu, konzervační látky ani parfém, a tak nezpůsobuje alergie či podráždění.

Reklama