A právě tito pacienti patří během současné pandemie covidu-19 mezi nejohroženější skupiny obyvatel. Proto je pro ně klíčové dostat své onemocnění pod kontrolu. Jak se mají astmatici chovat v době celosvětové epidemie? A jakého pokroku dosáhla léčba jeho nejtěžších forem v posledních letech?

astma-cl.jpg

Astma je dnes ve většině případů „dobrá nemoc“, naprostá většina pacientů může žít s touto nemocí díky dostupné léčbě, pokud je správně využívána, bez astmatických záchvatů. Naopak jeho neléčení nebo nesprávná léčba pacientům často přinášejí vážné zdravotní obtíže, výrazně zhoršenou kvalitu života či časté návštěvy pohotovostí. Výjimkou nejsou ani hospitalizace. Nejtěžší formy astmatu, tedy na obvyklou léčbu nedostatečně reagující, představují vážné onemocnění dýchacích cest, které vyžaduje speciální péči. „Opakovaly se mi těžké dušnosti, a to velmi často, třeba dvakrát či třikrát do týdne. Najednou jsem nemohla fungovat bez podpůrných léků, dostávala jsem infuze s kortikosteroidy. Kolikrát jsem nebyla schopná přejít z místnosti do místnosti,“ říká o své nemoci paní Gabriela, pacientka s těžkým astmatem.

Doc-MUDr-Terl.jpgNadějí je biologická léčba

Tradiční léčba těžkého astmatu spočívá v kombinaci vysokých dávek inhalačních kortikosteroidů a dalších léků. „Některé vážně nemocné, kteří i přes řádně užívanou terapii stále trpí dušností a kašlem, jsme donedávna mohli léčit pouze kortikosteroidy ve formě tablet, či dokonce infuzí,“ vysvětluje docent Milan Teřl, lékař z Kliniky pneumologie a ftizeologie Fakultní nemocnice Plzeň.

Novinkou u léčby pacientů, kteří trpí těmito těžkými formami astmatu, je takzvaná biologická léčba. Sami lékaři ji čím dál tím víc preferují, protože se jim pomocí nové léčby u těchto pacientů daří snižovat obtíže a také četnost astmatických záchvatů. „Díky biologické léčbě můžeme také snižovat nebo i úplně omezit podávání kortikosteroidů ve formě tablet či infuzí. Navíc má oproti nim výrazně méně nežádoucích účinků a je celkově velmi dobře tolerována,“ popisuje docent Teřl.

Rady pro pacienty s astmatem pro dobu koronavirovou

Neléčené nebo nedostatečně léčené astma může zvýšit riziko získání koronavirové infekce i zhoršit průběh koronavirového zápalu plic. Klíčové je dostat jej v následujícím období pod kontrolu. „Nejlépe mohou nejen těžcí astmatici předejít těžkému průběhu nemocí během podzimu, kdy se očekává souběh covidu-19 a chřipky, tím, že budou mít astma pod kontrolou. To znamená mít předepsány léky odpovídající tíži a typu jejich nemoci a tuto léčbu řádně užívat,“ apeluje Teřl. 

Normální funkce plic a pacient dlouhodobě bez stavů zhoršení a akutních záchvatů sníží riziko závažného průběhu koronavirové plicní infekce. Nová biologická léčba těžkého astmatu umožňuje postupně omezovat kortikosteroidy v tabletách, které mimo jiné způsobují potlačení imunitních funkcí. Ty je potřeba v době covidu-19 naopak posílit.

Další nastupující výhodou biologické léčby je skutečnost, že velkou část jejího podávání lze – po předchozím zácviku pacienta nebo jeho okolí – svěřit do domácí péče. „Nemocný je tak zbaven často dlouhého cestování do léčebných center. V současné době přibývá další neocenitelný benefit domácího podávání: snížení rizika infekce nejen díky omezení cestování, ale i díky omezení návštěv zdravotnických zařízení,“ dodává docent Teřl.

MUD-Krcmova.jpgAstmatičtí pacienti by tedy měli dodržovat předepsaný léčebný režim, vč. dávek léků, a samozřejmě dodržovat preventivní ochranná opatření. „Pokud mají nemocní jakékoli problémy a astma se jim nedaří udržet pod kontrolou, doporučuji jejich stav po telefonu konzultovat s odborníkem. V případě, že to individuální vybavení jednotlivých pracovišť umožňuje, je ideální online konzultace. Určitě však nedoporučuji u pacientů zvyšovat bez porady s lékařem paušálně léčbu nebo léky naopak z obav z oslabení imunity a zhoršení průběhu covidu-19 vysazovat. Léky podávejte důsledně a dobrou inhalační technikou podle předpisu lékaře,“ shrnuje lékařka Irena Krčmová z Ústavu klinické imunologie a alergologie Lékařské fakulty v Hradci Králové.

O projektu Astma Zero
Celosvětová kampaň Astma Zero – nulová tolerance k astmatickým příznakům se věnuje prevenci astmatu. Připojila se k ní i Česká iniciativa pro astma (ČIPA). Projekt si klade za cíl seznámit širokou veřejnost s možnostmi prevence astmatu s důrazem na dlouhodobou a pravidelnou léčbu. Díky té je možné astmatickým příznakům předcházet a zlepšit kvalitu života pacientů. Součástí projektu Astma Zero – nulová tolerance k astmatickým příznakům jsou webové stránky www.astma-zero.cz a také FB stránka. Přinášejí důležité informace o astmatu a jeho léčbě, dechové rehabilitaci a odpovědi na nejčastější otázky.
 

Reklama