Ať chcete nebo ne, v kuchyni se bez textilních doplňků neobejdete. A to i když máte kuchyň moderní, rustikální nebo jakoukoliv jinou.

Použití textilu v kuchyni se dělí na dvě skupiny. Buď má charakter ryze praktický a užitný, nebo pouze dekorační. V minimalistických moderních kuchyních převládá užitná úloha textilu, v těch rustikálnějších zase ta dekorační.

V kuchyni používáme textilní utěrky, i když jejich spotřeba dnes klesla s používáním myček na nádobí. Ale i tak, některé kousky nádobí přece jen umýváme ručně nebo myčka všechno dobře nevysuší, takže utěrky potřebujeme stále.

Ty mohou být sladěny s chňapkami, které jsou v kuchyni nezbytností, protože horkou nádobu těžko chytíte holou rukou. Šijí se z různých druhů látek, vevnitř však bývají vyloženy silným vatelínem a někdy i speciální vrstvou, která zabrání teplu dostat se až k vaší ruce.
Doplněny bývají o našitá poutka k zavěšení nebo o všité magnety, kterými se dá chňapka přichytit třeba k lednici.

Další doplněk kuchyňské sady bývá zástěra. Ta nás chrání před znečištěním nebo zničením oděvu. Díky ní můžete klidně stát u plotny a po uvaření být v okamžiku slavnostně oblečená.

Textil ale používáme nejen v kuchyni, ale také při stolování v jídelně.
Základem je ubrus, který je nejen dekorací, ale zároveň chrání stůl před poškozením. Aby vynikl, měl by přes hrany stolu přesahovat asi 25 cm.
Pokud máte malé děti, vyplatí se pořídit si průhledný omyvatelný ubrus.

Přes ubrus je velice pěkné položit menší středový ubrus, tzv. napron. Každý by pak měl mít pod talířem prostírání. Vše pochopitelně společně ladící.

Atmosféru sladěné jídelny a kuchyně můžete dotvořit barevně ladícími závěsy nebo sedáky na židlích. Hezkou dekorací jsou také textilní věnce nebo pytlíčky s bylinkami či vonnými sušenými kytkami, pověšené na zdi.

Při údržbě textilíí v kuchyni se musíme držet určitých pravidel.
Například kanafas by se měl prát při teplotě 60 °C. Při prvním praní musíte dát pozor, abyste ho nezmačkali, protože by na něm vznikly neodstranitelné lomy. Nejlepší je poskládat kanafas do vany se šedesátistupňovou vodou a příště už můžete postupovat běžným způsobem.

Máte-li lněný ubrus či prostírání, měli byste prát při teplotě do 60 °C. Potom tyto textilie naškrobte a žehlete mírně vlhké. Také třásně by se měly rozčesávat za vlhka.
U modrotiskových výrobků si musíte dát pozor na to, že barva při několika prvních praních pouští. Nemusíte mít ale strach, že by zapustila do vzoru. Měli byste je prát při teplotě 40-50 °C, v teplé mýdlové vodě, poté několikrát vymáchat ve vlažné vodě a do poslední máchací lázně přidat trochu octa. Žehlí se také mírně vlhké.

Jak si vyrobit textilní věnec nás Týna naučila tady .                   

Reklama