Použití textilu v kuchyni se dělí na dvě skupiny. Buď má charakter ryze praktický a užitný, nebo pouze dekorační. V minimalistických moderních kuchyních převládá užitná úloha textilu, v těch rustikálnějších zase ta dekorační.
V kuchyni používáme textilní utěrky, i když jejich spotřeba dnes klesla s používáním myček na nádobí. Ale i tak, některé kousky nádobí přece jen umýváme ručně nebo myčka všechno dobře nevysuší, takže utěrky potřebujeme stále.
Ty mohou být sladěny s chňapkami, které jsou v kuchyni nezbytností, protože horkou nádobu těžko chytíte holou rukou. Šijí se z různých druhů látek, vevnitř však bývají vyloženy silným vatelínem a někdy i speciální vrstvou, která zabrání teplu dostat se až k vaší ruce.
Doplněny bývají o našitá poutka k zavěšení nebo o všité magnety, kterými se dá chňapka přichytit třeba k lednici.
Další doplněk kuchyňské sady bývá zástěra. Ta nás chrání před znečištěním nebo zničením oděvu. Díky ní můžete klidně stát u plotny a po uvaření být v okamžiku slavnostně oblečená.
Textil ale používáme nejen v kuchyni, ale také při stolování v jídelně.
Základem je ubrus, který je nejen dekorací, ale zároveň chrání stůl před poškozením. Aby vynikl, měl by přes hrany stolu přesahovat asi 25 cm.
Pokud máte malé děti, vyplatí se pořídit si průhledný omyvatelný ubrus.
Přes ubrus je velice pěkné položit menší středový ubrus, tzv. napron. Každý by pak měl mít pod talířem prostírání. Vše pochopitelně společně ladící.
Atmosféru sladěné jídelny a kuchyně můžete dotvořit barevně ladícími závěsy nebo sedáky na židlích. Hezkou dekorací jsou také textilní věnce nebo pytlíčky s bylinkami či vonnými sušenými kytkami, pověšené na zdi.
Při údržbě textilíí v kuchyni se musíme držet určitých pravidel.
Například kanafas by se měl prát při teplotě 60 °C. Při prvním praní musíte dát pozor, abyste ho nezmačkali, protože by na něm vznikly neodstranitelné lomy. Nejlepší je poskládat kanafas do vany se šedesátistupňovou vodou a příště už můžete postupovat běžným způsobem.
Máte-li lněný ubrus či prostírání, měli byste prát při teplotě do 60 °C. Potom tyto textilie naškrobte a žehlete mírně vlhké. Také třásně by se měly rozčesávat za vlhka.
U modrotiskových výrobků si musíte dát pozor na to, že barva při několika prvních praních pouští. Nemusíte mít ale strach, že by zapustila do vzoru. Měli byste je prát při teplotě 40-50 °C, v teplé mýdlové vodě, poté několikrát vymáchat ve vlažné vodě a do poslední máchací lázně přidat trochu octa. Žehlí se také mírně vlhké.
Jak si vyrobit textilní věnec nás Týna naučila tady .
Nový komentář
Komentáře
Houserop:
.Já byla zase zdegenerovaná ze špitálu, myla jsem si i klíče/docela velkej svazek/...To kvůli zárodkům
.Teď už jsem se to odnaučila, ale že to dalo zabrat..
.
šája: a dneska už dělají tak pěkné, že to na první pohled vůbec není poznat
...
Susina: dík za radu, ale to by mého
ranila mrtvice...on prosím musí mít pravý korek
, jinak by to nepřežil
....
houserop: tos byla Ty s tím receptem, do nějž přidáváš kapalinu namísto vody ?
Taky beru kastroly utěrkou. Přes chňapky mě to vždycky pálilo, nevím proč a taky sem jich pár připálila, máme plynové hořáky.
Jinak textil v bytě nic moc. Mám už z domu zafixované, že to jsou pracholapače, takže jen záclony a i ty jsem si pořídila až po x měsících. Bydlíme v podnájmu a byt byl dost zaneřáděný, takže se mi nechtěly věšet než byl všude pořádek. Mám ráda přírodní tóny, takže ubrus mám z takové té tradiční režné látky ušitý, stejně jako sedáky na židlích. Ale musí se prát častěji, světlá barva, po druhé bych to už tak asi neudělala.
zástěru používám když smažím, přece se nenechám poprskat a chňapku taky, vždyť ta tenká hadra tu horkost nezabrzdí
a na okně mám jen malý záclonový kanýrek u vrchu a v ložnici jen těžký závěs
Já mám umělý nebo impregnovaný, mám umakartováý stůl, který nemusím vystasvovat. A na konferenčním stolku u gauče mám korkové prostírání, ale to kvalitní, teplu i mrazuvzdorné, které je tvrdé a neláme se a ještě jsou na něm z jedné strany krásné dekorace, které si barevně vyberete podle kuchyně. Doporučuji, dělají to i jako prostírání pod skleničky - ale je to deluxe - i cena.
Vikslajvantový ubrusy bych prosila nezavrhovat...když jsou doma malý děti, který bryndají a každou chvíli něco vylejou, je to nejlepší řešení. Stůl mám letitý, takže je lepší ho zakrýt. Průhledný ubrus přes normální se mi neosvědčil, pořád to ujíždělo, děti si neustále hrály s těma sponama
taky nedam dopustit na ty latkove ubrusy, do kterych se nevsakuje spina
...da se to v pohode utrit, mam dva druhy, jeden je hodne umely, ale druhy vypada uplne normalne, jen je takovy tuzsi, asi nejaka impregnace
chnapek mam taky spoustu, ale vsechny popalene, nevim, jak to furt delam, ale mohla bych si je kupovat kazdy mesic nove
Tak chnapek mam take plnou kuchyn.
Pamatuju si, kdyz jsem na VS nastoupila do laborek, tak jsem mela porad popalene ruce, protoze, jak pravi jedna poucka "horke sklo vypada stejne jako studene sklo". A sklo je zlate, nejhorsi byla dratena sitka, na kterou se kadinka nad kahan davala. Ja mela sitkovane spaleniny na kazde ruce 1. rocnik neho studia. A tak jsem se nakrkla, koupila si dve kuchynske chnapky a pouzivala je v laborkach. Vypada jsem sice trochu mentalne zaostala, ale rucicky zustaly nepopalene
Ale navyky ve mne zustaly, do kuchyne jedine v zastere (jako do laborky v plasti), vzdycky si automaticky svazu vlasy... A obcas mi pro smazeni jen tak blesne hlavou, kde mam asi ochranny stit...
Jeste, ze nosim vlastni bryle, jinak bych se i schanela po ochrannych brylich...
Ale jinak nejsem moc degenerovana, fakt ne. I kdyz... Vite, cim se lisi chemici od normalnich lidi? Ze si mejou ruce pred tim, nez jdou na zachod. A co myslite, meju nebo nemeju?
No meju...
werka: chňapky nevedeme, protože se mě pokaždý povedlo je trošku připálit a ohořelé chňapky mě draly nervy
Chňapám utěrkou případně dvěma
jeje, ulina je umelina
nesnacim je nesnasim
Ferdicka: Fakt? A myslime ten stejny? Ja ma jemny a jenom z nej vystupuje vzorek a rozhodne to neni na omak takova ulina, jako je treba "sustakova bunda". Ale ja zase nesnacim na omak naskrobene ubrusy, takze damaskovy ubrus u me nema misto
Žábina: Žábi, taky jsem se rozčilovala nad zlomeným korkovým prostíráním, ale vyřešila jsem - koupila jsem v OBI samolepícítapety d-c-fix, mají je asi v milionech dekorů, včetně korkového, no a prostě jsem vystřihla tvar korkového prostírání a nalepila.. je to omývací a drží to perfektně, polepila jsem d-c-fixem i boční stěny skříněk..
werka: Chňapat se dá i utěrkou, ale podle mne je moc dlouhá a mohla by chytit od hořáku.
Ladia: Že bys neměla ani chňapku?
Take se mi pruhledny omyvatelny ubrus nelibi, ale ten muj si na kuchynskem stole casto neco lepi nebo barvi a odmita si ubrus sundat a tak mi dlouho nic nezbyle.
Ale pak jsem si koupila teflonovy ubrus a ten je uplne fantasticky, cokoliv se na nem vyleje, tak se da utrit, flicek od omacky se da take hadrikem setrin, no parada. A tomu memu to prislo jako maly zazrak, ze mame tak chytry ubrus, ze si dava pozor a uz mi na stole nic nematla...
Opravdu doporucuju, ja nevim, jak jsem se tak dlouho mohla bez teflonoveho ubrusu obejit!
Veškerým textilem v naší kuchyni je utěrka
Přiznám se, že průhledný omyvatelný ubrus se mi ani trochu nelíbí a neměla jsem ho ani v době, kdy se
učil jíst s námi u stolu. Problém vyřešilo prostírání na holé stolní desce(je dřevěná).
Zástěru taky nepoužívám. Zato chňapek mám hejno - vždycky když vařím, tak se mi nějak rozlezou po kuchyni, tak abych rychle našla aspoň jednu, když potřebuje honem bafnout horkou pokličku.
*Kotě*: taky nemám ubrus ale jen korkové prostírání...moc se mi líbí, ale vadí mi, že je tak křehké...už ho mám na 2 místech lepené...