Hlídací babičky jsou dneska opravdu nedostatkové zboží. Buď ještě pracují, a tudíž na hlídání nezbývá čas, nebo mají spoustu svých zájmů a koníčků a hlídat se jim nechce, a když už se jim hlídat chce a jsou v důchodu, bydlí dvě stě kilometrů daleko. Z práce volají, že pokud nenastoupíte hned, už pro vás nebudou mít místo, ve školce ale vaše dítko nechtějí, protože je buď ještě příliš malé, nebo mají prostě plno... a vy nevíte co s tím? A co takhle vyzkoušet nějakou tu hlídací tetu?

Pojďte se s námi podívat na výhody i nevýhody hlídacích slečen i na to, nač si dát při jejich výběru opravdu dobrý pozor.

Pokud je váš návrat do práce nezbytný, nemějte výčitky vůči svému dítěti. Lásku, pochopení, čas na povídání i čas na hraní mu můžete dát, přestože musíte chodit do práce. Jednou ho stejně budete muset ze své náruče vypustit, ať už do školky, školy nebo do života.

Určit věk, který je nejvhodnější pro dítě, je velmi individuální. Chůvu si lidé pořizují ke kojenci, stejně jako ke tříletému capartovi. Tak se netrapte tím, že bude mít váš drobek chůvu a vydejte se na výzvědy.

Vybíráte…

Nejprve seznamte se svým plánem rodinu. Potom se společně porozhlédněte po nějaké agentuře. Ptejte se mezi svými známými, kolegy i kamarády. Agentury na hlídání nabízejí výběr z několika kandidátek, které se vám postarají o děti pár hodin, ale i každodenně po celý váš pracovní den, mohou vám také uklidit, starat se o dům i zahradu, v náplni práce mívají také doprovod dětí do školky či školy i výchovný program. Záleží na dané agentuře.

Pokud k vám začnou chodit první potencionální “tety”, vyšetřete si na rozmluvu s nimi dostatek času. Přizvěte k pohovoru i svého manžela, protože dva lidé si všimnou více věcí, a pozorujte. Dejte také na reakci dítěte, protože především s ním musí chůva vycházet na jedničku.

Nebojte se ověřovat. Jde o vaše dítě! Takže klidně volejte na místa, kde pracovala paní před vámi, zajímejte se, proč odešla a jak byli spokojeni.

Pokud hledáte chůvu k miminku, kojenci či dítku do tří let, měla byste vyžadovat pedagogické nebo zdravotní vzdělání. Stejně tak si vyžádejte výpis z rejstříku trestů a požadujte samozřejmě plnoletost. Připadá vám to přehnané? Není, věřte mi. Jde tu o vaše dítě.

Vybrala jste úspěšně agenturu i milou tetu na hlídání? Nastupujete do práce? Pak vězte, že o to víc vás dítě potřebuje, když se z ní vrátíte. Vypněte telefony, nevařte, neuklízejte, ale na sto procent se věnujte jen a jen dítěti. Snadno by se vám také mohlo stát, že dítě přilne k chůvě mnohem více než k vám, nebo ztrátu vašeho zájmu ponese jako křivdu po celý svůj život.

Kolik zaplatíte?

Zpravidla si hlídací agentury účtují od 120,- Kč do 170,- Kč za hodinu. Pokud chcete hlídat děti dvě, připlatíte k dané sazbě ještě padesát procent navíc. Pražské maminky zaplatí více než mimopražské.

Agentury si také připočítávají poplatek za doučování a výuku zhruba padesát korun na hodinu. Pokud budete chtít dopravovat dítě do kroužku nebo školky, hradíte cestu dítěti i chůvě vy.

Naopak při dlouhodobém hlídání dostanete výrazné slevy. Za hodinu pak zaplatíte třeba jen 100,- Kč.
6.děrnoštítkový stroj

Příplatky se účtují za noční hlídání i za hlídání nemocného dítěte.

Jak se na to díváte vy?

V naší zemi velmi dlouho přetrvával trend servané maminky, tahající z obchodu plné tašky nákupu, doma se pachtící s teplou večeří, takže ke změnám přistupujeme zvolna a hodně opatrně. Zatímco v jiných zemích je toto naprosto běžná praxe, u nás je teprve v plenkách.

Kamila, 25 let, maminka 2letého Dominika

Nikdy bych nesvěřila Dominika nějaké cizí ženské. A mohla by být třeba doktorka a mít doporučení na tisíce. Raději se snažím pracovat z domova, abych se mu plně mohla věnovat. V práci bych celý den trnula, co se děje doma. Cizí paní nikdy neohlídá dítě tak, jako vlastní máma.”

Karolína, 32 let, maminka 8leté Karolínky a 3letého Janka

Využívám hlídací agenturu už dva roky. V mém věku už se pak špatně vrací na vybudovanou pozici, takže jsem zvolila, po domluvě s manželem, hlídací tetu a jsme všichni spokojeni.”

Eva, 28 let, maminka 5letého Kubíka a osmiměsíčního Davídka

“Hlídání bych volila asi až jako nejkrajnější nouzi, a navíc u nás na severu Čech ani netuším, zda něco takového funguje a zda bych si to vůbec mohla dovolit.”

René, 30 let, původně au-pair v Londýně

Absolutně nechápu zvyk našich maminek setrvávat s dítětem doma takovou dobu. Ztrácí spojení se svou prací, jejich pozice je vážně ohrožena a po mateřské musí začínat od nuly. Tady v Londýně je to naprosto přirozené, najmout si au-pair. Sám jsem jím byl několik let a myslím, že to mají zdejší rodiče dobře ošetřené, aby se nemuseli o své dítě bát.”

Tak co tomu říkáte? Co si myslíte o hlídání dětí? Svěřila byste je cizí paní? Využíváte agenturu už dávno? Svěřte se nám… 

 
Reklama