Tetování u mládeže psychologové v minulosti hodnotili jako projev nedospělosti, volání dětí do světa dospělých o pomoc. Mládež však v současnosti podle průzkumů nic takového nevnímá. Tetování bere jako symbol netuctovosti. Malůvky a někdy i velké malby na těle považují lidé za umění.

Tetování je oblíbené i mezi staršími lidmi

Devětapadesátiletá Polka si nechala na rameni vytetovat svatý obrázek Matky Boží jako výraz vděčnosti za život. Žena totiž onemocněla rakovinou, lékaři jí nedávali žádnou šanci, ale ona chtěla žít a modlila se právě k Matce Boží. Po letech se nemoci zbavila.

Různé kotvy, růžičky, symboly z čínského kalendáře mají podle psychologů mimo jiné přilákat pozornost opačného pohlaví.
„Tetování je pro mě znakem erotiky. I proto jsem si ze všech obrázků vybrala orchidej,“ uvedla čtyřiatřicetiletá manažerka v mezinárodním vydavatelství Joanna Nowakowská.
Když máš tetování, cítíš se být jiným než ostatní a začínáš se také jinak na okolí dívat, vysvětlil například devětatřicetiletý ředitel realitní společnosti EGB.

Tetovaní tak vyšli z kruhu zločinců a vešli do salonů. A možná proto již nelze lidi tak jako dříve hodnotit ani podle tetování, ani podle oděvu, zdůrazňují experti.

No vida, jak jdeme pěkně kupředu. Svého retro motýla nad pozadí mám ráda a vůbec mi nevadí, že odhadem tak v sedmdesáti mi z něho nejspíš zbude jen muška octomilka.

Máte tetování? Přemýšlíte o něm?

Reklama