Tetování dříve sloužilo ke komunikaci ve věznicích. Každý vězeň měl na sobě znaky, které ho vystihovaly a díky tomu je od sebe mohli odlišit. Někteří byli tetováni nedobrovolně jen za účelem komunikace a poznávacího znamení. Jen v Rusku mezi lety 1960–1980 bylo potetováno přes 34 milionů osob. Těm byly potetovány například hřbety ruky křestním jménem, samozřejmě v azbuce.

Tetování na čele a na krku
Pokud měl vězeň potetované čelo, znamenalo to, že je buď sexuální deviant, patří do nějaké etnické menšiny nebo má zkušenost s komunikací s dozorci. Pokud se objevili vězni, kteří si nechali čelo potetovat dobrovolně, mohli zapomenout s propuštěním na svobodu. 

Dalším místem, kde se nejčastěji objevovalo tetování, byl krk a to bylo z prostého důvodu, aby bylo vidět.

65004aef64d33obrazek.png
Foto: Shutterstock

Symboly
Nejčastějšími tetovanými symboly jsou kříže, kostely a další typicky náboženské atributy, které ale s náboženstvím jako takovým nemají nic společného, jde pouze o tradici. Další symboly mají následující významy:

 • kapka krve – vražda (čím víc kapek, tím víc vražd)
 • dýka – vězeň zavraždil někoho ve vězení
 • mořská panna – znásilnění či obtěžování dětí
 • kočka – zloděj
 • ostnaté tetování – doživotní trest
 • oči – homosexuál
 • tetování nad zadkem – prostituce
 • slza pod levým okem – smrt blízké osoby, vražda nebo vzpomínka na vězení
 • lebka – vrah
 • diamant – považuje se za nevinného
 • jehla či pavouk – drogová závislost či obchodování se zakázanými látkami

Aplikace tetování
Zajímavé je, že většině věznicích je dnes tetování zakázáno a probíhá tak tajně. Vlastně o tom všichni ví, je to takové veřejné tajemství. Možná i z toho důvodu nejsou k dispozici čisté pomůcky a už vůbec se nedá mluvit o sterilním prostředí. K tvorbě tetování bylo používán obyčejný inkoust, proto má většina kérek z vězení modrou barvu. I tak jednoduše poznáte někoho, kdo seděl. Nemyslete si ale, že barva pocházela z kuličkového pera. Nejčastěji se jednalo o spálenou gumu, například z podrážek bot, smíchanou s lidskou močí, která mimo jiné i dezinfikuje, a tím se tetovalo. V ČSR se k tvorbě tetování využíval krém na boty, nebo tuš. Je jasné, že ve věznicích nebyl dostatek jehel, někdy žádné. Proto si poradili tak, že jehlu nahradili kytarovou strunou a tu nasadili na holicí strojek. Umíte si jistě představit, kolik kožních problémů a infekcí to způsobilo.

65004c265c4e4obrazek.png
Foto: Člen gangu Mara Salvatrucha-13 / Shutterstock

Odstranění tetování
Pokud na něčím těle našli symbol, který nebyl pravdivý, rozhodli se ho odstranit. Samozřejmě se to nedělalo laserem, což je dnešní metoda, která ale také není bezbolestná, nýbrž jednoduše kyselinou, kterou se tetování rozleptalo. Jako trest následovalo zbití. Pokud do věznice přišel nový vězeň a měl tetování, musel říci, zda si za ním stojí. Pokud byla jeho odpověď ne, byl požádán, aby si tetování sám odstranil a bylo jedno, jak to udělá.

Japonské zašívání perel
Tetování nebylo a není jediným vězeňským zvykem. V Japonsku si muži například nechávali do penisu zašít perly. Jedna perla znamenala jeden odsezený rok.

Zdroj: tattoo-convention, epochaplus, fuel-design, dotyk, Wikipedia

Reklama