Historie tetování

Tetování má mnohem delší historii, než by se mohlo zdát. Jeho kořeny totiž sahají až do pravěku. Vždyť první kérku měl už ledovcový muž Ötzi a tomu je přes 5 300 let. Ve starověku a středověku bylo potom tetování především v asijských kulturách považováno za barbarské a používalo se především k označování zločinců. V té době bylo obdobou evropského cejchování a rozšířené bylo také mezi otroky.

Pouze některé asijské kultury využívaly tetování jako odkaz minulých generací a například Ainové tetovali také tváře. S oblibou se pak tetovali i obyvatelé Havaje nebo Nového Zélandu. Indiáni tetování dokonce využívali jako ochranu před duchy.

face-tetovani.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Do Evropy se tetování pořádně dostalo až v 18. století a využívali ho zejména námořníci.

Dnešní doba nahrává tetování více než kterákoli jiná, rozšířilo se po celém světě a uvolněná atmosféra a větší svoboda umožnila, aby se tatéři ve svém řemesle rozvíjeli a tetování tím posunuli na úroveň umění.

90. léta ve znamení vykukujících motýlků  

Tetování se v plné parádě dostalo i k nám a v ulicích se to najednou hemžilo motýlky vykukujícími z pod bokovek, které sem tam vystřídala černá či červená růže. Někteří svého motýlka stále nosí, ovšem z důvodu ústupu bokových kalhot nebývají už tak často k vidění.

tetovani-90.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Velké černé ornamenty

Roztomilé motýlky následně vystřídala éra velkých černých ornamentů, tvořených většinou širokými liniemi a pokrývajících velké prostory na kůži.

Novodobé trendy

V poslední době jsou moderní hlavně tenké linie a minimalismus. Ženy zdobí dlouhé tenké čáry, květiny a návratu se dočkaly v pozměněné podobě také motýlci. Lidé si nechávají tetovat vzpomínky či věci, které jim v životě činí radost. Moderní jsou také ozdobené prsty a někteří dokonce volí inkoustové svatební prsteny.

Jiní volí společná tetování se svým blízkým (s partnerem, nejlepší kamarádkou, maminkou).

Tetování ale mohou také pomáhat ženám, které vlivem onemocnění musely podstoupit mastektomii a své jizdy tak pod ně mohou skrýt. Tyto zákroky se neprovádějí pouze v tetovacích salonech, ale také ve zdravotnických zařízeních, kde ženám místo barevných obrázků dokáží vytetovat prsní bradavku.

Na podobné téma jsme psali: Brazilská tatérka zvyšuje ženám sebevědomí. Jizvy mění v umělecká díla

Závěrem je potřeba říct, že by pro vás vaše tetování mělo být tím nejkrásnějším nehledě na to, co se zrovna „nosí“. Trendy se sice mění, ale umění, které zdobí vaši kůži, zůstává. Nechte se tedy tetovat po zralé úvaze, vyberte si motiv, který je vám blízký nebo pro vás má hlubší význam, vyhledejte tatéra, který vám bude vyhovovat i po lidské stránce. Tetování tak pro vás nebude pouze obrázkem, ale navždy zvěčněnou krásnou vzpomínkou, která nepodléhá trendům doby.

Zdroj informací: autorka článku, instagram @terienka, instagram @deni.tattooing, wikipedie, zdravotnickydenik.cz

Čtěte také: