Tetování či malování henou vzniklo v Severní Africe a je staré celá tisíciletí. Na Sahaře byly nalezeny kresby staré přes 8 000 let. Jsou na nich lidé, jejich pokožku zdobí krásné a exotické ornamenty. 
Mezi Berbery je tetování henou výlučně záležitostí žen, které se při slavnostních příležitostech henou malují a věří, že jim překrásné motivy přinesou štěstí a lásku.

 

Na malování na tělo se používaly přírodní pigmenty a barviva z minerálů, jako např.:
malachit - zelená, azurit - modrá, rumělka - červená,  vápenec - bílá nebo hlíny - acru.

Dokonalou prací s henou jsou v současnosti známé Indky, které malují na svá těla ornamenty se skrytou symbolikou – hlavními motivy jsou ptáci, květiny a listy, které symbolizují strom života.

 

Při všech důležitých etapách v životě lidském hrálo malování svoji úlohu – narození, přechod do dospělosti, svatba, smrt. Ale také lov, žně či válka.

 

Na Blízkém Východě se slaví tzv. Henová noc. Nevěsta a její kamarádky se sejdou s profesionální tetovačkou, protože svatba bez heny přináší smůlu. A dávají si skutečně záležet, nevynechají snad ani kousek nevěstina těla. Paže, nohy, ruce, kotníky … to vše si přece zaslouží být překrásně vyzdobeno. Nevěsta má tetování i na hrudi, pase a bocích…

 

Co je vlastně hena?

 

Je to prášek z rozemletých sušených listů nebo mladých výhonků keře heny, botanický název je Lawsonia inermis. Dosahuje výšky až 6 metrů, má bílé nebo žluté květy a nasládle voní. Šťáva z květů se používá v kosmetice a prášek se používá i k barvení vlasů. K nám se dováží z Egypta a Indie.

 

Hena má své místo i v medicíně. Osvědčila se při léčbě různých ekzémů, mykóz a vředů. Její účinky se prokázaly i při léčení úplavice či nemocí trávicího traktu.

Hena zachycuje téměř 100 % slunečních UV paprsků.
Že by to naši předkové věděli?

 

 

Chcete se také zkrášlit?

 

Proč ne? Můžete si vybrat z několika možností. Buď navštívíte speciální tetovací studio, kde se vás ujmou odborníci a kde si podle předloh vyberete obrázky či ornamenty, které chcete mít na svém těle vyobrazeny, nebo to zkusíte sama pastou z heny. K tomu potřebujete stříkací hubičku, vlastní fantazii a šikovné ruce. Oblíbené jsou i tetovací tužky s různými barvami. Tyto tužky obvykle neobsahují přímo henu, ale ve vodě či tuku rozpustné substance, které na kůži vydrží přibližně dva dny. Proto jsou ideální k mimořádným událostem, nebo na vyzkoušení před trvalým tetováním.


A jak na to? V žádném případě nezanedbejte důkladnou přípravu. Pak vám tetování déle vydrží. 

Jako první počin vynechejte dva dny před plánovaným malováním nanášení jakýchkoli krémů na obličej. Před samotnou aplikací heny se umyjte jádrovým mýdlem a pak použijte peeling, aby byl povrch kůže rovnoměrný. Doporučuje se nalakování nehtů. Tím zabráníte, že vám na nich barva ulpí a nehezky je zabarví.

Pak již můžete začít se samotným krášlením, kreslením a malováním. Nanesenou barvu nechte působit nejméně tři hodiny, doporučuje se ale hodin osm. Pak se již můžete bez obav mýt a sprchovat a vaše dílo vás bude zkrášlovat až 14 dní.

Přejeme vám šťastnou volbu, pevnou ruku a pamatujte, že výsledek by měl vždy ladit s vaší osobností, jen tak budete in. :o))

Reklama