Aby se dostalo na co nejvíce příspěvků, většinou dva příběhy od jedné čtenářky nedáváme, tentokrát ale s dovolením udělám výjimku, neboť druhý příspěvek od čtenářky s nickem Vodfon tak „voní mátou“ - že se o tu vůni musím podělit s vámi se všemi...

Krásný den.

Tak teď už to vím tetičko, kde tě mám. Jsi přece se mnou. Stará malá tetička, s tváři plnou vrásek, věčným úsměvem a moudrem v laskavých pomněnkových očích. Ráda ti za svítání pletu cop z tvých šedých vlasů. Jsou staré jako ty, tetičko. Potom do nich vkládáš sponu z hřebínkem a já ti podávám šátek od dědečka. Jsou na něm červené vlčí máky. Vážeš si dllohou zástěru s velkými kapsami a nazouváš dřeváky, vyhřáté od kamen. Tetičko zatop už pod plotnou. Těším se, na tvůj čaj s máty. Dřevo je složené kolem zdi, voní tu společně s mátou, které je plná chaloupka. Visí tu sušená, snad na všech trámech. Je v proutěných košičcích a okolo pelesti staré postele.

Ta tvoje chaloupka tetičko, je tolik maličká a voňavá. V síni stojí malovaná almara plna hrníčků. Je tam i ten ze kterého pil i strýček svou bílou kávu, když sedával na dřevěné židli a ty jsi  věšela duchny a polštáře přes bidlo. Kohout dávno kokrhal a já budu za chvíli, na zápraží snídat od tebe pečený, voňavoučký chléb. Budu ho zapíjet doušky máty a slunce začne pomalu stoupat nad dvorečkem, nízkými chlívky. Potom zalijeme muškáty na oknech. Jsou malá natřená na bílo a zdobí je růžové záclonky, ušité od tebe tetičko. Nanosíme do chaloupky  vodu. Studánka je kousek od ní. Potom dám do misky mléko kočce a vodu pejskovi. Polévka je na plotně, na okně chladne tvůj koláč. Na dvorku se suší prádlo.

Stoupám po dřevěných schodech, voní tu máta a ty spíš.

Tahle nádherná, voňavoučká a hodňoučká tetička mě hlídala celé léto a bylo mi s ní krásně. Dožila 89let.

Vodfon

____________

Myslím, že k tomuto krásnému „vyznání tetičce vonící mátou“ není potřeba nic dodávat...

Saša

Téma dne 23. května - tety a strejdové, jezdí vaše děti k tetě na prázdniny?

Tety a strejdové zaujímají v rodinné hierarchii významné místo, třeba jako babičky a dědečkové. „Jedu k tetě (strejdovi) na prázdniny,“ je pro naše děti natolik samozřejmé, jako kdyby řekly: „Jdu do školy“. Pokud tedy sourozenecké vazby s jejich rodiči fungují.

  • Také jste jako malé jezdívaly „k tetě“ na prázdniny? A posíláte dnes i vy své děti k tetě na prázdniny? A nebo třeba jen na víkendy, na hlídání?
  • Jaký mají vaše děti vztah ke svým tetám a strejdům, tedy k sourozencům vašim či vašeho manžela?
  • A jaký máte vztah ke svým neteřinkám a synovcům vy sami?
  • Navštěvujete se?
  • Svěří se vám třeba neteř s tím, co by nesvěřila ani své mamince?
  • Vychází váš synovec se svým strejdou lépe než s vlastním tátou?

Otázek na toto téma se dá položit desítky, různě je naformulovat. Tak jako jsou různě naformulovatelné i rodinné vztahy mezi sourozenci a dětmi jejich dětí.

Těším se na příspěvky k tomuto rodinnému tématu, pište na redakční e-mail redakce@zena-in.cz

Ten nejhezčí odměníme opalovacím olejem Garnier - může se hodit, až vaše děti pojedou „k tetě na prázdniny“, a také vlasovým balzámem Gliss Kur - ten se může hodit pro tetu i pro vás. :)

darek

 

 

 

Reklama