Pod včerejším článkem Účesy, bez kterých budete out – přečíst si ho můžete zde – se strhla velmi obsáhlá diskuze čtenářek. Kromě spousty názorů zde ale zaznělo i nařčení, že kosmeticke výrobky Schwarzkopf od společnosti Henkel jsou testovány na zvířatech.  Jelikož je tato informace nepravdivá a zavádějící, zeptali jsme se zástupců společnosti Henkel, jaká je skutečnost.

 

 

Prohlášení společnosti Henkel k otázce pokusů na zvířatech

 

 

Divize kosmetiky

 

Společnost Henkel zaujala postoj k otázce pokusů na zvířatech pro testování kosmetických produktů, jejich složek a surovin, z nichž se vyrábějí před více než deseti lety, tedy dávno předtím, než se touto problematikou začaly zabývat evropské zákony a nařízení na ochranu zvířat.

 

 

Spotřební produkty

Společnost Henkel celosvětově zrušila pokusy na zvířatech pro testování kosmetických produktů dávno předtím, než ostatní společnosti začaly vůbec plánovat, že přistoupí k takovému kroku. Prvním krokem na této cestě bylo otevření laboratoře pro alternativní metody v roce 1982.

 

Díky aktivitám tohoto výzkumného centra mohly být pokusy na zvířatech nahrazeny testy na slepičích vejcích, ke kterým společnost tehdy přistoupila, a rovněž pokusy s buněčnými kulturami a kožními explantáty, jež poskytují dobré testovací možnosti, především díky jejich shodě s povrchem kůže a sliznic. Tento vývoj představuje výrazné zlepšení pro společnost Henkel, která se celosvětově těší obecnému respektu a zastává vedoucí pozici v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví a životního prostředí.

 

Ingredience

Situace v oblasti testování jednotlivých složek výrobků je odlišná než u testování konečných produktů, především v Německu a členských zemích Evropské unie. Společnost Henkel je ze zákona povinna poskytovat údaje o bezpečnosti surovin, které používá při výrobě svých produktů. Pokud nejsou tyto informace o příslušné surovině k dispozici ve veřejně dostupných databázích, společnost Henkel, stejně jako jakákoliv jiná firma, musí v souladu se zákony a nařízeními země nebo EU provést příslušné testy sama. To znamená, že zákony zatím stále vyžadují pokusy na zvířatech při testování ingrediencí (složek) přípravků. Přesto, že existuje mnoho alternativních metod, zatím nebyly akceptovány schvalovacími orgány a státními úřady, a proto někdy není ze zákona možné připravit ingredience nového výrobku bez toho, aniž by se prováděly pokusy na zvířatech.  

 

Společnost Henkel celosvětově i nadále intenzivně pracuje na tom, aby byly pokusy na zvířatech pro testování složek produktů zrušeny. Jsme rádi, že alespoň naše konečné výrobky nemusíme testovat na zvířatech, ale můžeme využívat pro nás i přírodu přijatelných alternativních metod.

 

 

 

Reklama