Konzervované maso do našich domácností neodmyslitelně patří již od starověku, jen jeho tvář se s postupem času mění. Původně se uchovávalo díky pouhému nasolení. V moderní době k soli přibyly cukr, voda a zejména nové techniky zpracování. Na naše stoly se tak dostane nejčastěji vepřová zadní kýta (ideálně takové části, které jsou tučnější, mají jemné vlákno a obsahují málo vody) v podobě lahůdkové šunky. Ale není šunka jako šunka! Přestože výchozí surovina je vlastně stejná, vybírat si můžeme z celé řady druhů a typických chutí.

Výrobci uzenin ovšem mají při výrobě klasické šunky opravdu náročný úkol: Musí najít správný poměr masa a vody tak, aby byla šunka skutečně lahodná. Pokud je vody málo, je výsledný produkt suchý a tuhý, při nižším obsahu masa hrozí, že nebude obsahovat předepsaný poměr čisté svalové bílkoviny. Jinými slovy nebude dostatečně libová. Šunka nejvyšší kvality se totiž vyrábí ze zcelalibové vepřové kýty, která obsahuje asi 19 % čisté svalové bílkoviny – tedy kolem 90 % masa.Výrobce o tomto poměru musí přehledně informovat na etiketě.

A dodejme, že vzhledem k moderním technologiím využitým při její výrobě, se dobrá šunka stala příznivě trvanlivější.

5e8b01d30908fobrazek.pngDušená šunka Schneider Selection
Výrobce: Schneider Food
Maloobchodní cena: 44,90 Kč

Dušená šunka na první pohled překvapí úhlednými kruhovými plátky. Má svěží, typicky masovou barvu a také na konzistenci je patrná výběrová svalovina. Při ochutnání je znát příjemný poměr vody a masa, který zachovává masovou chuť a perfektní šťavnatost, což podtrhuje i ideální slanost šunky. Obal je designově zajímavý – kombinuje trendy černou a psací písmo. Výběrový výrobek tak v regále upoutá na první pohled. Výhodou je i znovuotevíratelný princip balení. Celkově od nás šunka dostala školní 1. Obsahuje 93 % vepřové kýty.
5e8b047e74cc0obrazek.png

5e8b020f3a702obrazek.pngExcelent dušená šunka nejvyšší jakosti Chodura
Výrobce: BESKYDSKÉ UZENINY, a.s.
Maloobchodní cena: 28,90 Kč

Chuťově výrazná šunka Excelent na první pohled naláká, protože má přirozeně narůžovělou masovou barvu. Plátky jsou nakrájené tak, že se šunka hezky rozplývá na jazyku. Jediné co, jí lze vytknout, je výraznější slanost. Ale jemně uzená chuť rozhodně láká sáhnout po dalším plátku. Příjemná je i na pohled viditelná struktura svaloviny. Šunka má moderní obal, který sice neodkrývá z přední strany samotný produkt, ale fotka šunky je rozhodně atraktivní, vyzývá k nákupu! Celkově jsme šunce udělili horší školní 1. Obsahuje 93 % vepřové kýty.
5e8b04ab83947obrazek.png

5e8f375e3b0eblecologo.pngŠunka vepřová dušená nejvyšší jakosti ShavedLe& Co
Výrobce:
LE & CO – Ing. Jiři Lenc, Jirny
Maloobchodní cena:
49,90 Kč

Shaved šunka je opravdu tenounce nakrájená a má výraznou, přirozeně masovou barvu. Konzistence i struktura jsou takřka ideální, což se projeví i při ochutnání – úplně se rozplývá na jazyku. Díky správnému poměru vody je šťavnatá, správně slaná a skvěle voní. Dobrý výrobek ale tentokrát kazí nepříliš lákavý obal. Na první pohled není poznat, zda se díváme na fotku nebo na plátek lehce vybledlé šunky. Celkově jsme tomuto výrobku udělili horší 1. Obsahuje 92 % vepřové kýty.

lecosunka.png

5e8b02402b022obrazek.pngAmálka šunka nejvyšší jakosti, Krásno
Výrobce: MP Krásno, a.s.
Maloobchodní cena: 29,90 Kč

Šunka nejvyšší jakosti zjevně cílí na nejmenší strávníky, alespoň podle názvu a obalu. Ten pro dospělé konzumenty bohužel nepůsobí úplně atraktivně, obal šunku rozhodně neprodává. I samotný obsah na tom není úplně nejlépe. Šunka je nakrájená na příliš silné plátky, je výrazně málo slaná a celkově chuťově málo výrazná. Navíc její barva není lákavá ani na pohled. Na skus je spíš tuhá. Amálka od nás dostala školní 3. Obsahuje 92 % vepřové kýty.
5e8b04c3ee282obrazek.png

5e8b014628657obrazek.pngPoctivá šunka nejvyšší jakosti Kostelecké uzeniny

Výrobce: Kostelecké uzeniny, Kostelec
Maloobchodní cena: 33,90 Kč

Poctivá šunka je na první ochutnání opravdu silně vyuzená a v testu patřila k těm slanějším. Struktura masa v plátcích není jemná, což je poznat na skusu. Plátky jsou poměrně silné, což tento nedostatek jen podtrhuje. Obsahuje málo vody, takže celkový dojem není požitek z lahodně jemného šťavnatého plátku, ale spíš jako z vysušeného kusu uzeného. Má ale příjemně výraznou barvu. Ta je dobře viditelná v obalu, který je svým provedením moderní a trendy. Klade důraz na poctivé řeznické řemeslo. Celkově jsme šunce udělili klasickou školní 3. Obsahuje 92 % vepřové kýty.
5e8b03e77df17obrazek.png

Reklama