Milé dámy,

šedesát z Vás má tento týden „odborně degustovat“ – testovat kávu NESCAFÉ GOLD. Abyste i Vy ostatní věděly, jak si dobrou kávu opravdu vychutnat a jak odhalit každý její chuťový a aromatický odstín, dovolili jsme si pro Vás připravit „Průvodce pro začínajícího degustátora kávy“. Pomocí něj se můžete na svoje testování opravdu odborně připravit.

Pro obohacení Vaší „degustátorské slovní zásoby“ můžete využít náš „kávový minislovník“, kde najdete vysvětlení některých základních pojmů*. 

Sedněte si, udělejte si chvilku jen pro sebe a vychutnejte si s námi kávu NESCAFÉ GOLD. Náš kurs o degustaci kávy totiž právě začíná…

Průvodce pro začínajícího degustátora kávy

PRAVIDLA A POSTUP DEGUSTACE

Příprava na degustaci

Připravte si k degustaci šálek (nejlépe bílý středně velký), lžičku a kávu NESCAFÉ GOLD.

Příprava kávy
Na přípravu 2 dl chutné kávy použijte 1 – 2 čajové lžičky NESCAFÉ GOLD. Zalévejte kávu vodou o teplotě 90 ˚C, nikdy ne víc. Na dosáhnutí vhodné teploty z 2 dl vřící vody v rychlovarné konvici čekejte přibližně 2 minuty.

Základní degustace

1. fáze Testování vůně

Ke kávě je potřeba přivonět vícekrát, tím čichový smysl znovu aktivujete. Snažte se své dojmy a pocity zaznamenat co nejpřesněji. První přivonění probíhá ještě u nezalité kávy. Druhé přivonění se realizuje ihned po zalití kávy, bez jejího zamíchání. Třetí testování následuje po 2-3 minutách, kdy degustátor nejprve zamíchá lžící pěnu, která se na kávě vytvořila, a pak znovu přivoní.

2. fáze Testování chuti

Kávu srkejte, aby se káva dostala až do zadní části úst. Podržte kávu v ústech a „poválejte ji“ na jazyku. Snažte se poznat na okraji jazyka její kyselost a vnímat plnost, bohatost chuti.

Nejlépe je zkoušku provádět dvakrát, protože při druhé zkoušce se někdy názory mění. Proto se doporučuje otestovat jednotlivé vzorky podruhé.

HLAVNÍ KRITÉRIA DEGUSTÁTORA KÁVY

AROMA: Pražné, přepálené
Kouřové, chemické
Medicinální, čokoládové, po karamelu
Nezralé
Sladové, zemité, květnaté, ovocné
Bylinkové, oříškové, zatuchlé
Hnilobné, kořenité, tabákové dřevnaté

CHUŤ: Velice měkká, jemná - trpká
Trpká – ostrá
Hořká, slaná, kyselá, sladká

POČITEK V ÚSTECH: Vyvážený, trpký
Drsný, plný

*MINISLOVNÍK DEGUSTÁTORA KÁVY

Acid (viz též kyselost):
Chuťový komponent kávy. Vyskytuje se v mnoha formách, které nechutnají stejně.

Arabica:
Odrůda kávy, první kultivovaný druh kávovníku a stále nejrozšířenější. Nejlepší ze tří druhů kávy. Přináší kávě šťavnatost a kyselost.

Aroma:
Termín používaný k označení vůně pouze kávové směsi. Aroma může být například ovocné, kořenné, karamelové, sirupovité, čokoládové apod.

Balance:
Degustativní termín znamenající stav, kdy žádná jednotlivá charakteristika nepřevažuje nad druhou, nýbrž tvoří jeden zajímavý celek.

Cupster:
Profesionální degustátor kávy.

Hard:
Termín označuje kávu s nízkou kvalitou.

Rozpustná káva:
Káva, získaná důkladnou extrakci ze směsi čerstvě upražených kávových zrn s vodou.

Kofein:
Alkaloidní látka obsažená v kávovém zrnu i listu, průměrný obsah kofeinu v zeleném zrnu je asi 1,5 %.

Kyselost:
Žádaná vlastnost kávy, značka jemné ušlechtilé a na chuť bohaté kávy. Je jednou z hlavních atributů kávových zrn Arabica.

Liberica:
Kávy pocházející z Libérie, původně do určité míry smíchané s kávou Bourbon Santos. Jsou považované za kávy nižší kvality.

Mazbout:
V arabštině „polosladká“ káva.

Murra:
V arabštině „neslazená“ káva.

Rio káva:
Hořká, medicínsky chutnající káva, oblíbená na Balkáně, v Jugoslávii a Řecku.

Rio chuť:
Těžká a hrubá chuť kávy, chuť, která se může buď milovat, nebo nenávidět, někdy se označuje jako medicínská.

Rio vůně:
Odér v kávě s trichloroanizolem. Vůně trichoranizolu je patrná dokonce i v nepatrném množství (1 část ze 100 miliard).

Roast:
Pražit, pražená káva. Zahřátí kávových zrn, aby proces vyústil v kávu požadované chuti a stylu (například tmavý a světlý roast).

Robusta:
Botanická odrůda kávovníku, jejímž konkurentem je Arabica. Oproti kávám Arabica postrádá výrazné aroma, zato dává kávě plnost a sílu.

Tělnatost:
Plnost, bohatost, hustota. Káva, která má intenzivní chuť. Někteří znalci popisují tělnatou kávu jako strupovitou, máslovitou.

Reklama