Jsou bez tuku, bez cukru, bez lepku a téměř bez kalorií. Přesto dokážou zaplnit žaludek a vyvolat pocit sytosti. Řeč je o konjakových těstovinách. Ve skutečnosti o těstoviny nejde, ale svým tvarem a použitím se jim nejvíce podobají.

Potravina i lék

Jejich základem je voda a také konjaková mouka známá rovněž jako konjak glukomanan. Ta se získává z hlíz rostliny zmijovec indický, která se používá v Japonsku, Číně a v jihovýchodní Asii jako zdroj potravy i lék. Podle průzkumů snižuje cholesterol, zlepšuje trávení a metabolismus.

Jde v podstatě o rostlinný škrob, který v žaludku absorbuje vodu, zvětší svůj objem a poskytne pocit sytosti. Výhodou je skutečnost, že porce konjakových těstovin má zhruba desetinásobně nižší obsah kalorií než klasické těstoviny. Z konjaku se vyrábí například imitace špaget, vrtulek, penne nebo rýže.  

Zázrak na hubnutí?

Zní to jako sen každé dietářky. Ale má to svůj háček. Kalorie přeci dávají jídlu chuť. Recenze na různé druhy konjakových těstovin se velmi liší. Zatímco někdo si je vychvaluje, někdo tvrdí, že nic horšího nejedl. Proto jsme se rozhodly jeden z výrobků otestovat na vlastní kůži, tedy na vlastní chuťové pohárky. 

Pytlíček konjakových špaget, který obsahuje dvě porce, jsme koupily v supermarketu za 65 korun, což je mnohem víc, než bychom zaplatily za běžné těstoviny. Krabička ukrývala průhledný sáček s nudlemi, které na pohled i na omak připomínaly želatinu. Podle návodu na obalu jsme těstoviny slily a důkladně propláchly od nálevu. Následně jsme je prohřály na pánvi.

Verdikt

Při přípravě produktů z konjaku je třeba mít na paměti, že samy o sobě nemají žádnou chuť, ale absorbují chuť surovin, které k nim přidáte. My jsme však špagety ochutnaly nejprve jen ohřáté. V této podobě připomínaly umělou hmotu či neochucenou želatinu.

Následně jsme je připravily nasladko, s máslem, cukrem a mákem. Ani v tomto případě nás výsledek neuchvátil. Cukr s mákem chutnal dobře, ale těstoviny prostě nijak. Jejich konzistence je zkrátka zvláštní a docela tuhá. Kdyby nebylo po ruce nic jiného, spíše než smrt hladem bychom si samozřejmě vybraly konjakové těstoviny, ale nejde o nic, co bychom si chtěly znovu koupit. To si raději dáme menší porci klasických těstovin a oželíme i zdravotní benefity. Ostatně konjak glukomanan se prodává i jako doplněk stravy v podobě tabletek nebo prášku.

Čtěte také:

Reklama