Elektrokoloběžka je naprosto skvělá věc hlavně pro ty, kteří bydlí ve městě. Rychle se s ní přesunete kamkoliv potřebujete a ušetříte spoustu času. Elektrické koloběžky jsem si oblíbila loni v létě v Berlíně, kde jsme na nich jezdili skoro celý víkend a vždy nám zkrátily cestu mezi jednotlivými zastávkami u památek apod. Možnost vyzkoušet koloběžku, kterou si můžeme pořídit i domů, jsem velmi uvítala.
 
Jendoduchý černý design koloběžky Sencor s červenými detaily je za mne naprosto ideální. Koloběžka se dá pořídit za velmi příznivou cenu od 7 999 Kč. Jednoduše ji pak vybalíte, složíte, nabijete a můžete vyrazit do ulic.


 
Je vybavena stabilním stojánkem, LCD displejem, na němž vidíte, jakou jedete rychlostí nebo kolik kapacity baterie zbývá, zvonkem, zadní brzdou, předním a zadním světlem a také se dá pomocí páčky snadno složit pro přenášení nebo například převoz v autě. Provedení je velmi kvalitní a působí celkem bytelně. Je vyrobena z leteckého hliníku. Hmotnost koloběžky je díky tomu 12,5 kilo. Není sice nejlehčí, kor pro ženu, ale v ruce jsem ji musela nést jen jednou do schodů.


 
Rozložená koloběžka má rozměry 108 x 44 x 110 cm. Kromě mne (168 cm, 53 kg), na ní zkoušel jezdit i můj 11 letý synovec (ačkoliv doporučený věk pro používání elektrokoloběžek je 13let) a 73letý otec. Uveze tedy v pohodě i 90 kilového chlapa. I když do prudšího kopce už měla s tátou znatelný problém. Když ale zkusil kopec se stoupáním o něco mírnějším, hravě ho vyvezla nahoru (poradí si se stoupáním do 15 stupňů).

Nosnost koloběžky je až 120 kg. Synovec je menšího vzrůstu než většina jeho vrstevníků, ale i tak se mu na koloběžce dobře jezdilo, přesto, že nelze výškově upravit řídítka. Díky nižšímu těžišti se nebál na ní sjet i prudší kopec. Já jsem při jízdě z prudkého kopce už měla tendenci trochu krčit kolena, abych se cítila bezpečněji.

Koloběžka má pohon na přední kolo, které pohání elektromotor s výkonem až 350 W. Maximální rychlost, kterou s ní můžete jet, je 30 km/h. Legislativně povolená rychlost například na cyklostezkách je sice 25 km/h, a na tuto rychlost je i koloběžka přednastavena. Ale přes aplikaci lze rychlost zvýšit až na 30 km/h. Ačkoliv 25 km/h může znít jako nic, když na koloběžce jedete, je to pocitově opravdu rychlost.


 
S plně nabitou baterií pak můžete ujet až 25 kilometrů. Samozřejmě záleží na tom, jakou tíhu koloběžka veze. V aktuálním počasí jsem na koloběžce 25 kilometrů sice neujela, protože i v rukavicích a čepici je už při ježdění po hodince docela zima, ale po dvouhodinovém ježdění i se zapnutým světlem mi z baterie ubyly jen dvě čárky. Takže palec nahoru.


 
Když dlouho přidáváte rychlost, zapne se tempomat, který ji udržuje, aniž by bylo potřeba držet páčku. Což mi přišlo jako skvělá výhoda, pokud jsem jela například dlouho do kopce nebo po dlouhé rovince a chtěla nejvyšší výkon. Rychlost, při které se tempomat spustí, můžete také nastavit v aplikaci. Já jsem tuto možnost testovala s již přednastavenými funkcemi.

Jedna věc, kterou bych koloběžce vytkla, jsou brzdy. Při jízdě z kopce bych raději brzdila plynule a brzdou jen přibržďovala, ovšem tady vždy zabrala a začala brzdit až po domáčknutí a to poměrně ostře. Takže při jízdě z kopce je nutné ji opakovaně mačkat a trochu to s vámi cuká. Dá se na to ale celkem rychle zvyknout. Jen poprvé to může být trochu zvláštní. Koloběžka má mechanické i elektrické brzdy a využívá obě naráz.


 
Co se týče jízdy po nerovném terénu, není to ideální. Ačkoliv některé koloběžky zvládnou i mírný terén, tato koloběžka je stavěná na silnici a pevné povrchy. K tomu je předurčena a tam jezdí krásně plynule. V pohodě zvládne i obrubníky nebo sem tam nějakou nerovnost na silnici. Zkusila jsem se projet po přírodní cestě s kamínky nebo v troše štěrku, ale koloběžka z vás buď vyklepe duši, nebo zapadává. Sencor totiž zvolil pro koloběžku 8,5 palcová bezdušková kola, která jsou na jednu stranu tvrdší, ale na druhou zase odolnější. Je tedy menší šance, že například píchnete. Zkusila jsem také projet pár louží. Žádný problém. Vše zachytily blatníky.


 
Řízení koloběžky je naprosto jednoduché a snadné. Není potřeba mít řidičský průkaz. Nemusíte se ničeho bát, zvládne to opravdu každý. Stačí jen přidávat plyn a brzdit. Stupátko je poměrně dost široké, takže se na koloběžce pohodlně stojí. Jízda na koloběžce je bezpečná, ale při jízdě je dobré mít helmu. Ve větší rychlosti se s ní nesmí jezdit po chodnících, což jak často vidíme například v Praze na zelených koloběžkách Lime, spousta lidí porušuje. Po chodníku tedy pouze bez přidávání rychlosti nebo pouze 6 km/h, což je rychlost chůze. Díky přednímu LED reflektoru a zadnímu červenému LED světlu budete navíc na koloběžce vidět i v mlze nebo po tmě.


 
K elektrokoloběžce Sencor Scooter One se dá pořídit i další příslušenství, jako je například držák na mobil, abyste mohli pohodlně při jízdě sledovat navigaci, držák na batoh nebo brašnu, kterou připevníte na řídítka. Pohodlně pak na koloběžce uvezete i menší nákup.

Já jsem si na koloběžku poměrně rychle zvykla a težce se mi s ní loučilo. Myslím, že je to i skvělý tip na dárek k Vánocům pro větší i menší a pro jakékoliv pohlaví.

Více najdete na Sencor.cz

Pro inspiraci se podívejte na video

Reklama