Když si sednete do S90, zatají se vám dech. Má velmi pěkné tvary, maska chladiče s černými vertikálními žebry je zasazena v lesklém chromovaném rámu. Testované Volvo mělo jemně šedou barvu, líbily se mi jednotlivé deitaily, které daly celkovému designu styl. Například světlené přední prahové lišty a zdobné lišty v zadní části vozu. Když jsem šla k autu a dálkově otevírala dveře, užívala jsem si ten pocit, že patří aspoň na chvíli ke mně a já jsem jeho řidička.

63d7ccd5088b8obrazek.jpg
Foto: Klára Křížová

Nejen design auta, ale i jeho interiér vás dostane. Pravé ořechové výplně dveří, chromované prvky a pravá kůže – to jsou určitě tři věci, které dominují interiéru u Volva S90 B4. Kožené světlé sedačky působí neuvěřitelně luxusně, na dotek jsou tak moc příjemné. Někomu mohou připadat nepraktické, ale předpokládejme, že si světlý interiér nepořídí rodina s několika dětmi. Pro dotažení stylového interiéru musím pochválit dekorativní dřevěné obložení interiéru LinearWalnut nebo chromované lemování bočních oken.

Volvo S90 je nadupaný vůz, ve kterém si ale připadáte naprosto bezpečně. Šlápnete na plyn a necháte se unášet radostí z jízdy. Značka Volvo byla a je synonymem bezpečí, a tak mě nepřekvapil seznam bezpečnostních asistentů, které hlídají opravdu snad vše. Začala bych parkovacím asistentem 3 generace, které toto testované auto má, jak ve předu, tak vzadu, samozřejmostí je parkovací kamera. Jako každé moderní Volvo má pro cestující zabudován systém bezpečnostních airbagů, které jsou v případě srážky v okamžité pohotovosti. V prostoru řidiče nechybí ani airbag kolen či hlavy. Můžete se spolehnout i na brzdové bezpečnostní asistenty i hlídání pozornosti, auto vás upozorní, pokud najedete bez zapnutí odbočujících blinkrů na dělící čáry nebo na krajnici nebo přehlédnete jiný vůz ve slepém úhlu. Ocenila jsem bezpečnostní systém, který varuje před blížící se kolizí zezadu a také adaptivní tempomat s funkcí Pilot Assist, který vás udržuje v pruhu a v bezpečném odstupu od auta jedoucími před vámi. Toto si můžete jednoduše nastavit na volantu.

63d7cce91ce51obrazek.jpg
Foto: Volvo

Plynulost jízdy má na starosti progresivní elektrický posilovač řízení s proměnlivou charakteristikou v závislosti na rychlosti. Jak se Volvo S90 řídí? Naprosto jednoduše! Auto má 8stupňovou automatickou převodovku, kterou ovládáte naprosto s přehledem.

Co určitě musím vyzdvihnout je pohodlí. Volvo má mnoho vychytávek, které vám jsou příjemné a doladí váš celkový dojem z jízdy. Co vás bude bavit stejně jako mě, je bezklíčové nastupování s elektrickým otevíráním a zavíráním víka zavazadlového prostoru pohybem nohy. Stačí mít jen klíč v kapse nebo v kabelce a auto na něj reaguje.

Nastavení sedadel je elektrické. Můžete posouvat jak výšku, tak i vzdálenost sedačky, nastavitelná je i bederní opěrka a to ve 4 směrech. Celkový dojem ze sedaček je velmi pozitivní, cítíte se v nich pohodlně, opěrky pro ruce jsou dostačující a prostor pro uložení nějakých nezbytností je dobře vzdálen od pravé ruky. Loketní opěrka má vzadu držák na nápoje. Elektricky sklopná jsou i sedadla vzadu.

63d7cd0fe378eblobid0.jpg
Foto: Klára Křížová

Pokud chcete mít v autě příjemnou teplotu, a to jak v létě, tak v zimě, můžete se spolehnout na automatickou dvouzónovou klimatizaci. Velmi pohotově reaguje na zmírnění nebo zvýšení teploty podle toho, jak potřebujete.

Volvo, které jsem měla možnost testovat můj komfort z jízdy zvyšovalo i díky multifunkčnímu volantu s ovládacími prvky audio systému. Je to velká pohoda řídit a přímo na volantu využívat ovládací tlačítka. Volant je potažený kůží a prošívaný, dobře se drží a v chladných dnech oceníte, že je vyhřívaný. Vyhřívaná jsou i přední sedadla a přední sklo.

Co jsem určitě ocenila je bezdrátové dobíjení mobilního telefonu. A pak takovou maličkost, která udělá radost každé ženě - kosmetické zrcátko s podsvícením u řidiče i u spolujezdce.

63d7cd25c83feobrazek.jpg
Foto: Volvo

Když jedete v dešti, musíte se spolehnout na dobře fungující stěrače. Samozřejmostí je dešťový senzor pro automatické stírání čelního skla s plynulou regulací (cyklovač si můžete nastavit i manuálně). Testovaná S90 má velmi kvalitní odstřikovací trysky čelního skla a předních světel, v každém ramínku stěrače předního skla jsou plně integrovány dvě trysky, takže voda, kterou ostřikujete teče přesně tam, kde potřebujete.

Celkový dojem z testovaného Volva S60 je opravdu skvělý. Krásné auto s mnoha zajímavými vychytávkami, které zvyšují komfort a radost z jízdy. Když v něm jedete, je vám jasné, že takové auto chcete. Jestli na něj máte je už věc druhá, ale je skvělé to zažít.

63d7cd44b215fblobid0.jpg
Foto: Klára Křížová

Více najdete na webu značky Volvo
63d7cdc3e3861obrazek.jpg

Naše články: