6315f5e5155ffobrazek.png
Foto: Klára Křížová

Vůbec se nedivím, že testovaný model EV6 získal titul Evropské auto roku 2022. Má perfektní jízdní vlastnosti, a navíc velmi cool design. Měla jsem ho zaparkované na zahradě a budil velký obdiv našich sousedů, musela jsem jim auto ukázat a uspokojit jejich zvědavost. Všem se líbilo. Má krásný interiér včetně dvojice panoramatických 12,3“ digitálních obrazovek palubního počítače a GPS navigace s rádiem. Parádní je i zavazadlový prostor, zadní kufr s objemem 520 litrů je dostatečný pro převoz mnoha zavazadel.

Článek o tomto ocenění si můžete přečíst ZDE: Kia EV6 získala pětihvězdičkové ohodnocení v bezpečnostních testech Euro NCAP 

V horkých dnech jsem velmi ocenila dvouzónovou automatickou klimatizaci, protože řídit auto, když je v něm velké teplo opravdu nechcete. Díky této vychytané klimatizaci jsem měla během chvíli v autě krásné a příjemné chladno a pokud jsem jela sama, zapla jsem si klimatizaci s foukáním jen pro řidiče. Kdyby byla zima, určitě by mě zajímalo, jak tato Kia zvládá vyhřívání předních i zadních sedaček a jak příjemný je v chladném dni na dotek vyhřívaný volant. Když už jsem u té zimy, moc ráda jezdím lyžovat a následně řeším, kam dám lyže. Buď se nabízí si je dát do „rakve“ umístěné na střeše nebo dovnitř do auta. U tohoto modelu se dají zadní sedadla sklopit v poměru 60:40 včetně průvlaku na lyže, takže se vám sem pohodlně vejde vaše sportovní náčiní.

 6315f5fd12918obrazek.png
Foto: Klára Křížová

Na automobilech Kia dlouhodobě oceňuji jejich bezpečnostní vychytávky. Testovaná EV6 ve výbavě Earth má 7 airbagů včetně středového bočního airbagu, na které se v případě nárazu můžete spolehnout. Bezpečnost vám hlídá také multikolizní brzdový asistent (MCBA), pokud používáte tempomat, EV6 nabízí pokročilý adaptivní tempomat (SCC) s funkcí Stop and Go. Bezpečnost dále posilují systémy následování v jízdním pruhu (LFA), systém sledování únavy řidiče (DAW), aktivní systém autonomního nouzového brzdění (FCA). Při jízdě určitě oceníte i funkci asistenta pro jízdu na dálnici (HDA). Je dobré vědět, že i u tohoto vozu platí 7letá záruka s omezením na 150 000 km.

6315f612bca32obrazek.png
Foto: Klára Křížová
 
Jako řidička mám moc ráda funkce, které pomáhají při couvání a při parkování. Přední a zadní parkovací senzory, včetně kamery, kterou můžete sledovat na prostorném displeji přímo miluji. Je to pak radost couvat a parkovat, když přesně víte, jaké překážky kde jsou a jak se jim vyhnout. S testovanou Kia EV6 jsem všechny tyto vychytávky využila.
 
Testovaná EV6  byla vybavena  elektromotorem o výkonu 168 kW a akumulátorem s kapacitou 77,4 kWh. Platforma E-GMP s 800voltovou dobíjecí architekturou nabízí dobití z 10 na 80 % kapacity akumulátoru za 18 minut na IONITY dobíjecích stanicích, tento elektromobil má dojezd až 528 km, pohon na zadní kola, možnost táhnout přívěs až o hmotnosti 1 600 kg. Vyzdvihla bych také funkci obousměrné přeměny energie o maximálním výkonu 3,6 kW (Vehicle – to Load, Vehicle – to – Vehicle), díky které auto funguje jako velká powerbanka na kolech.

6315f62a3afb1obrazek.png
Foto: Klára Křížová

Testovanou Kiu jsem měla možnost nabíjet u nabíjecí stanice nebo v zázemí domova, protože máme rodinný domek se zahradou. Ano, není časově tak pohodlné jako čerpat rychle benzín na čerpací stanici, je to ale daleko více ekologické a šetrné k naší přírodě. Přiznám se, že jakmile řídím elektromobil, už s tím dopředu počítám, že nabití bude stát nějaký čas.

Doba dobíjení z jednosměrné stanice:

  • 350 kW – z 10 na 80% kapacity za 18 minut
  • 50 kW – z 10 na 80% kapacity za 73 minut

Doba dobíjení z běžné domácí zásuvky:

  • 230V – z 10 na 100% kapacity za 32 hodin a 45 minut

Testovaná Kia EV6 je krásné, stylové a elegantní elektroauto, se kterým je opravdu velká radost jezdit. Mě se moc líbilo, jako řidička jsem si ho opravdu užila. Pokud bych si někdy v budoucnu vybírala nové auto, čím dál více se začínám přiklánět k elektromobilům. Jejich benefity mě oslovily a jak mám občas možnost tato auta řídit, vím přesně proč. Oslovuje mě jejich bezpečnost a to, že jejich provoz je v podstatě čistý, nezahlcují vzduch zplodinami. Jsou velmi vhodná pro jízdu po městě, kde neustále postáváte někde v zácpě, dá se s nimi bez problémů parkovat na jakýchkoliv zónách.

6315f691d2a32obrazek.png

Více najdete na www.kia.cz
6315f6418ead0obrazek.png

Naše články:

Reklama