Uspořádali jsme zajímavou akci spojenou s testováním dobrých pomocníků v domácnosti, ale i v kancelářích a jiných komerčních prostorech. Tentokrát jsme se zaměřili na čističky vzduchu a na klimatizaci, takže jsme se sešli v pražském sídle společnosti Daikin, kde jsme měli pro testovaní vybraných modelů prostor. Také nás zajímala prezentace odborníků a seznámení s tím, co všechno testované spotřebiče umí a jaké jsou jejich benefity.

da1.jpg
Foto: Michal Protivanský

Jak uvádí většina testujících, čističku doma nemá, a ani o ní doposud nepřemýšlela. Po naší akci a testování tento názor změnili s tím, že mít doma čističku vzduchu je dobrá věc jak pro zdraví, tak pro dobrý pocit, že čistička umožní dýchat čistý vzduch.

Výhod čističky vzduchu je několik. Nejdůležitější je to, že čistička díky velmi kvalitním filtrům vyčistí vzduch, který v místnosti dýcháme od všech možných nečistot, prachu, pylu, a hlavně od virů. A to je v aktuální době více než důležité. Dalším velkým benefitem je to, že se v domácnosti daleko méně práší, prach zmizí v čističce a nemá šanci se usazovat všude, kde ulpí. Pokud použijete čističku se zvlhčením vzduchu, pak jsou její benefity ještě širší. Vzduch v místnosti nejen vyčistí, ale také ho zvlhčí. To je super zejména v topné sezóně, kdy je díky topení vzduch velmi suchý. Pobyt v místnosti se zvlhčujícím zařízením navíc prospívá naší pokožce, nevysušuje ji. Také jde ale o dobrý pocit, že dýcháme čistší vzduch, zbavený alergenních částic, virů a nepříjemných pachů

sasas.jpg
Foto: Michal Protivanský

Testovaná klimatizace nás zavedla do světa technologií, které řešíte při rekonstrukcích bydlení nebo při stavbě domu. Testovaná klimatizační jednotka Perfera FTXM-R nás přesvědčila, že moderní technologie jsou opravdu dobře vymyšlené, aby byly plně funkční, přinášely komfort, a navíc ušetřili mnoho energie. Testovaná klimatizace totiž nejen chladí vzduch v místnosti, kde je velké teplo, ale když je potřeba, tak také topí a žene do prostoru teplý vzduch. Klimatizace dokonce mohou být jediným a dostačujícím zdrojem tepla v celém domě. A právě na takové můžete nyní získat podporu z dotačního programu Nová zelená úsporám.

Jak se testované čističky a klimatizace líbily našim testujícím a co na nám napsali do recenzí? Přečtěte si několik recenzí:

Čistička Ururu bez zvlhčování
Je to velmi kvalitní čistička vzduchu, je pro mě důležité, aby vzduch v místnosti byl vyčištěný. Čištěním vzduchu se snižuje virová nálož, což je potvrzené. Čistička má několik stupňů čištění, HEPA filtr odchytí nejmenší částice. Čistička spolehlivě vyčistí prostor 40 m2. Je lehká a mobilní – dá se s ní bez problémů přejíždět z místnosti do místnosti. Má několik režimů a nemusí se vypínat na noc, protože umí být tak tichá, že se při ní dá spát. Ideální je automatický program, který sám vyhodnotí znečištění vzduchu a sepne čištění, díky tomu tak má místnost stále vyčištěný a svěží vzduch. Při používání čističky je v místnosti méně prachu.
Čistička vzduchu má vysoký výkon, dokáže vyčistit vzduch několikrát za hodinu. Je velmi tichá, jednoduše se ovládá. Jelikož jsem alergická na pyly, tak by mi čistička moc pomohla.

kal.jpg
Foto: Michal Protivanský

Čistička Ururu se zvlhčováním
Vytváří opravdu čistý vzduch, a dokonce ho dokáže i zvlhčit. Je sice trochu větší, ale pokud je na ni v domácnosti místo, tak to není problém. Čistička je tichá, takže neruší a dokáže zachytit i velmi drobné prachové částečky. Super výrobek!

Rychle vyčistí vzduch od veškerých pachů a zároveň i vzduch zvlhčí, to je super. Automaticky se spíná, jednoduše ovládá. Celkem tichý provoz, ve spánku neruší.

skaka.jpg
Foto: Michal Protivanský

Nástěnná klimatizace Perfera
Klimatizace, kterou můžete chladit i vytápět dům. Její chod je velmi tichý a šetří energii. Má hezký vzhled, takže neruší interiér. Dá se ovládat přes telefon, což je fajn. Je vybavena týdenním časovačem se čtyřmi různými činnosti. Noční režim není vůbec slyšet, díky tichému chodu. Jen trvalo nějakou chvilku, než se nastavilo hlasové ovládání.

Rychle vytopí i vychladí, propojení dva v jednom je super. Vzduch vyčistí od prachu i alergenů, má deodorizační filtr. Chválím 3D proudění, čidlo pohybu a automatický přechod do úsporného režimu. Užitečný je týdenní časovač, přehled o spotřebě, dá se ovládat přes telefon, lze i hlasem.

mak.jpg
Foto: Michal Protivanský

Jaké jsou dvě testované čističky vzduchu Ururu Daikin, které jsme měli možnost vyzkoušet?
V podstatě se jedná o 2 základní modely MC55W a MCK55W (Ururu), jsou stejné, ale jedna má navíc funkci zvlhčování vzduchu. Oba disponují technologií Daikin Flash Streamer, která pomocí elektrického výboje rozkládá a následně ničí viry, bakterie, plísně, alergeny i molekuly nebezpečných těkavých organických látek, které se uvolňují třeba z koberců nebo čalounění, aniž o tom víme. Koronaviry likviduje podle posledních testů do 3 minut[1], ale přispívá k omezení šíření i dalších respiračních chorob[2].

Obě čističky vzduchu Daikin také obsahují výkonný elektrostatický HEPA filtr, který odstraňuje 99,97 % jemných částic 0,3 µm. Filtrační vlákno samotné je nabité statickou elektřinou a účinně zachytává částice. Filtr se díky statickému náboji téměř nezanáší a nesnižuje tím výkon čističky. Výrobce doporučuje filtr vyměnit  až po 10 letech, mřížky pro vstup vzduchu, lze velmi jednoduše čistit.

Samozřejmostí je nízká spotřeba elektrické energie a tichý chod, pouhých 19 dB(A). Můžeme si to představit třeba jako šepot lidí v knihovně. Pohodlně se u takového zvuku dá i spát.

A pokud máte sucho v bytě (vlhkost 40 % nebo dokonce nižší), není nic snazšího než zvolit model Ururu s funkcí zvlhčování. Chrání pokožku i sliznice před vysycháním a brání virům v bezuzdném poletování vzduchem. Proudění vzduchu v čističkách Daikin je cca 330 m3/h. To znamená, že objem vzduchu průměrné místnosti proudí čističkou několikrát za hodinu.

616d530c93a36obrazek.png

Jaká je testovaná nová nástěnná klimatizační jednotka Perfera Daikin?
Zajímavou informací, kterou z testujících málokdo věděl je, že klimatizace jsou vlastně tepelná čerpadla, která si berou 80 % energie ze vzduchu a jen 20 % energie ze sítě. Těmi vestavěnými se dá v létě klimatizovat a v zimě levně topit. A taková je i testovaná nástěnná jednotka Perfera FTXM-R od Daikin.

Nástěnná jednotka Perfera FTXM-R má pěkný design a zajistí také čistý a svěží vzduch. Technologie Flash Streamer zbavuje vzduch alergenů, ale také virů a bakterií. Jednotka navíc obsahuje deodorizační filtr, který intenzivně působí proti nepříjemným pachům (tabákovému kouři nebo pachu domácích zvířat). Díky dvojitému prostorovému čidlu nepůjde proud chladného vzduchu nikdy přímo na vás, naopak 3D proudění vzduchu zajistí jeho rovnoměrnou distribuci. Nástěnná klimatizace Perfera je zárukou úspory. Při chlazení i vytápění dosahuje celoroční účinnosti až A+++.

Parapetní jednotka Perfera FVXM-A potěší všechny zimomřivce, protože byla navržena právě s důrazem na vytápění. Nabízí vylepšené funkce, které prostory pohodlně vyhřejí, i když venkovní teplota klesne až na -25 °C. Funkce Heat Boost zajistí rychlé vytopení interiéru. Ve srovnání s běžnými klimatizacemi dosáhne nastavené teploty o 14 % rychleji. To, aby vaše nohy zůstaly v teple, zajistí funkce ohřívání podlahy. Klimatizace Perfera FVXM-A dokáže
nahradit i krbová kamna. Když je venku mrazivo a sychravo, potěší vás po příchodu domů funkce Heat Plus, která po dobu 30 minut simuluje sálavé teplo.

616d534560ec3sa.jpg
Foto: Michal Protivanský

Jednotlivých čističkám a klimatizační jednotce se budeme věnovat v dalších článcích, kdy vás seznámíme s výsledky testování, co nám testující po možnosti vyzkoušení napsali.

sss.gif

Více informací také najdete na webu Heuréka, kde si můžete přečíst konkrétní recenze a doporučení.

[1] Podle testů provedených v laboratořích Institutu Pasteur de Lille eliminovaly čističky vzduchu Daikin více než 99,98 % lidského koronaviru HCoV-229E za 2,5 minuty. Tento virus je ze stejné rodiny jako SARS-CoV-2, koronavirus stojící za pandemií COVID-19.
[2] Jednotky byly rovněž vyhodnoceny jako 99,93% účinné proti viru H1N1 za 2,5 minuty. H1N1 je virus způsobující běžnou chřipku
obrazek.png

Reklama