Pochybujete o sobě nebo dáváte každému hned najevo, jak jste sebevědomá? Přílišná sebedůvěra nemusí být automaticky projevem zdravého vztahu sama k sobě. Často je to jen maska, za kterou skrýváme své nedostatky a obavy. Chcete vědět, jak na tom skutečně jste?

Jednoduchý test odhalí, jaká je míra Vašeho sebevědomí.

doveNa každou otázku odpovězte ANO nebo NE. Buďte upřímná, berte v úvahu poslední období (2 až 3 měsíce, maximálně půl roku) života. Vybavte si konkrétní situace.

1.    Mám často pocit viny nebo výčitky, že jsem se měla zachovat jinak?

2.    Cítím se trapně nebo nepatřičně, když vyjádřím svůj názor, případně když jsem spontánní?

3.    Mám problém říct NE? (Raději vyhovím druhému, abych se vyhnula pocitu viny, i když vím, že jsem radši měla odmítnout?)

4.    Zraňuje a trápí mě kritika druhých?

5.    Mívám velkou trému, když vystupuji před více lidmi?

6.    Mám problém vyjádřit a obhájit svůj názor před lidmi, kteří smýšlejí odlišně?

7.    Porovnávám se s druhými?(vzhled, vzdělání, úspěchy, majetek, zážitky, spokojenost)

8.    Jsem často nerozhodná?

9.    Mám komplikované a konfliktní vztahy s blízkými?

10. Jsem nespokojená s tím, jak vypadám? (váha, výška, vzhled)

Spočítejte si, na kolik otázek jste odpověděla ANO, za každé ANO si připočítejte 1 bod. Pokud jste se nemohla rozhodnut a odpověděla byste „jak kdy“, připočtěte si půl bodu.

 

VYHODNOCENÍ

2 a méně bodů

Jste otevřená osobnost a pravděpodobně nežijete v ústraní. Jdete vlastní cestou bez toho, aby Vás musel někdo postrkovat. Znáte svoje klady, svoji hodnotu. Patříte do malé skupiny lidí, jejichž vnější podoba je totožná s tou vnitřní. Uvědomujete si své schopnosti, slabiny i nedostatky. Lidé, kteří se chovají tak, jako by „snědli všechnu moudrost světa“, Vás nezastraší. Pamatujte – nikoho nepodceňujte a nikoho nepřeceňujte! Ani sebe. Ke zdravému sebevědomí patří i zdravá pokora.

3–4 body

V běžném životě fungujete bez problémů. Přesto ve stresových situacích rozhodně potřebujete podporu ostatních. Pokud nejste závislá na pozitivním hodnocení druhých, je to v pořádku. Zamyslete se nad tím, jestli se přeci jen trochu nepodceňujete. Odpovězte si na otázku, na čem je postavené Vaše sebevědomí?

5–7 bodů

Nemáte o sobě nejlepší mínění. Často dáváte za pravdu druhým lidem a ne sobě, protože Vám chybí potřebné sebevědomí. Každou kritiku zvenčí doslova vážíte na lékárenských vahách. Měla byste si konečně uvědomit, že nikdo není dokonalý a že ne každá kritika Vaší osoby je oprávněná. Občas o sobě pochybujete a nerada zbytečně riskujete. Možná Vám chybí odvaha a víra v sebe sama. Doporučujeme Vám na posílení sebevědomí intenzivně pracovat. Nebojte se navštívit odborníka nebo specializovaný kurz, Váš postup bude o to rychlejší. Zajímavé tipy najdete i v literatuře o budování zdravého sebevědomí a sebeúcty.

8 a víc bodů

Vaše sebevědomí potřebuje akutně posilnit. Nikdy není pozdě! Nestyďte se obrátit na odborníka (psychologa, psychoterapeuta, kouče). Na zvýšení sebevědomí se dá pracovat, cestou je sebepoznávání, přijetí sebe sama, sebeláska a sebeúcta. Netrpte v tichosti – požádejte o pomocnou ruku a věřte, že každému se dá pomoci, pokud projeví zájem! Vhodnější pro Vás budou individuální konzultace.

Dove

www.dove.cz