Chodíte velmi často močit? Ovlivňuje to váš život? Může vás trápit onemocnění močového měchýře. Je to nemoc, o které se běžně nemluví. Jak poznáte, zda se vás týká právě vás?

Udělejte si s námi jednoduchý test: Zatrhněte všechna tvrzení, se kterými souhlasíte:

hyperaktivní

 • Musím velmi často chodit na toaletu.
 • Nutkání na močení přichází někdy tak rychle, že se bojím, že nestihnu dojít na toaletu.
 • Raději piji méně, abych nemusel(a) chodit na toaletu v nevhodnou dobu.
 • Nerad(a) chodím na místa, kde si nejsem jistý(á), že bude nablízku čistá toaleta.
 • Nepomočuji se, někdy však mám obavu, že by u mne mohlo dojít k úniku moči.
 • Časté chození na toaletu je pro mne přítěží.
 • Čas od času si všimnu malého úniku moči.
 • Kvůli potížím s močovým měchýřem se občas necítím svěže a čistě.

Vyhodnocení testu:

Dvě a více zatržených odpovědí by měly být důvodem návštěvy lékaře, kterému důvěřujete. Jen s odborníkem se společně můžete dobrat účinné léčby.
Následující řádky vám poskytnou další nezbytné informace o hyperaktivním močovém měchýři, abyste se na rozhovor s lékařem mohli připravit.

Co je hyperaktivní močový měchýř?

Měchýř funguje jako svalový vak, který u zdravých jedinců pojme až 600 ml moči. Jeho vyprazdňování je řízeno z centrální nervové soustavy. Obvykle se nucení na močení dostaví tehdy, když se močový měchýř naplní. Většina lidí dokáže na určitou dobu překonat pocit nucení na močení, dokud není k vyprázdnění měchýře vhodná příležitost.

Svaly v hyperaktivním měchýři se však stahují, i když močový měchýř není plný, a bez předchozího varovného signálu. Následuje náhlý a velmi urgentní pocit – nutkání na močení, které může někdy vést i k úniku moči. Více na www.musimcasto.cz

Hlavní příznaky

 • Náhlá a nutkavá potřeba močit, kterou nelze překonat. Nazývá se urgence a je klíčovým příznakem hyperaktivního měchýře.
 • Časté močení, minimálně osmkrát denně.
 • Únik moči kvůli nedostatku času dojít na toaletu (urgentní inkontinence).
 • Potřeba močit v noci – nykturie.

Syndrom hyperaktivního měchýře je třeba odlišit od jiných chorob, jako jsou například stresová inkontinence u žen a zvětšení prostaty u mužů, které mohou mít podobné příznaky.

Svépomoc je krátkodobé řešení

Omezení pití, „preventivní“ vyprazdňování močového měchýře, „mapování“ toalet v okolí, používání hygienických pomůcek (vložek) je sice v počátečních obdobích choroby „dostačující“, ale neuspokojivé řešení. Navíc nedodržování pitného režimu může být i nebezpečné. V každém případě jde o opatření, která nic nevyřeší a nezbaví nemocného potíží.

Spolupráce s lékařem vede k úlevě – mluvte o svých problémech s odborníkem

Syndrom hyperaktivního měchýře může být rozpoznán praktickým lékařem, gynekologem či urologem. Diagnóza je stanovena na základě rozboru příznaků (formou dotazníku, vedení mikčního deníku a bilance tekutin), fyzikálního vyšetření, vyšetření moči, vyšetření funkcí močového měchýře. Je nezbytné vyloučit jiná onemocnění, která mohou mít podobné příznaky jako hyperaktivní močový měchýř.

Neváhejte své potíže konzultovat s lékařem. Hyperaktivní močový měchýř je onemocnění, kterému se až donedávna nevěnovala velká pozornost, a přestože jím trpí mnoho lidí, bylo i odborníky podceňováno, nebo byly příznakům připisovány jiné příčiny. Může se stát, že lékař nebude k vašim problémům vnímavý. Nenechte se odbýt. Požádejte o doporučení k vyšetření u urologa, urogynekologa, nebo se obraťte přímo na registrovaného specialistu. Zde také najdete kontakt, který potřebujete www.musimcasto.cz/moznost-objednani-k-lekari 

Moderní léčba

Ve většině případů lze příznaky hyperaktivního močového měchýře odstranit nebo zmírnit do té míry, že onemocnění umožňuje žít normálním způsobem beze strachu a „svépomocných“ opatření.
K základní terapii hyperaktivního měchýře patří:

 • léky, které vám předepíše lékař
 • změna životního stylu
 • nácvik zvládání „kritických“ situací, trénink močového měchýře (tzv. behaviorální techniky)
 • chirurgické řešení

Moderní léčbou jsou anticholinergní léky - v léčbě hyperaktivního měchýře jsou užívány nejčastěji. Blokují muskarinové receptory v svalovině močového měchýře, a tím snižují jeho kontrakce. To vede ke zmírnění nutkání k močení i ostatních příznaků syndromu hyperaktivního měchýře. Před jakýmkoli užívání léků, je třeba poradit se s vaším lékařem a absolvovat prohlídku, která vyloučí jakékoli jiné příčiny vašich obtíží.

Na téma moderní medicína a léčba připravujeme rozhovor s odborníkem, na který se brzy můžete těšit.

Pokud vás tyto problémy trápí, pak si uvědomte, že nejste se svými potížemi sami. Hyperaktivní močový měchýř je poměrně časté onemocnění. Své potíže prodiskutujte s lékařem. Může vám pomoci! Odhaduje se, že v Evropě trpí syndromem hyperaktivního měchýře 50 až 60 milionů lidí. V USA a Evropě postihuje asi jednoho ze šesti dospělých ve věku nad 40 let. Jeho výskyt s věkem stoupá, ale není pravda, že toto onemocnění je projevem stárnutí. Jedná se o léčitelnou chorobu.

Pokud nevíte, na jakého lékaře se obrátit, podívejte se do sekce http://www.musimcasto.cz/moznost-objednani-k-lekari na  www.musimcasto.cz.

Čtěte také:

Reklama