Tofu: Proč byste jej měli zařadit do svého jídelníčku i vy?

Tofu, které se zrodilo ve druhém století před naším letopočtem v Číně, se vyrábí srážením sójového mléka se síranem vápenatým. Vysrážené sójové mléko se následně zatíží, aby z něj vytekla přebytečná voda. Výsledkem není nic jiného než tofu, které má kromě Číny tradici také v Japonsku, Vietnamu nebo Koreji.

grilzel.jpg

V zemích západního světa byl tento pokrm neznámý takřka do první poloviny 20. století. Nejen, že si jej následně oblíbili vegetariáni a vegani, tofu dnes lidé zařazují i do svých klasických jídelníčků. Tato potravina slouží jako skvělá surovina také při ketodietě. Tofu u nás seženete v nespočetném množství podob: V natural-přírodní, neochucené, uzené, marinované, kořeněné nebo vhodné ke grilování.

Tofu jako superpotravina

5f06dc88471c1obrazek.pngTofu je potravinou, která se hodí hlavně k tepelné úpravě. Navíc má tu úžasnou schopnost, že dokáže přejímat chutě v pokrmech, proto jej můžete upravit skoro na tisíc způsobů! Tofu, jako výrobek ze sóji, obsahuje isoflavonoidy, které snižují  riziko vzniku srdečních onemocnění, zmírňují zánět a zlepšují pružnost cév. Isoflavonoidy obsažené v tofu rovněž pozitivně ovlivňují hladinu cukru v krvi a snižují tak riziko cukrovky. Tofu pozitivně působí také na zdraví kostí. Sójové isoflavonoidy v něm obsažené konkrétně snižují riziko řídnutí kostí.

Díky tofu také zhubnete. Pravidelná konzumace isoflavonoidů obsažených v tofu totiž podle některých vědeckých studií vede ke snížení hmotnosti. Ve velké míře v tofu najdete také saponiny, které zlepšují zdraví srdce.
Podle některých vědeckých studií tofu snižuje riziko některých druhů rakoviny. A to především prostaty, tlustého střeva a žaludku.

Tofu - sojový sýr plný vápníku a vitamínů

  • vysoký obsah snadno stravitelných bílkovin
  • obsahuje nízké procento sodíku
  • je kvalitním zdrojem vápníku, hořčíku a železa
  • obsahuje vitaminy skupiny B, E
  • má neutrální chuť, která velmi dobře přejímá chuť ostatních potravin

Čtenářský test: Tofu na gril Sweet Chilli a Tofu na gril Tymián a rostlinné pomazánky Lunter

5f48d6bef33f55f33b81c9236e5f06dcb0202d8obrazek.png

Anna N.
Veganské pomazánky značky Lunter jsou stálicí v regálech obchodů s rozšířenějším sortimentem, nyní se však začaly vyrábět také v novém balení a s novými příchutěmi, což jsem uvítala. Mojí nejoblíbenější variantou je stále škvarková, u které by snad i zarytý masožravec nepoznal rozdíl, a to i přes to, že je z cibulových škvarků. Jeden čas jsem na ní byla přímo závislá! Nové příchutě jako kapiová a smetanová s česnekem mi velice chutnaly hlavně proto, že nejsem veliký fanoušek tvarohu a tyto pomazánky chutnají opravdu spíše smetanově. Mexická varianta pomazánky mě zaujala svojí lehkou pikantností, věřím, že bude chutnat i lidem, kterým přijde, že jsou veganské pomazánky příliš jemné. Všechny pomazánky mi přijdou cenově dostupné, zdravé a velice chutné. Tofu na gril např. s příchutí tymiánu je výborně naložené a dá se udělat na spousty způsobů, rozhodně z něj nemáte pocit, jako když jíte „houbu“ bez chuti. Považuji ho za výbornou alternativu, při jejíž konzumaci si mohu být jistá, že jím zdravě a výživově správně.
obrazek.png

Linda H.
Jsem ráda, že jsem mohla ochutnat tofu a pomazánky od značky Lunter. Byli jsme právě se známými na dovolené, takže se nám hodilo, že jsme tam mohli všechny produkty z výherního balíčku vyzkoušet. První jsme ochutnali tofu sýry na grilu. Mně osobně moc chutnalo tofu s tymianem. Nemám moc ráda pikantní věci, takže tofu s chilli jsem nevyzkoušela, ale ostatní si ho moc chválili. Druhý den ráno jsme si ke snídani namazali pomazánky, které byly také velmi dobré. Snadno se natírají a chuťově jsou velmi jemné. Tofu sýry i pomazánky měly úspěch a můžu je doporučit.
5f4cae99d2dc6obrazek.png

Jana Z.
Sýry tofu na gril mě mile překvapily. Nejen, že se při grilování neroztékají a drží si svou konzistenci, ale uvnitř zůstaly sťavnaté a proto velmi chutné. Všem vřele doporučuji, aby při letním grilování zkusili i tuto odlehčenou variantu. Pokud už nebude počasí na venkovní grilování, grilovací pánvička udělá stejně dobrou službu. Pomazánky jsou taky dobré, nejvíce mi chutnala škvarková s troškou čerstvé jarní cibulky navrch. Děkuji za možnost testování a výrobky Lunter vřele doporučuji.

Čtěte také:

5e5cff6e88a33obrazek.png

Více na LUNTER.CZ

5f3528a7590e95f23cfaa9ed08obrazek.png

Reklama