Čím se zbavujete prachu? Vezmete si k ruce mokrý hadr namočený ve vodě s čisticím prostředkem, klasickou chundelatou prachovku, nebo švédskou utěrku? Vyzkoušeli jsme tyhle tři možnosti za vás. Přečtěte si, která se osvědčila nejvíce.

Tak si to shrňme. Máme tady třikrát různý prostředek, jímž se v domácnostech nejčastěji utírá prach, soustřeďme se, prosím, jen na něj a nechme čisticí prostředky dnes stranou, a jedenkrát zaprášený nábytek. A teď vyzkoušíme, co z toho bude nejúčinnější.

Klasika – mokrý hadr

prachS mokrým hadrem na prach jsem prakticky vyrostla a dlouho neznala nic jiného. Co jsem na tomhle ale neměla ráda, byly šmouhy, zaschlé kapky vody a další stopy, které zůstávaly především na lesklém nábytku. Tento drobný problém můžete vyřešit, pokud okamžitě přejedete mokré místo ještě suchým, dobře savým hadrem. Ale je to zbytečná práce navíc. Výhoda – stačí jedno obnošené tričko.

Prachovka

prachMám tuhle prachovku ráda. Je to jako prodloužená ruka. Dosáhne i tam, kam bych se normálně nedostala, a nejčastěji ji používám na úzké mezery mezi nábytkem, kam se jinak rukou nedostanu. Má i své temné stránky. Abyste se zbavila prachu docela, je někdy třeba omést povrch několikrát za sebou. Jenže pokud pracujete se silnější vrstvou usazeného prachu, znovu jej rozvíříte po místnosti. Prachovky seženete už od třiceti korun. Konkrétně prachovka s vyměnitelným nástavcem, kterou vidíte na obrázku, je značky Pronto a stojí něco málo přes stovku.

Švédská utěrka

prachTahle utěrka z mikrovlákna je hit posledních několika let a přiznám se, že i mně se osvědčila nejvíc. Lze ji použít suchou, čímž zamezíme vzniku nevzhledných stop, jaké zanechává suchý hadr. Zároveň nevíří prach jako prachovka a obvykle stačí plochu otřít jen jednou. Ale pokud máte doma místa, kam se rukou zkrátka nedostanete, musíte se alespoň tam spolehnout na teleskopickou prachovku. Cena za tyto utěrky se různí. Ve velkých obchodech vám stačí stovka, jiné shopy ji nabízejí až za 500 korun. Mezi námi, myslím, že rozdíl v tom prakticky není, takže bez obav můžete tu levnější variantu používat.