Rozdíl mezi vegetariánstvím a veganstvím:
Velmi jsme se nedávno nasmály, když nám do redakce přišla tisková zpráva od nejmenovaného výrobce sýrů, jejíž titulek zněl: Přicházíme s vegetariánskými sýry! Pro jistotu tedy zopakujeme. Vegetariáni nejedí jen maso. Vegani nejedí nic, co je živočišného původu, tedy ani vejce či mléčné výrobky. Vegetariánský sýr je tudíž úplně každý sýr. Veganský sýr je rostlinného původu a jeho dominantní složkou je sója.

#1 Rebel Whooper

product-img2-243e7f727168c57541ab02a3a41347ee.jpg
Zdroj: Burger King

Po chuťové, vzhledové i cenové stránce (89 Kč) se stal výhercem Rebel Whooper od Burger King. V USA ho znají lidé pod názvem Impossible burger a skládá se ze 79 % ze sójového a pšeničného proteinu. Klíčovou ingrediencí, která tento burger odlišuje od jiných rostlinných náhražek masa, je přírodní sloučenina hem. Ta je základní stavební jednotkou krevního pigmentu hemoglobinu a dává burgeru vzhled, vůni a chuť, které se blíží skutečnému masu. Navíc má prý burger stejné množství biologicky dostupného železa a bílkovin jako ten opravdový. Chuťově je opravdu skoro k nerozeznání od masové verze oblíbeného Whooperu a dokonce nám chutnal i mnohem víc! Je totiž lehčí a lépe dochucený. Ale pozor! I když se s jeho uvedením na trh objevilo hodně článků, kde se píše o „Veggie“ burgeru, rozhodně není veganský, protože je v něm majonéza! Navíc ředitel společnosti Burger King sám říká, že dokonce nejde ani o vegetariánský burger, protože je náhražka masa připravovaná na stejném grilu jako maso.

#2 Burrito Loco burger

hcmp106065-329788.jpg
Zdroj: Nikolate, Burrito Loco 

Vegan burger special je „vegan friendly“ pochoutka, kterou si můžete objednat za 159 Kč v mexickém fast foodu Burrito Loco. Oproti burgeru Rebel Whooper jde opravdu o veganskou variantu a chuťovou stánku dotváří tradiční mexické ingredience. Kromě grilovaného veganského masa z fazolí v něm najdeme guacamole, nakládanou červenou cibulku, ledový salát, jalapenos a výbornou salsu. Chuťově zajímavý burger je pro vegany jistě darem z nebes, ale i tak není rozhodně lepší než Rebel Whooper. Možná je to přeci jen tím, že se v Burger Kingu otře o skutečné maso.

#3 Next Level Burger

20190729-next-level-burger-mit-verpackung-closeup-1-min.jpg

zdroj: lidl.de

Burgery, které můžete koupit v obchodním řetězci Lidl, jsou jen jednou z variant, kterou Lidl nabízí. V sortimentu má pod stejným označením i veganské mleté maso, které můžete použít třeba na přípravu boloňské omáčky. Ale zpět k burgerům. Obsahují pšeničný protein, zeleninu, hrachový škrob a sóju a stojí 69,90 Kč za dva kusy. Obyčejný domácí cheeseburger s nimi chutná skvěle, ale přeci jen bychom maso mnohem více okořenily. Doporučujeme tedy variantu mletého veganského masa, které si doma ochutíte podle libosti. 

Čtěte také:

Reklama