ostruziny-seznam.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Ačkoli nalezneme porosty ostružin nejčastěji na slunné části lesů, někdo je kvůli jejich výrazné chuti a mnoha pozitivním účinkům na zdraví pěstuje také doma. Ostružiníky vyžadují teplé, slunné a vzdušné stanoviště, které je zároveň chráněno před velkými mrazy a silným větrem.

Ostružiníky také potřebují hnojivo, jelikož bez řádné výživy by slábly. Hnojení proto vyžadují zejména na podzim a na jaře, ovšem přihnojit je můžeme také během květu a tvorby plodů.

Minerální hnojivo, v němž převládá dusík, je potřeba především na jaře. V době květu a také přípravy na nasazování plodů vyžaduje keřík také fosfor a draslík.

Ostružiníky se nám za svou péči odvděčí sladkými plody, které jsou zároveň zásobárnami velice cenných látek. Obsahují totiž například vitamín C, vitamín K, vitamín A a vlákninu. Podle jedné studie také, společně s dalšími drobnými bobulovitými plody, zlepšují kognitivní funkce mozku a zmírňují zhoršování paměti ve vyšším věku. Zároveň mají také, podle jiné studie z roku 2013, protizánětlivé vlastnosti a antibakteriální látky v nich obsažené pomáhají bojovat proti bakteriím způsobujícím zubní kaz.

ostruzinovy-dzem.jpg
Zdroj foto: Shutterstock 

Zdroj info: ireceptarmedlickernasezahradastudie1, studie2

Reklama