Čtenářka RosaGloriaDei by ráda pěstovala vlastní bylinky, zeleninu i ovoce, ale dokud nebude mít vlastní domeček a zahrádku, asi se jí to nepodaří. Díky RosoGlorioDei za příspěvek.

Po vzoru Kotěte, ale snad ne jejím způsobem, se tedy také k tématu vyjádřím, mám na to totiž zrovna v tuto chvíli čas. Když jsem se před deseti lety vdala, těšila jsem se, jak si na dvorku svých tchánů nasadím vlastní řádek hrášku, mrkve, kedluben či ředkviček, zkrátka všeho, co máme rádi. Bylo mi řečeno, že pěstovat něco jen tak  „na chuť“ je blbost, že na pole se toho vleze dost, ne jeden-dva řádky. A že je třeba přemýšlet, co nás bude celou zimu živit (brokolice? Co to je?)
Velmi záhy na to jsme se odstěhovali do vlastního bytu, jinak to nešlo. Nadšeně jsem zakoupila truhlíky a sáčky s bylinkami, že si vypěstuji alespoň ty. Jenže…Oba jsme chodili do práce. Bylinkám se sice dařilo, i když některé očividně nedostatkem prostoru po nějaké době trpěly. A co teprve stihnout jejich zpracování, když jsem v té době vařila většinou jen o víkendu?
Tak nám zůstal vinohrad. Vinohrad, který se neptal, chceme-li, či nechceme-li, se o něj starat. Taťka před x lety do něj vysadil rebarboru (vzpomínaje, jaké mu z ní babička dělávala skvělé koláče). Nebyla to „praktická“ rostlina, po pár letech plných ústrků ze strany mého muže a tchána, to vzdala. Zrovna tak těch pár jahod, co nám tam taťka jen tak „pro radost“ nasadil. Ve vinohradě přece musí být řád….Tak tam nemáme ani vytoužený rybíz, ani oblíbený angrešt, co s nimi?
Na druhou stranu jsem v poslední době tchánům neskutečně vděčná, že naprosto nezištně pěstují ve velkém všechny ty „užitečné“ rostliny, díky nim máme „bio“ zeleninu pro naši Mrňulku. Cukety sice původně nasadili jen pro slepice, ale celkem brzy pochopili, že i my je máme rádi, a že jejich obrovské rozměry nemusejí být vždy výhodou. Letos jsem jim pořídila semínka některých chutných dýní, uvidíme, jak na nich zapracují .-)
Jestli se na něco těším, tak na náš vlastní domeček, který se sice pomalu, ale o to krásněji, rýsuje. U terasy nasadím bylinky, u plotu maliny, jahody, borůvky, vše podle vlastní libosti a jen a jen nám všem pro radost :-) A třeba i řádek hrášku, ředkviček či kedluben, ale jen tak na zobnutí. Čerstvé je to stejně nejlepší. A co se týká vaření? To se pořád učím. Vychutnám si jej totiž teprve tehdy, když na něj mám skutečně chuť a čas. Možná proto jsou muži lepší kuchaři, že vaří jen, když sami opravdu chtějí….Pak se s tím umí pěkně pomazlit a výsledek stojí za to J Byli by stejně dobří, kdyby museli denně nasytit několik hladových krků? Mějte krásný den. RosaGloriaDei
Text nebyl redakčně upraven


  • Bylinky a zeleninu si kupujete, nebo pěstujete?
  • Z jaké zeleniny nejraději vaříte?
  • Máte nějaký zajímavý recept?
  • Jak se z vás stala zahrádkářka?
  • Nebo proč se z vás nikdy nestane?
  • Máte ráda zeleninu a bylinky? Které? Proč?
  • Pochlubte se  svými výpěstky a svými zahrádkami s poživatelnými rostlinami…

redakce@zena-in.cz

A jednu z vás dnes v 16 hodin odměním knihami: Biokuchařka Hanky Zemanové a Kuchařka pro dceru od Jany Florentýny Zatloukalové

Reklama