Musím říct, že mě dnes zaujal článek o tom, jak se cítíme, když zjistíme, že nemládneme.

Mně je teprve 27 let, ale na čele už se mi pěkně začínají vrývat první vrásky. Při prvním zjištění jsem měla tendenci prolézt všechny obchody a lékárny a zjistit, jaký krém mě nejúčinněji těch proklatých brázd zbaví. Když jsem si postěžovala příteli, rozesmál se na celé kolo a usadil mě větou: „Ženy prý zrají jako víno, takže teď už budeš jenom lepší, co?“

Trochu mě to donutilo přemýšlet. Jak asi budu vypadat v 60? Představila jsem si, jak se belhám s berličkou k tramvaji v obstarožním baloňáčku a s prapodivným baretem na hlavě. Za sebou potáhnu tašku RVHP. Lidi do mě budou strkat a hudrat, co se tam motám, ale možná mi někdo pomůže nastoupit a pustí mě i sednout. Na nohách mi naskáčou křečáky jako lana, na zkroucených prstech mi naskáčou stařecké skvrny a obličej bude připomínat oraniště. Než vyšlápnu schody u nás doma, bude to trvat věčnost, a za chvíli se budu moct zase „pelášit“ ven, abych stihla dojít k lékaři.

Brrr. Příšerná představa, co? Jenže pak se mi vytanul na mysli úplně jiný obrázek. Sedím v knihovně, ve velkém ušáku u krbu, v ruce držím knížku a na koleni mi sedí zhruba 5letá holčina a zaujatě poslouchá, jak čtu. Vlasy mám úplně bílé a vrásek nepočítaně, ale světe div se, vůbec mi to nevadí, a já dokonce vypadám roztomile. Pak se vidím, jak běhám s holčičkou po zahradě (rozumějte běhám = rychleji chodím) a posílám jí balon. Pak střih a hrajeme s okatou holčinou na schovku.

Ha, tak takové stáří by mi vůbec nevadilo. A že je to až příliš idealizované? Možná, ale podle mě záleží, jak si kdo to stáří udělá. Nemyslím si, že by se mi vyhnuly všechny nemoci a jiné životní problémy. Ale pokud se mi jen trochu splní, že si budu užívat s vnoučaty, že si konečně najdu čas na to zajít do divadla a třeba na balet, že konečně budu mít čas přečíst všechny ty krásné knihy, na které zatím jen pokukuju, možná i zkusím kurz kreslení a nebo hru na klavír... Tak v tom případě se na to stáří těším a moc.

oalison


Děkujeme za nádherný a povzbudivý příspěvek a posíláme 500 bodů do VVS.
Reklama