"Dáš mi ještě zmrzlinku ?" ozve se dotaz nejmladší dcery, která stojí uprostřed naší početné rodiny. Dcera je dle lékařských tabulek stále na pokraji obezity, po ránu kašle a toho dne již snědla spoustu sladkostí, včetně těch zmrzlých.
Z těchto důvodů odpovídáme s manželem jedním dechem záporně. Manžel vysvětluje dceři, proč už zmrzlinku dostane zase až zítra a já sleduji výrazy babiček.
Jsou nesouhlasné a trpící. Všichni ale mlčí, za dceru a její zdraví a výchovu jsme přeci jen zodpovědní my. Jak by ale situace vypadala bez naší přítomnosti, se naštěstí nikdy přesně nedozvím a ani po ní nepátrám.

Chce to hodně tolerance na obou stranách, nedávno se mi ji ale téměř nedostávalo.

Zúčastnili jsme se společného nákupu dvou generací.
Šlo zejména o potraviny na víkend, ale praktické důvody nás zavedly do hypermarketů. Jak všichni víme, zde o lákadla pro děti není nouze. Hned po příchodu nám dcera zmizela v  odděleních s hračkami, které jsou umístěny šikovně hned u vchodu. Našla brzy lopatky a kyblíky a začala žadonit o jejich koupi.
Toho rána nás už ale připravila o spoustu energie - například při oblékání - a také jídlo u snídaně do ní létalo déle, než je obvyklé. Když ještě přidám, že jsme jí tyto propriety zakoupili nedávno, pochopíte snad náš odmítavý postoj. Snažili jsme se jí, jako už mnohokráte předtím, vyvést z oddělení hraček kamkoliv jinam.
Začala to zkoušet na dědečka, který vše, včetně našich výtek ohledně jejího dnešního chování, vyslechl z povzdálí. Nejdříve říkal předpisově, že maminka s tatínkem se musí poslouchat, ale dcera vytušila jeho slabost. Nedala se tedy a otravovala ho tak dlouho, než hodil do svého košíku červený kyblík.

Zahlédla jsem ho až u pokladen a krev se ve mně začala vařit. Neměl by trochu respektovat, co řekneme my?

Zřejmě to není lehké, jelikož mi nedávno moje maminka prozradila, že být babičkou je něco nepopsatelně úžasného. V takových případech potřebuji příklad, a tak jsem se zeptala, zda je to krásnější, než být matkou.
Odpověděla mi s náhle rozzářeným výrazem: "No o hodně!"

Těším se tedy, až se stanu babičkou. Nebudu se už příliš trápit ranním zlobením a vztekáním, udobřím si děcko zmrzlinkou či novým kyblíkem. Nebudu muset vymýšlet, jak děti motivovat, slíbím jim zkrátka bonbónek. 

Obezita, špatné zuby, rozmazlenost?
To přeci nebude moje starost. Jen se bojím, co na to řekne dcera. Doufám, že ke mně bude tolerantní.
    

     
Reklama