Milovníci hub, těšte se! Tesco nově na svých pultech nabízí výběr čerstvých exotických hub, které v našich lesích nenajdete, a dosud byly k dostání spíše ve specializovaných obchodech. Jedná se o asijské Enoki, Shimeji Brown nebo Shimeji White. Všechny tyto druhy jsou mimořádně chutné, plné zdraví prospěšných látek a hlavně velmi jednoduché na přípravu.

Enoki

EnokiEnoki jsou na pohled velmi půvabné houby původem z Japonska. U nás je tato houba známa také pod názvem penízovka sametonohá.  Kultivované enoki poznáte podle typického dlouhého tvaru s miniaturními kloboučky a porcelánově bílé barvy. Pokud si chcete enoki skutečně vychutnat, konzumujte je syrové, jedině tak zachováte jejich křupavou ovocno-ořechovou chuť. Díky své křehkosti a lahodnosti je vhodné je přidávat do salátů nebo na poslední chvíli do polévek. Tepelná úprava je možná také, ale jen velmi krátce. Při dlouhém působení tepla houba ztvrdne a ztrácí svou chuť i půvab.

Enoki 100g

Tesco, běžná cena za balení: 24,90 Kč

 

Shimeji Brown a Shimeji White

ShimejiPůvodem japonským Shimeji houbám, ať už světlým bílým, nebo tmavším hnědým, se říká také „plážové houby“, protože rostou na spadaných kmenech stromů na plážích. Oficiální český název je ale líhovec moučný. Shimeji houby je na rozdíl od Enoki nutné povařit, v syrovém stavu nejsou ke konzumaci vhodné. Ideální je podávat je tradičním čínským způsobem, to znamená vařené s nudlemi.

ShimejiShimeji bílé 150g / Shimeji hnědé 150g

Tesco, běžná cena za balení: 39,90 Kč

 

Hlíva

 HlívaHlíva ústřičná u nás není žádným nováčkem, a tak ji není třeba dlouze představovat. Svůj název dostala díky svému tvaru, jenž připomíná velké ústřice. Kromě rozmanitých možností využití hlívy v kuchyni, je dobré připomenou její blahodárné účinky. Tento houbový skvost totiž zejména vysokou koncentraci látek zvaných glukany, které podporují a zlepšují imunitu.

Vedle již dobře známé hlívy ústřičné ale můžete vyzkoušet také hlívu královskou (King Oyster), zvanou také máčková  nebo ve světě známou jako Eringi. Výborná je na smažení, dušení i nakládání.

Češi si hlívu natolik oblíbili, že se již běžně pěstuje i na českých farmách nebo si ji můžete vypěstovat díky speciálnímu substrátu a kontejneru doma sami.

Hlíva ústřičná

Tesco, běžná cena: od 99,90 Kč/kg

 

Tipy na houbové recepty, např. na Hlívu ústřičnou s mrkvovo-celerovým pyré, najdete na www.tescorecepty.cz.

Reklama