Potravinové banky jsou pro společnost Tesco klíčovým partnerem v boji proti plýtvání potravinami. Tesco jim vedle potravin poskytuje i finanční a materiální pomoc. Příkladem je i dodávka, která bude nově zachraňovat potraviny. „Víme o problémech, se kterými se banky potýkají v oblasti svozu potravin, resp. nedostatečné kapacitě jejich dodávek. Jsme tak velmi rádi, že můžeme alespoň v této oblasti trochu pomoci a věříme, že i tato dodávka umožní dávat potravinám další šanci,“ říká Patrik Dojčinovič, výkonný ředitel Tesco pro ČR.
Tesco spolupracuje s Federací potravinových bank již od roku 2013. Pravidelně bankám daruje potraviny na denní nebo týdenní bázi a to již ze 177 obchodů po celé republice. Jen za uplynulý kalendářní rok odebrala pražská potravinová banka více než 186 tun potravin. Ty jsou následně distribuovány lidem v nouzi, jedná se o azylové domy, dětské domovy, nebo Klokánky. Nejčastěji se mezi dary objevují trvanlivé potraviny, ovoce, zelenina a pečivo, výjimečně pak i chlazené nebo drogistické zboží. Pravidelnost darování se různí podle velikosti prodejny, množství přebytků, kapacity potravinových bank a jejich odběratelských organizací apod. od jednoho svozu měsíčně až po každodenní darování.

Dodávky s chladícím a mrazícím zařízením jsou pro naši činnost nezbytné, donedávna kromě malých aut sloužily k dennímu svozu pro dva sklady dvě, ale téměř v současné době jsme o jednu přišli vinou havárie a druhá, stařičká, dosloužila.  Situaci jsme řešili půjčováním dodávek vždycky na pár dní a situace byla zoufalá. Ale jak se říká, „ v nouzi poznáš přítele“. Tesco se dozvědělo o našich problémech, začalo situaci řešit z vlastních zdrojů a tento týden nás překvapilo tímto velkorysým darem. Jsme vděční a šťastní, že už můžeme dělat svou práci bez omezení s svážet pro lidi v nouzi denně čerstvé potraviny z potravinových řetězců,“ doplňuje Věra Doušová, ředitelka pražské potravinové banky.

Reklama