Terezu Voříškovou znají zejména televizní a filmoví diváci jako představitelku aktivních mladých dívek, podobné filmy točí i v zahraničí. Na divadelním jevišti ji ale dnes můžete vidět méně často než dřív. To se však záhy změní. Během léta si zahraje Shakespearovu Julii.

Tereza Voříšková

Máte pocit, že k vám Julie připutovala v pravý čas?
Mám pocit, že Julie přišla v pravý čas, kdy ji ještě můžu hrát, ale zase už nejsem moc mladá na to, abych ji zvládla. Kdyby ta nabídka přišla před pár lety, tak bych asi vůbec nevěděla jak na to. Já jsem v herectví dost dlouho vystačila s tím, že jsem ve svých rolích tak nějak přirozeně existovala, intuitivně cítila, co mám zhruba dělat, teprve před pár lety jsem začala intenzivně pracovat na herecké technice. Ten stav trvá a ještě trvat bude, takže kdyby mi Julii někdo svěřil v osmnácti, nevěděla bych si s ní možná rady, nedokázala bych se s tím textem ztotožnit, protože v případě Shakespeara neříkáte věty tak, jak je cítíte, ale mluvíte ve verších, ve složitých obrazech.

Je Julie vaší první zkušeností se Shakespearem?
To ne, už během studia na Pražské konzervatoři jsme dělali s Honzou Novotným inscenaci Sensex, což byla kombinace Woodyho Allena a Shakespeara, a později jsem ve Švandově divadle hrála Héro v komedii Mnoho povyku pro nic. Ale Julie je pro mě rozhodně zatím největším setkáním se Shakespearem.

Tereza Voříšková

Patří Julie k vašim vysněným rolím?
To se tak asi nedá říct, já vlastně nemám vysněné role. Přeji si, aby moje postavy měly nějaký vnitřní konflikt, byly zajímavé. Pak jsou to vysněné role. Julie mi totiž nikdy nepřišla dost dramatická, dřív jsem ji vnímala jako unylou vzdychající holčičku, teprve teď, když ji hraju, jsem změnila názor. Teď poznávám úplně jinou Julii, která má v sobě daleko víc životní síly, než jsem tušila.

Jaká tedy je vaše Julie?
Julie je aktivní a přitom velmi osamocená bytost. Všechny ostatní postavy mají nějakého parťáka, ale ona sama je nejčastěji sama, a když mluví o lásce, jsou to většinou monology k sobě samé. To je pro herce dost obtížné, výhodnější je mít někoho, od koho se odpíchnete, podíváte se mu do očí, reagujete na něj.Tereza Voříšková

Pro Julii by mohla být parťákem Chůva, ale i ta ji v jisté chvíli hodí přes palubu...
No právě. A je otázka, do jaké míry Chůva pro Julii vůbec parťák je. Ve vztahu k Romeovi je sice jejím komplicem, ale jen vykonává to, co jí Julie nařizuje. A nakonec jí poradí, aby si vzala Parise. Julii nikdo moc nerozumí, je hrozně opuštěná a všechno musí řešit sama. Dřív jsem ten stav chápala jako pasivitu, ale ono je to jinak. Julie může být opuštěná, lítostivá, vzteklá, naštvaná, ale to vše ji vede k aktivitě, opuštěnost neznamená unylost. Je to holka, která chce vypadnout z rodinného hnízda.

Není v té touze vypadnout z rodinného hnízda spojitost s dnešními mladými dívkami?
Myslím, že ne, my jsme ztracená generace, můžeme všechno a nevíme, co se sebou - na rozdíl od Julie, která v tom má jasno. Pro mě ta hra - a ať to zní jako sebevětší klišé - není o ničem jiném, než o obrovské lásce, která láme skály. A je to krásné. Protože Romeo a Julie žijou ve světě, kde opravdové lásky není nikdo schopen, a oni dva jsou jediní, kteří láskou nepohrdají. A jsou pro ni ochotni udělat cokoli.

Tereza Voříšková

Je vám takový postoj blízký?
Tak velká láska mi určitě blízká je, i když je pravda, že v každém věku vnímáte lásku jinak. Moc dobře si pamatuju, jak jsem ji vnímala v patnácti, dneska už ji vnímám zase jinak. U Romea a Julie je to navíc láska na první pohled. Oni se milujou střihem, od prvního okamžiku. A o to těžší je najít momenty, kdy jejich vztah narůstá, mění se v něco pevného.

Věříte na lásku na první pohled?
No jasně. Vlastně láska je to jediné, v co věřím. Ve všech podobách.

Tereza Voříšková

Čím je pro vás role Julie těžká?
Velké jeviště. Pro mě to znamená najít úplně nové, nezvyklé herecké prostředky. To, co jsem na kameru nebo na malém jevišti schopná uhrát očima a myšlenkami, musím tady přelít do těla a do gest, aby k divákům dolehl smysl textu. Ale zároveň tam musí zůstat herecká přesvědčivost a přirozenost. Takže to si navzájem odporuje a nutí mě to pracovat úplně jiným způsobem. Navíc Skutři mají velmi specifický styl, který si pomalu začínám hodně užívat. Je to hra, trochu jako když blbnem doma s mladším bráchou. Ale mě baví dělat odlišné věci, já jsem hrozně neklidný typ. Nebavilo by mě dělat divadlo, nebo cokoliv jen jedním způsobem. Mě na herectví baví právě ta pestrost, těší mě zkoušet nové věci a nezaškatulkovat se. Potkávat a učit se. Hrát si. Shakespearova tragédie pod širým nebem je pro mě zase něco úplně nového.

Máte zkušenost s tak velkým prostorem pod širým nebem?
Právě že vůbec ne. Mými dosud největšími jevišti bylo Švandovo divadlo a Divadlo Komedie a s hraním pod širým nebem nemám vůbec žádnou zkušenost. Takže to beru jako výzvu. Byl to jeden z důvodů, proč jsem nabídku ze strany Letních shakespearovských slavností vzala. Je totiž dost náročné skloubit letní seriálové hraní festivalové inscenace s ostatními závazky, takže jsem váhala. Tím, co nakonec rozhodlo, byl paradoxně můj velký strach z té role, takže pohodlnější by bylo Julii odmítnout. Jenže odmítat něco jen proto, že se toho bojím, by pro mě bylo špatné rozhodnutí.

Tereza Voříšková

A není vám líto, že se připravíte o prázdniny?
Ne, vůbec! Pro mě je to hrozně zajímavá zkušenost.

S režiséry Martinem Kukučkou a Lukášem Trpišovským jste se vloni potkala poprvé?
Ano, a to byl pro mne také vážný důvod, proč do toho jít.

Kvůli Julii jste prý začala i fyzicky trénovat. Je to nutné?
Z Julie chodívám domů unavená daleko víc než kdykoli předtím. Takže zaplaťpánbůh za fyzickou kondici a energii.
Co vás baví na spolupráci se Skutry?
Oni jsou přesvědčení o svém stylu a já jsem se rozhodla jim plně důvěřovat. Mají totiž jednu hrozně důležitou vlastnost, která mnoha režisérům chybí - mají rádi herce, které si obsadí. To zní jako banalita, ale není, oni vědí, proč si vás vybrali, co do vás očekávají a nenechají vás se v tom utopit.

S Janem Sklenářem, představitelem Romea, hrajete společně poprvé?
Potkali jsme se sice už před pár lety při práci v televizi, ale na jevišti jsme spolu poprvé. A je to moc příjemné partnerství. A nejen s Honzou, celkově je to krásné, hodně zvláštní obsazení.

Tereza Voříšková

Autorem rozhovoru je Radmila Hrdinová, Letní shakespearovské slavnosti

Čtěte také:

Reklama