Přestože dostávala královské honoráře a sklízela úspěchy na nejprestižnějších evropských operních scénách, v Čechách se tato krásná, nadaná a obdivovaná diva prosadit nedokázala…

Byla považována za ideální představitelku Verdiho oper. A to jí v Čechách dokonce tvrdili, že nemá talent! Pocházela z početné rodiny řeznického mistra z Kostelce nad Labem, kde se narodila v roce 1834 jako deváté z deseti dětí. Špatně si nežili, ale přece jen s tolika dětmi se měl tatínek co ohánět!

Rodina byla opravdu muzikální. Bratr Antonín hrál na hoboj a klavír, další bratr Václav byl skvělý klavírista a učitel hudby a později též nájemce divadla Teatro grande v Terstu. Tam získaly angažmá v sedmnácti letech dvě Tereziny sestry – jednovaječná, k nerozeznání podobná dvojčata Ludmila a Františka, absolventky pražské konzervatoře. Dívky prosluly skandálním vztahem ke skladateli a dirigentovi Luigi Riccimu. Soubor často cestoval a na cestách naoko vše probíhalo ve vší počestnosti. Jenže bylo to jinak… Prasklo to, když dívky dosáhly plnoletosti a Luigi Ricci se oženil s jednou z nich. Užívali si prý ale i nadále ve třech. Z tohoto vztahu se narodily dvě děti, manželská dcera a nemanželský syn…

Tereza StolzováNejmilejším dítětem Stolzových byla ale Tereza neboli Rézinka. Bylo to veselé, nekomplikované, leč zpočátku často nemocné děvčátko. Podobně jako sestry i ona toužila po kariéře zpěvačky. V Praze studovala zpěv nejdříve soukromě, poté byla přijata na konzervatoř. Tu ale nedokončila, protože se jeden z profesorů nevybíravým způsobem vyjádřil, že její hlas nemá budoucnost!

A co na to Tereza? Nejdříve měla v plánu odjet do Paříže, protože právě tam hledali mladou sopranistku. Pak se ale rozhodla jinak. Bude zpěv studovat v Miláně u věhlasného profesora Franceska Lampertiho. Sebevědomí jí nejspíš nechybělo. Lamperti nevyučoval jen tak ledakoho (později třeba i naši Klementinu Kalašovou, o níž už jsme se také na našem webu zmiňovali). Terezu si vyzkoušel a přijal! Po osmi měsících pilného studia, což prý bylo rekordně málo, byla Tereza Stolzová připravena dobývat operní prkna!

Pět let cestovala s různými italskými společnostmi po velkých evropských městech a všude sklízela ovace nadšených operních fanoušků i kritiků. Během té doby se zasnoubila se svým hlasovým poradcem dirigentem Angelo Marianim, který ji velice miloval. Byla to nakonec ona, která iniciovala rozchod. Mariani se s tím těžko smiřoval a nenechal v budoucnu na Tereze nit suchou. S největší pravděpodobností to však byl on, kdo ji seznámil s italským hudebním velikánem Giuseppem Verdim.

A právě tehdy začala spolupráce české pěvkyně s věhlasným skladatelem. Šuškalo se sice ledacos, ale nejspíš opravdu šlo jen o vztahy čistě pracovní provázené platonickým přátelstvím. Zpočátku sice Verdiho manželka pěvkyně Giuseppina Strepponi nesmírně žárlila, ale Tereza ji brzy přesvědčila, že není důvod, a rovněž se spřátelily…

Verdi získal ideální představitelku svých oper. Byl přesvědčen, že právě ona měla lví podíl na jejich úspěchu. Některé opery psal přímo pro ni, ty starší pak upravoval.

AidaRoli Aidy psal Verdi přímo pro Terezu

Jedním uměleckých i kasovních vrcholů Verdiho tvorby byla opera Aida, kterou si u něj objednal egyptský místokrál ke slavnostnímu otevření Suezského průplavu. Premiéra měla být v nově vybudovaném divadle v Káhiře, samozřejmě v titulní roli s Terezou Stolzovou a s osobní účastí skladatele, který měl řídit orchestr. Leč kvůli prusko-francouzské válce a nejisté situaci do Káhiry vůbec nejeli. Evropská premiéra Aidy se konala až v roce 1872 - jak jinak než v milánské La Scale, jejíž primadonou se stala Tereza v jednatřiceti letech. Zajímavostí je, že Verdi tehdy osobně navrhoval šperky pro postavu Aidy, tak moc mu záleželo na úspěchu opery i pěvkyně.

Přijetí opery bylo skutečně triumfální, Aida se stala Terezinou životní rolí. Zpívala ji pak s velkým úspěchem třicetkrát v Káhiře za pohádkový honorář 150 000 franků. Tehdy ji osobně přijal egyptský místokrál Ismail Paša.

La Scala

Teatro alla Scala, známější jako La Scala, je zvenčí celkem nenápadná budova

I když se Terezinou domovskou scénou stala milánská La Scala, často podnikala rovněž turné po evropských městech, dvakrát byla i v Rusku. Podruhé se jí tam moc nechtělo. Jako by tušila… Řekla si o přemrštěný honorář a tiše doufala… Jenže se zmýlila, byli ochotni zaplatit nejspíš cokoli! Turné bylo velice úspěšné, jenže Tereza se na jeho konci v Petrohradě při jízdě na saních nachladila a dostala bronchitidu. Kvapně odcestovala, nechtěla, aby se na indispozici došlo.

La Scala

La Scala - interiér

Její stav se příliš nelepšil ani v Itálii, a tak se rozhodla raději sama ukončit svou kariéru na samém vrcholu. Příště už vystupovala jen příležitostně a na dobročinných akcích. Naposledy účinkovala v Requiem v roce 1879, kdy se s veřejností v La Scale rozloučila.

V době svých největších úspěchů, když dostávala pohádkové honoráře, myslela prozíravě na budoucnost. Dobře investovala, a tak nemusela skončit v domově důchodců, který pro zestárlé operní pěvce a hudebníky vybudoval v Miláně Giuseppe Verdi.

La Scala - muzeum

La Scala - muzeum

I když ji v Itálii kvůli jménu považovali za Němku, ona se vždy hrdě hlásila k tomu, že pochází z Čech. Litovala jen jediného – že si už nikdy nezazpívá v nově otevřeném Národním divadle. Když v roce 1897 zemřela Giuseppina Strepponi, postarala se o přestárlého skladatele, napůl slepého a hluchého. Verdi zemřel v roce 1901 a Tereza jej následovala o rok a půl později…

Foto: Wikipedia a Jiří Lády

 

I o těchto umělkyních jste si mohli přečíst:

Reklama